MojAndroid

Súčasný stav, kedy sú na verejnosti inštalované kamery na rozpoznávanie a zaznamenávanie tváre, je podľa Európskej komisie úplne bez pravidiel. A chce to zmeniť tým, že na obdobie 5 rokov ich úplne zakáže. Aby mali členské štáty čas prijať jasné pravidlá.

Všade samé kamery

So správou prišla agentúra Reuters, ktorá uvádza podľa svojich zdrojov v rámci Európskej komisie práve takýto zásah. Komisii sa totiž nezdá neustále narastajúci počet verejných kamier. Tie monitorujú každý náš krok a vedia rozpoznať tvár, no o uchovávaní a vôbec ďalšom nakladaní s takýmito dátami už je to menej jasné. Problém preto vidia úradníci práve v rozmáhajúcich sa možnostiach na detekciu a rozpoznávanie tváre, čo je už nadstavba bežného kamerového záznamu. Pokým sa neujasnia pravidlá, kde a za akých podmienok môže byť takáto kamera umiestnená, má sa ich používanie zakázať v rámci celej EÚ. Aj keď Reuters pripúšťa výnimky, takže je tu priestor na zneužitie pravidla.

Európsku komisiu vystrašila nedávna aktivita spoločnosti Google, ktorá zbierala identifikáciu tváre priamo na ulici, a to výmenou za drobnú pozornosť s logom spoločnosti. Ako ľahké bolo tieto dáta dostať, ukazuje už článok servera androidpolice.com. Google je s technológiou rozpoznávania tváre celkom ďaleko a dokáže fotografie triediť práve podľa tohto kľúča, a to automaticky. Dokonca táto spoločnosť je ešte o krok vpred. Jeho systém si vie poradiť aj s neostrou alebo zlou fotografiou a vyextrahovať z nej podobu konkrétnej osoby, ktorú dokáže identifikovať z už uloženej databázy medzi fotografiami.

Google si tak dokáže naprieč svojím systémom urobiť prepojenie osôb a rozpoznať ich podľa už skôr uloženej fotografie. Tým vie označiť osobu na fotke z dovolenky, aj keď ju majiteľ albumu napríklad nepozná, avšak Google a jeho algoritmus na rozpoznanie tváre áno. Vie o nej z inej knižnice, iného užívateľa. O prepojení samozrejme rozhoduje Google. Zatiaľ bez jasných pravidiel.

Nejasný zákaz a jeho vymáhanie

Zatiaľ je celkom jasné, že presná podoba prípadného zákazu ešte nie je na stole. Predsa len, definovať takéto pravidlo a snažiť sa ho realizovať naprieč krajinami EÚ, nebude jednoduché. Otázka je tak položená aj smerom k sankciám – aké vlastne budú? A budú postihovať aj súkromné osoby? Veď album môžem a chcem mať vo svojom telefóne a pritom na kategorizáciu vie už mnoho aplikácií využiť rozpoznávanie tváre. Týmto okrem Androidu disponuje aj iOS od Apple.

Pri sledovaní mnohých detektívnych seriálov sa dnes usmievame, keď si hlavní hrdinovia lovia v nekonečnej databáze fotografií s možnosťou presnej identifikácie osoby, o ktorej okrem jej podoby, nič iné nevedia. No už len samotný Google a jeho obrovská databáza užívateľov a k nim priradených fotiek dáva na takýto postup slušný základ. A takto vybudovaná databáza a najmä prístup k nej je nesmierne cenným artiklom. Google zjavne vie čo robí, otázka iba je, ako jeho snahy bude hatiť európsky úradný šimeľ.

zdroj foto: bbc.com

22.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+