MojAndroid

Moderná doba so sebou prináša aj rôzne problémy. Jeden z nich sa týka používania smartfónov v škole. Najnovšie informácie, ktoré priniesol Theguardian, hovoria o tom, že v anglických školách by mohlo byť používanie mobilov zakázané.

Nepochybujeme, že mobilné telefóny sú skvelými každodennými pomocníkmi, no zároveň súhlasíme s tým, že do školy nepatria. Teda minimálne nepatria do procesu vyučovania. Súčasťou nových vládne opatrení v Anglicku, ktorých úlohou je zlepšenie zlej disciplíny v triedach, by mohol byť aj zákaz používania telefónov.

“Mobilné telefóny nie sú len rušivé, ale ich nadmerné používanie môže mať škodlivý vplyv na duševné zdravie a pohodu žiaka.”

Učiteľské odbory a riaditelia škôl na to majú vlastný názor. Tvrdia, že situáciu okolo smartfónov v školách si majú školy riešiť samostatne. Nový návrh ministra školstva je údajne len zámienkou na odvrátenie pozornosti od zlyhaní v oblasti vzdelávania počas pandémie.

Väčšina tamojších škôl má už dávno zavedené jasné pravidlá, týkajúce sa používanie telefónov v triedach. Približne polovica stredných škôl a väčšina základných škôl neumožňuje žiakom používať telefóny ani počas prestávok.

Na našom webe sme koncom roka 2019 informovali o škole vo Walese, ktorá používanie telefónov zakázala úplne. To znamená, že ich nemôžu používať študenti, ale ani učitelia. Riaditeľ školy uviedol, že po prvom roku vidí obrovský rozdiel a posun k lepšiemu. Žiaci sa vedia lepšie koncentrovať na výklad a nerozmýšľajú nad tým, komu odpíšu pomocou smartfónu.

Zákaz používania telefónov v škole. Ako je na tom Slovensko?

Vyhláška je v tomto smere jednoznačná. Žiaci počas vyučovania mobilný telefón používať nemôžu. Sú však výnimky, kedy je to povolené, napríklad ak slúži ako učebná pomôcka. Ako príklad môžeme uviesť rôzne vzdelávacie aplikácie či videá.

Úplný zákaz používania smartfónov platí napríklad vo Francúzsku na materských, základných a stredných školách. Telefóny musia byť buď vypnuté alebo odložené v skrinkách.

Náš tip
S aplikáciou GreenPass máte svoj COVID preukaz vždy so sebou

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+