MojAndroid

Populárnosť tabletov v dnešnej dobe neustále narastá a preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť nový seriál s názvom “Začíname s Android tabletom“. Seriál je určený najmä pre úplných začiatočníkov a postupne v ňom vysvetlíme ako používať a nastaviť Android tablet. V našom seriáli budeme všetky funkcie demonštrovať na zariadení Prestigio MultiPad 5097Pro, ktoré funguje s operačným systémom Android 4.0 Ice Cream Sandwich.

Partner seriálu Začíname s Android tabletom je spoločnosť Prestigio www.prestigio.sk

V prvej časti sa pozrieme na to, ako vyzerá prvé spustenie a ukážeme si aj to, ako nastaviť tablet tak, aby ste využívali všetky výhody operačného systému Android a služieb Google.

Prvé spustenie tabletu a nastavenia

Po vybalení tabletu z krabice je prvým krokom každého majiteľa jeho zapnutie. Podobne ako to je aj pri iných produktoch, aj tu budete po prvom nabootovaní operačného systému (ďalej len OS) Android vyzvaní na nastavenie niektorých jeho vlastností akými sú jazyk, konektivita a podobne. Poďme si krok za krokom vysvetliť ako na to.

1. Po zapnutí tabletu sa ako prvá objaví obrazovka, kde môžete nastaviť jazyk používateľského prostredia. Vo väčšine prípadov môže byť jazyk natívne nastavený na angličtinu – ak ho teda chcete zmeniť na slovenčinu, stlačte “Change language”, v zozname vyberte vami požadovaný jazyk a pomocou šípky späť sa vráťte o jeden krok dozadu. Stlačte tlačidlo ďalej a prijmite licenčnú zmluvu.

2. Ďalším krokom je nastavenie klávesnice, ktoré sa automaticky nastaví podľa vybraného jazyka z prvého kroku.

3. Dátum a čas, vrátane časového pásma môžete nastaviť v treťom kroku, kde môžete ťuknutím na “Rozšírené nastavenia” nastaviť dátum, presný čas a časové pásmo (pre Slovensko platí GMT +1 hodina).

4. Dôležitým je nastavenie konektivity zariadenia. Všetky Android tablety disponujú bezdrôtovou technológiou WiFi, ktorú môžete nastaviť práve tu. Pripojenie na internet je pre plnohodnotné využívanie služieb a funkcií tabletu veľmi dôležité, preto túto časť nepreskakujte a stlačte tlačidlo “Nastaviť Wi-Fi”. V nájdených WiFi sieťach zvoľte svoju domácu alebo pracovnú sieť a zadajte prístupové heslo. Vráťte sa o jeden krok späť  a pokračujte stlačením tlačidla “Ďalej”.

5. Dostali sme sa nakoniec kedy stačí už len stlačiť tlačidlo OK a začať používať svoj Android tablet.

Pri rôznych tabletoch sa môže postup v niektorých krokoch mierne odlišovať. Často sa pri prvom spustení nastavuje aj konto Google, ktoré je dôležité pri synchronizácii a sťahovaní aplikácií z oficiálneho obchodu Google Play. Jeho nastavenie si ukážeme v tretej časti nášho seriálu – Nastavenie emailovej schránky, internetu a počasia.

Keďže lepšie je raz vidieť ako 100 krát čítať alebo počuť, pridávame na záver aj krátke video, kde uvidíte všetky vyššie popisované kroky. Video bude súčasťou každej časti seriálu.

V ďalších častiach sa budeme venovať nasledovným témam:

 1. Prvé spustenie tabletu a nastavenia (aktuálna časť)
 2. Zoznámenie sa so systémom, triky s widgetami a aplikáciami
 3. Nastavenie emailovej schránky
 4. Google Play Store – sťahujeme aplikácie
 5. Elektronické knihy – tipy na aplikácie
 6. Sledovanie filmov – tipy na aplikácie + mini HDMI
 7. Počúvanie hudby – tipy na aplikácie
 8. Kancelárske nástroje – úprava dokumentov na tablete
 9. Hry na tablet

Ak máte záujem prispieť vlastnými postrehmi a problémami so svojím tabletom, napíšte nám vaše reakcie do komentárov a budeme sa podrobnejšie venovať aj vašim témam.

17.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Fajn, len trošku vybrúsiť hovorový prejav. Slovko “teda” tam znelo takmer v každej vete a tiež skloňovanie bolo v niektorých prípadoch dosť uši trhajúce. A ten úvod zo záberom na zabalený tablet sa možno mohol využiť na nejaké jeho špecifickejšie predstavenie – procesor, grafický čip, pamäť, rok výroby..a podobne.

  • Jonatan666

   clanok sa vola zaciname s Android tabletom …nie recenzia na konkretny model :)

 • Fajn, len trošku vybrúsiť hovorový prejav. Slovko “teda” tam znelo takmer v každej vete a tiež skloňovanie bolo v niektorých prípadoch dosť uši trhajúce. A ten úvod zo záberom na zabalený tablet sa možno mohol využiť na nejaké jeho špecifickejšie predstavenie – procesor, grafický čip, pamäť, rok výroby..a podobne.

 • hneď v tretej vete je chyba: “V našom seriálY…”, má tam byť i :)

 • hneď v tretej vete je chyba: “V našom seriálY…”, má tam byť i :)

 • zeman

  No hlavne je treba dobre nastavenie ics androidu inak tento tablet ide ako slimak

  • Alexander

   daj mi nejake rady

  • Ide v pohode ani raz mi neseklo a už tyždeň presne ho mám

 • zeman

  No hlavne je treba dobre nastavenie ics androidu inak tento tablet ide ako slimak

 • Igor

  A keď v ponuke jazykov nie je slovenčina?

  • Nie všetky zariadenia musia podporovať slovenčinu, v tom prípade sa musíte uspokojiť len s dostupným jazykom

 • Maťa

  Potrebujem poradiť v bode 4. Konektivita….nastavenie Wifi…….všetko mi je jasné, len problém je v tom, že môj domáci internet..DSL-ko má Prihlasovacie meno a heslo..5-miestne…. A tablet mi ponúka miesto len na heslo a to 8-miestne….čo s tým? Včetko pekne načíta…len tie heslááááá…

 • Tom

  Poradte mi, jak vypnu aplikace spustené na tabletu. Koukám, že co zapnu mi zůstává pracovat na pozadí a zpomaluje tablet.

  • V androide 4.0 je tlačidlo v ľavom dolnom rohu pre multitasking. Keď ho stlačíte, tak sa objavia nedávno spustené aplikácie, ktoré môžete úplne odstrániť z pamäte ich posunom do strán.

 • Majkl

  Zavádějící název. Vylepšený manuál k jednomu přístroji je začátečníkovi na nic. Jiný typ tabletu se chová zcela jinak. Např nemá žádné úvodní nastavovací obrazovky apod. Pokud hovoříte o android tabletu, měl by článek vycházet od OS a jeho možností, nikoliv od typu tabletu. Takže jedno velké zklamání!!!

 • Katka

  Vedeli by ste mi niekto poradit?Ako sa volá gastrobloger, ktorý otestoval tablet Prestigio?

 • Martina

  Mozete mi prosim niekto pomoc? Na mieste, kde som si tablet zakupila boli chytene okamzite 2 signale. U mna doma nie je mozne siet vyhladat! Aj ked telefon a PC idu bez problemov s plnym signalom. Dakujem za kazdu radu.

  • MichalChovanak

   Martina skús opísať viac tvoj problém. Tabletom sa nedá pripojiť k wi-fi aj keď na mobile v tom istom mieste si pripojená (cez wi-fi)?

 • Martina

  ..tak neviem ci som sa vyjadrila. spravne, cez bezdrotovu siet? Jednoducho telefon mi vyhlada siet, PC tak isto len problem mam s tabletom siet nespoznava! Naskoci mi par susedskych sieti ale moja vlastna nie. Moc sa tomu nerozumiem, preto sa ospravedlnujem ked pisem nezrozumitelne.

  • MichalChovanak

   Možno bude problém so silou signálu, skús sa viac priblížiť s wifi routeru (zdroj signálu). Prípadne skús vypnúť a zapnúť wifi alebo reštartovať tablet.

 • Tea

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, dala se mi možnost nainstalovat seznam aplikací třetích stran (facebook, skype apod).. a už dvě hodiny se instaluje – je všechno v pořádku??? :(

 • Peter

  Dobrý deň. Mám tablet colorovo 7´´ s androidom jelly bean. Pri sťahovaní filmov z netu mi ich neukladá ,ale hneď spúšťa. Pri slabšom signále mi to dosť seká a nedá sa na to pozerať. Poraďte mi ako ho mám nastaviť, alebo čo mám urobiť. Za radu vopred ďakujem.

+