MojAndroid

Dnes pokračujeme ďalším vydaním seriálu Začíname s Android smartfónom. Nový seriál sa zameriava predovšetkým na úplných začiatočníkov, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s operačným systémom Android na smartfónoch. V druhom dieli seriálu si predstavíme operačný systém, niektoré jeho základné funkcie a používateľské prostredie. Súčasťou tejto časti je tiež popis niektorých nastavení systému.

Náš tip
Android oslavuje 5. narodeniny

Partner seriálu Začíname s Android smartfónom je spoločnosť Prestigio www.prestigio.sk

Začíname

Po prvom spustení a úvodnom nastavení smartfónu, sme sa dostali do používateľského prostredia Androidu. To pozostáva z niekoľkých plôch, ktoré môžete využiť na umiestňovanie ikon aplikácií alebo widgetov. Keby ste nevedeli čo je widget, ide v podstate o akúsi špeciálnu aplikáciu, ktorá sa dá umiestniť a ovládať priamo z plochy domácej obrazovky. Môže mať rôzne funkcie, napríklad poskytovať informácie o počasí, stave batérie, môžete s ňou rýchlo ovládať niektoré funkcie smartfónu, ako napríklad zapnúť/vypnúť mobilný internet, ovládať napájanie WiFi, Bluetooth atď.

Android zaciatocnik_1 Android zaciatocnik_2

Navigácia v OS sa zväčša realizuje pohybom prsta po obrazovke, no často budete využívať aj hardvérové, alebo softvérové tlačidlá, ktoré sú súčasťou používateľského prostredia Androidu. Najčastejšími ovládacími prvkami sú tlačidlá v tvare šípky, domčeka, obdĺžnika alebo zvislých čiar. Tieto plnia funkcie pre návrat o jeden krok späť, návrat na domovskú obrazovku, spustenie zoznamu nedávnych aplikácií (multitasking) a vyvolanie kontextového menu v aplikáciach.

multitasking Android zaciatocnik_3

Ich funkcie sa môžu model od modelu mierne líšiť. Napríklad na Prestigiu Multiphone PAP5430 plní tlačidlo home aj funkciu pre spustenie multitaskingovej obrazovky, ktorú aktivujete dlhým podržaním tlačidla. Iným príkladom je HTC One, na ktorom sa medzi aplikáciami môžete prepínať po dvojitom ťuknutí na toto tlačidlo. Niekedy je tlačidlo Home nahradené za hardvérové a doplnené o kapacitné ovládacie prvky.

softvérové tlačidlá

Dôležitou súčasťou operačného systému Android je aj notifikačná lišta, ktorá sa nachádza navrchu. Tu sa zobrazujú informácie o aktuálnom čase, stave batérie, konektivite, ako aj o ďalších udalostiach. Práve tu sa teda zobrazí zmeškaný hovor, prichádzajúca SMS správa alebo prijatý e-mail. V závislosti od verzie môžu byť notifikácie aj interaktívne (Android 4.1 Jelly Bean a vyššie). Vo všeobecnosti však platí, že notifikačné centrum zobrazíte potiahnutím prsta zhora nadol a jednotlivé upozornenia zrušíte ich potiahnutím do strán. Niekedy sa tu nachádzajú aj rýchle ovládacie prvky pre zapnutie/vypnutie niektorých funkcií telefónu alebo nastavenie podsvietenia displeja.

Android zaciatocnik_4 notifikacna

Kde nájdem svoje aplikácie? 

Všetky nainštalované aplikácie nájdete v tzv. App Draweri. Stlačením ikony, ktorá je väčšinou umiestnená v strede, sa zobrazí menu so všetkými nainštalovanými aplikáciami a tiež všetky dostupné widgety. Opäť platí, že jednotliví výrobcovia ponúkajú rôzne možnosti pri usporiadaní aplikácií, ako aj rôzne metódy ako umiestniť ich ikony na plochu. Čistý Android bez používateľských nadstavieb od výrobcov však neponúka žiadne pokročilé nastavenia. Môžete len umiesniť ikonu alebo widget na plochu.

aa

Ako umiestniť aplikáciu/widget na plochu

Umiestnenie aplikácie alebo widgetu na plochu je otázkou pár kliknutí a existuje niekoľko metód ako túto činnosť realizovať. Jednou z možností je podržať prst na ikone v menu s aplikáciami, niektorí výrobcovia tiež ponúkajú okrem toho aj možnosť ich pridania dlhým podržaním prsta na ploche. Odstránenie z plochy sa robí premiestnením ikony nad označenú časť obrazovky.

Android zaciatocnik_1

Vytváranie adresárov aplikácií

Pomocou adresárov sa môže plocha vášho Android tabletu stať oveľa prehľadnejšou. Adresáre vám pomôžu pri kategorizácii svojich obľúbených aplikácií alebo hier, ktoré budú vždy, rýchlo a jednoducho dostupné z pracovnej plochy. Ich vytváranie je v Androide 4.0 Ice Cream Sandwich veľmi jednoduché. Stačí ak ikony aplikácií či hier premiestnite jednu nad druhú – Android automaticky vytvorí adresár, ktorý môžete pomenovať podľa vlastného uváženia.

Android zaciatocnik_2 Android zaciatocnik_3

Základné aplikácie

Hneď po prvom spustení máte k dispozícii celú radu aplikácií, ktoré je možné použiť pre realizáciu telefónných hovorov, prijímanie a odosielanie SMS správ alebo správu kontaktov. Samozrejmosťou je aj prítomnosť internetového prehliadača, fotoaparátu, e-mailového klienta, prehrávača hudby, galérie, chatovacej aplikácie Google Talk (po novom Google Hangouts) a obchodu s aplikáciami Google Play. Okrem nich môžete v systéme nájsť aj iné aplikácie a widgety, ktoré pribalil už samotný výrobca.

Základné nastavenia

Nastavenia systému Android sa dajú spustiť kliknutím na ikonu v notifikačnej lište alebo zo zoznamu aplikácií. Aj tu platí, že vzhľad nastavení a jednotlivé položky sa môžu u rôznych modeloch smartfónov odlišovať.

Android_zaciatocnik_6 Android_zaciatocnik_5 Android zaciatocnik_7

BEZDRÔTOVÉ PRIPOJENIE A SIETE

  • Wi-Fi: Nastavenie konektivity do domácej, podnikovej alebo verejnej WiFi siete.
  • Bluetooth: Zapnutie a nastavenie bezdrôtovej konektivity Bluetooth
  • Využitie dát: Možnosť sledovať počet prenesených dát, ako aj nastaviť dátový limit pre prenos cez mobilný internet.
  • Viac: Spustenie režimu v lietadle, nastavenie VPN a funkcia zdieľania dátového pripojenie prostredníctvom WiFi – tzv. WiFi hotspot.

ZARIADENIE

  • Zvuk: Nastavenie hlasitosti a typu zvonení alebo upozornení. Tiež je možné zapnúť alebo vypnúť zvuky pri dotyku alebo uzamknutí obrazovky.
  • Zobrazenie: Nastavenie jasu displeja, tapety, režimu spánku (koľko zostane displej zapnutý po poslednom dotyku), veľkosť písma v OS a tapety.
  • Ukladací priestor: Tu nájdete informácie o využití vnútornej pamäte tabletu alebo pripojenej pamäťovej karty.
  • Batéria: Údaje o využívaní batérie a jej zostávajúcej kapacite.
  • Aplikácie: Správa nainštalovaných aplikácií. Aplikácie môžete odinštalovať alebo vymazať ich údaje.

OSOBNÉ

  • Účty a synchronizácia: Pridávanie a nastavenia účtov, s ktorými sa bude zariadenie synchronizovať.
  • Služby na zisťovanie polohy: Nastavenia pre lokalizáciu pomocou Google alebo v prípade kompatibilného zariadenia pomocou GPS.
  • Zabezpečenie: Nastavenie bezpečnostných funkcií, ktoré ochránia tablet pred neautorizovaným prístupom. Môžete využiť niektorú možnosť zamknutia tabletu pomocou odomknutia tvárou, vzorom, pinom alebo heslom. Nastaviť môžete aj PIN kód SIM karty alebo nainštalovať certifikát.
  • Jazyk a vstup: Nastavenie jazyku, v ktorom bude operačný systém pracovať. Tiež sa tu nachádzajú nastavenia klávesníc a hlasového vyhľadávania.
  • Zálohovať a obnoviť: Záloha údajov z tabletu na Google serveri – nastavenia WiFi sietí, heslá a údajov z aplikácií. Obnovenie továrenských nastavení vymaže všetky údaje z tabletu. V prípade zaškrtnutia možnosti “Vymazať kartu SD” sa zmažú aj fotografie a iné dáta uložené v tablete.

SYSTÉM

  • Dátum a čas: Nastavenie dátumu a času spolu s časovým pásmom. Na vyber je aj možnosť zvoliť si formát dátumu a hodín.
  • Uľahčenie prístupu: Nastavenia a služby pre lepšiu prístupnosť.
  • Možnosti pre vývojárov: Rozšírené nastavenia, ktoré využijú najmä pokročilejší používatelia.
  • O tablete: Základné informácie o tablete. Dozviete sa tu aká verzia operačného systému sa nachádza na vašom tablete a tiež môžete zistiť dostupnosť aktualizácií.

Video

9.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+