MojAndroid

Otázka, či používate mobil pri chôdzi je asi zbytočná. Málo kto tak nerobí, no nie každý si dáva pri tejto činnosti pozor. Riziko však môže byť veľké, čo zhodnotilo aj japonské mesto Yamato a používať mobil pri chôdzi zakázali.

Zákaz platí od stredy

Mesto si ešte v januári tohto roka pripravilo štúdiu, v ktorej sa zameralo na dve miesta, v rámci ktorých zisťovali pomer používania mobilných u chodcov. Dvanásť percent zo 6 000 jednotlivcov používalo svoj mobilný telefón aj počas chôdze. To sa môže zdať ako nízke číslo, no aj napriek tomu prišiel návrh pre zákaz takejto činnosti. Návrh nariadenia mestskému zhromaždeniu dorazil 1. júna a vo štvrtok, 25. júna, bol daný návrh schválený.

Ide o prvé mesto s vlastnou samosprávou v Japonsku, ktoré takýto zákaz zaviedlo. V nariadení sa píše, že chodci by telefón nemali používať za chôdze. Ak niečo potrebujú spraviť na telefóne, mali by sa zastaviť napríklad na ulici alebo v parku. Za porušenie tohto nariadenia síce neboli stanovené sankcie, no mesto si od tohto kroku sľubuje väčšiu obozretnosť. Verí, že ľudia pochopia, že nemajú využívať mobil, ak sú v pohybe.

Náš tip
Telefonovanie za volantom sa nevypláca, štát vybral na pokutách desaťtisíce eur
29.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+