MojAndroid

Populárnosť tabletov v dnešnej dobe neustále narastá a preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť nový seriál s názvom “Začíname s Android tabletom“. Seriál je určený najmä pre úplných začiatočníkov a postupne v ňom vysvetlíme ako používať a nastaviť Android tablet. V našom seriáli budeme všetky funkcie demonštrovať na zariadení Prestigio MultiPad 5097Pro, ktoré funguje s operačným systémom Android 4.0 Ice Cream Sandwich.

Partner seriálu Začíname s Android tabletom je spoločnosť Prestigio www.prestigio.sk

Tablet je ako stvorený na čítanie elektronických kníh a iných dokumentov v digitálnej podobe. V dnešnej časti seriálu sa preto zameriame na aplikácie, ktoré slúžia ako čítačky elektronických dokumentov. Na Google Play ich veľmi veľa, my vám však dnes prinášame niekoľko tipov, ktoré by vám hľadanie po tej správnej aplikácii mohlo uľahčiť. Na konci samozrejme nechýba ani video s krátkym predstavením niektorých aplikácií.

eReader Prestigio

eReader Prestigio je natívna aplikácia pre čítanie elektronických kníh, ktorá prichádza s každým novším Prestigio tabletom. Samozrejme, prostredníctvom Google Play si ju môžete stiahnuť do akéhokoľvek zariadenia s operačným systémom Android.

Čítačka a obchod s elektronickými knihami od Prestigia, ponúka používateľské prostredie preložené do 23 jazykov vrátane slovenčiny. Prináša funkcie ako triedenie kníh do jedinečných kolekcií,  pri ktorých si môžete vybrať rôzne spôsoby triedenia podľa autorov, názvov kníh, žánrov, typov súborov a iných. Okrem vlastných kolekcií máte z aplikácie aj priamy prístup k portálu Moje Prestigio, ktorý umožňuje pristupovať k rozšírenému obchodu s elektronickými knihami ebooks.prestigioplaza.com.  V ňom sa nachádza viac ako 250 000 elektronických kníh v 22 rôznych jazykoch, z ktorých je viac ako 30 000 dostupných zdarma.

Podporované sú e-knihy vo formátoch EPUB, TXT, RTF a FB2 a ako každá dobrá čítačka, podporuje aj funkcie ako záložky, nočný režim, vyhľadávanie a rôzne veľkosti písma. Nechýba ani možnosť nastaviť si vlastné pozadie kníh, farbu textu, nadpisov a ďalších. Medzi jednotlivými stranami môžete listovať posunom prsta po displeji alebo ťuknutím na okraj displeja. Nastaviť môžete aj rýchlosť animácie otáčania strán.

 

 

Verzia: 6.0.0.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 6.0.0.3
Aktuálna cena: Zdarma

Wooky

Aplikácia Wooky je elektronická čítačka internetového obchodu rajknih.sk. Stačí ak sa zaregistrujete na www.rajknih.sk a pomocou vytvoreného účtu sa následne prihlásite do Wooky aplikácie. V sekcii Obchod si môžete zakúpiť knihy v elektronickej podobe, ktoré sú prehľadne usporiadané do kategórií. Platbu je možné uskutočniť prostredníctvom mobilu. Takto už nemusíte čakať na dlhé dodanie knihy na poštu, ale máte ju takmer okamžite k dispozíci na čítanie. Zakúpene knihy sú aj po prechode na iné zariadenie alebo po vymazaní z mobilu vždy dostupné na webe rajknih.sk, takže o zakúpené tituly už nikdy neprídete.V sekcii Čítam sa zobrazujú rozčítané knihy.

Wooky ponúka funkcie a nastavenia, ktoré z nej robia ideálny nástroj na čítanie. V knihe tak môžete pridávať záložky, zapnúť automatické posúvanie strán, zmeniť veľkosť písma, farbu listov,rýchlo prepínať medzi kapitolami,nastaviť jas, orientáciu obrazovky alebo vyhľadávať v texte.

 

 

Verzia: 3.2.7
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.2.7
Aktuálna cena: Zdarma

Aldiko Book Reader

Ďalšia aplikácia, ktorá dobre poslúži ako čítačka elektronických kníh alebo dokumentov vo formátoch EPUB či PDF. Podobne ako predchádzajúce aplikácie, aj táto ponúka vlastný obchod s knihami, tentokrát však už len v anglickom jazyku. Aldiko Book Reader však okrem nákupov kníh ponúka porovnateľné funkcie, ako Wooky alebo eReader Prestigio. Môžete si tak nastaviť veľkosť písma, okrajov, farby, riadkovanie, zapnúť nočný režim alebo sa listovať medzi stránkami posunom prsta po displeji alebo ťuknutím na okrej displeja.

Používateľské prostredie aplikácie je dostupné v dvoch verziách. Knižné tituly môžete zobraziť v kategorizovanom zozname alebo na poličkách, ktoré taktiež môžu zoradiť knihy napríklad podľa autora, názvu, hodnotenia alebo dátumu pridania.

 

 

Verzia: 3.0.44
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.0.44
Aktuálna cena: Zdarma

Cool Reader

Cool Reader je pokročilá čítačka s podporou najrôznejších formátov e-kníh. V aplikácií si tak prečítate všetky dokumenty vo formátoch epub, fb2, txt, doc, rtf, html, chm, tcr, pdb alebo pml. Okrem toho ponúka aj široké možnosti nastavení, počnúc farbami všetkých elementov, pozadia, štýlov CSS, okrajov, zarovnania, vyhladenia písma alebo tiež fontov (dokonca si môžete nahrať aj vlastný font vo formátoch .ttf).

Nastavenia sú skutočne bohaté a preto si prostredie čítačky môžete vyladiť presne podľa svojich predstáv.  Nechýbajú funkcie ako záložky, nočný režim či vstavaný správca súborov. K dispozícii je aj vlastná databáza kníh z rôznych serverov, ktoré môžete sťahovať priamo do tabletu. Nechýba ani roztriedenie kníh podľa autorov, série alebo názvu.

 

 

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

FBReader

Poslednou aplikáciou, ktorú si dnes predstavíme je FBReader. Čítačka od vývojára Geometer Plus je ďalšou z rady aplikácií, pre čítanie dokumentov vo formátoch EPUB, rtf, fb2(.zip), mobi a txt. Integruje vlastný prehliadač súborov a knižné tituly kategorizuje podľa autora, názvu, alebo tagu. Využiť môžete tiež zobrazenie obľúbených alebo nedávno čítaných kníh.

Samozrejmosťou pri aplikácii tohto druhu je aj podpora vyhľadávania, pridávania záložiek alebo tiež nastavenia vlastností používateľského prostredia. V aplikácií si môžete zvoliť, ktoré adresáre sa budú prehľadávať pri vyhľadávaní nových kníh, nastaviť môžete tiež písmo, zarovnanie textu, font alebo farby. Podporovaný je nočný režim a využiť môžete aj sťahovanie alebo nákup kníh v slovenskom jazyku z Prestigio Plaza katalógu (rovnaký ako pri aplikácii eReader Prestigio). Pridávať môžete aj ďalšie katalógy.

 

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Video:

Zoznam všetkých častí seriálu:

  1. Prvé spustenie tabletu a nastavenia
  2. Zoznámenie sa so systémom, triky s widgetami a aplikáciami
  3. Nastavenie emailovej schránky 
  4. Google Play Store – sťahujeme aplikácie 
  5. Elektronické knihy – tipy na aplikácie (aktuálna časť)
  6. Sledovanie filmov – tipy na aplikácie + mini HDMI
  7. Počúvanie hudby – tipy na aplikácie
  8. Kancelárske nástroje – úprava dokumentov na tablete
  9. Hry na tablet

Ak máte záujem prispieť vlastnými postrehmi a problémami so svojím tabletom, napíšte nám vaše reakcie do komentárov a budeme sa podrobnejšie venovať aj vašim témam.

15.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+