MojAndroid

Šalamúnove ostrovy zvažujú zákaz používania Facebooku, spomína známy denník The Guardian. Miestna vláda už pripravuje legislatívu, ktorej účelom je limitovať urážky a útoky na osobu. Kritici tvrdia, že vláde ide len o obmedzenie kritiky ich politikov a režimu.

Zakážu Šalamúnove ostrovy Facebook?

Ak zákon vojde do platnosti, Šalamúnove ostrovy sa pripoja ku krajinám ako Čína, Irán a Severná Kórea, kde je Facebook taktiež zakázaný. Niektoré krajiny ho v minulosti zablokovali len na určitú dobu, ako napríklad ostrovný národ Nauru, ktorý Facebook zablokoval v roku 2015, ale následne ho odblokoval v roku 2018.

Návrh predniesol v pondelok miestny premiér Manasseh Sogavare. Nie je jasné, od kedy by mohol nový zákon platiť a do kedy by platil. Taktiež nie je jasné, ako chce miestna vláda vynútiť jeho zavedenie do praxe.

Vláda pritom sama využíva Facebook na informovanie občanov ohľadom pandémie COVID-19. Premiér sa taktiež prihovára verejnosti prostredníctvom Facebooku.

Vládne vysvetlenie tohto zákazu je úpadok občianskeho správania – platforma je zneužívaná na ponižovanie politických vládcov alebo na získavanie škodlivého či nebezpečného obsahu.

zákaz facebooku
Šalamúnove ostrovy si možno už čoskoro nezascrollujú na Facebooku

Je nejaký iný motív za zákazom Facebooku?

Nezávislí pozorovatelia tvrdia, že toto vládne rozhodnutie môže byť ovplyvnené Čínou. V Číne totiž majú zákaz Facebooku už viac než 10 rokov.

V septembri 2019 Šalamúnove ostrovy prestali uznávať Taiwan a miesto toho sa začali sústreďovať na posilnenie diplomatických vzťahov s Pekingom. Šalamúnove ostrovy sú taktiež domovom významného počtu čínskeho obyvateľstva a pekinský vplyv na Melanézske súostrovie pomaly, ale isto stúpa.

Opozícia tento návrh zákona kritizuje a považuje ho za útok na slobodu slova (vyjadrenie pochádza od opozičného poslanca Petra Kenilorea Jr):

Správy o zákaze alebo pozastavení FB sú pre Šalamúnove ostrovy, demokratickú krajinu, vážnym problémom. Kabinet teraz obmedzuje to skutočné právo, ktoré by malo dodržiavať. Toto rozhodnutie by mali odsúdiť všetci slobodu milujúci obyvatelia.“

Kelinorea dodáva, že navrhovaný zákaz je pokus súčasnej vlády chrániť sa pred kritikou a zodpovednosťou. “Ako vodcovia sa musíme … zodpovedať voličom, ktorí nás dosadili do mocenských pozícií. Musíme občas čeliť aj nepríjemným veciam. Toto je demokracia.“

Guardian oslovil aj Facebook, ale žiadne vyjadrenie zatiaľ nedostali.

Náš tip
Facebook postupne vypúšťa tmavý režim na verejnosť

20.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+