MojAndroid

V dnešnej časti začíname s Android smartfónom sa pozrieme na aplikácie, ktoré vám umožnia jednoducho a rýchlo zálohovať či obnoviť dáta. Okrem toho sa dozviete, ako bezdrôtovo prenášať údaje do vášho smartfónu alebo ako ich synchronizovať s počítačom či notebookom s operačným systémom Windows.

Partner seriálu Začíname s Android smartfónom je spoločnosť Prestigio www.prestigio.sk

Zálohujeme a obnovujeme aplikácie, SMS, MMS a iné

Aplikácie je možné zálohovať buď s ich dátami alebo bez nich. Prvá možnosť však vyžaduje rootovské oprávnenia, ktoré sa dajú ale získať dodatočným zásahom do softvéru smartfónu a model od modelu sa odlišujú. Navyše pri ňom môže dôjsť k poškodeniu zariadenia a k jeho znefunkčneniu. V seriáli pre začiatočníkov sa preto budeme venovať predovšetkým aplikáciám, ktoré root nevyžadujú.

Na zálohu aplikácií je na obchode Play dostupných veľa nástrojov. My sme pre naše potreby vybrali niekoľko z nich, o ktorých si myslíme, že patria k tým najlepším.

GO Backup & Restore Pro

Nástroj, ktorý patrí k univerzálnym riešeniam pre zálohu a obnovu nielen aplikácií, ale aj SMS, MMS správ, záložiek internetového prehliadača, kontaktov, kalendáru a používateľských slovníkov klávesnice. V prípade, že váš smartfón disponuje root právami tak dokáže zálohovať aj dáta jednotlivých aplikácií.

GO_Backup___Restore_Pro_2 GO_Backup___Restore_Pro_1

Okrem toho ponúkne nástroj pre hromadnú zálohu a obnovenie, dokáže automaticky spojiť duplicitné kontakty a vytvoriť niekoľko záloh pre neskoršie obnovenie. K dispozícii je aj podpora cloudových úložísk Dropbox a Google Drive, či možnosť plánovaných záloh. Väčšinu funkcií vrátane zálohy SMS a MMS obsahuje len platená verzia aplikácie, ktorú je možné zakúpiť z free verzie za 3,97€.

Super Backup : SMS & Contacts

Aplikácia Super Backup ponúka všetko potrebné pre poriadnu zálohu smartfónu. Nechýba možnosť bezpečnej zálohy aplikácií, SMS, MMS, kontakov, histórie hovorov, kalendárov a záložiek internetového prehliadača. Samozrejmosťou je potom prítomnosť funkcie pre automatickú zálohu niektorých dát, ktoré následne môže zaslať na váš Gmail. Vaše SMS správy, kontakty a história hovorov tak budú vždy v bezpečí uložené online a vždy po ruke.

Super_Backup_2 Super_Backup_1

Použiť môžete samozrejme aj zálohu do alebo z vnútornej pamäte či pamäťovej karty. Aplikácia síce neovplýva práve najkrajším  používateľským prostredím, na druhej strane ju vyvažuje funkčnosť a cena. Super Backup je na obchode Play totižto dostupný zdarma s podporou reklám. Ak si ale priplatíte 1,5€ môžete sa ich jednoducho zbaviť.

Verzia: 2.2.18
Aktuálna cena: 2,29 €
Verzia: 2.2.18
Aktuálna cena: 2,29 €

Verzia: 2.2.18
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.18
Aktuálna cena: Zdarma

Na zálohu môžete použiť samozrejme aj aplikácie, ktoré vo svete Androidom patria k absolútnej špičke. V tomto prípade ale platí, že pre využitie všetkých ich funkcií budete potrebovať už spomínané rootovské práva. Ak by ste ními ale disponovali, určite nevynechajte aplikácie Titanium Backup a ROM Toolbox. Obe sú dostupné vo free aj platenej verzii.

Verzia: 6.4.0.0
Aktuálna cena: 5,99 €
Verzia: 6.4.0.0
Aktuálna cena: 5,99 €

Verzia: 6.4.0.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 6.4.0.0
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 1.3.0
Aktuálna cena: 6,49 €
Verzia: 1.3.0
Aktuálna cena: 6,49 €

Verzia: 8.1.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 8.1.0
Aktuálna cena: Zdarma

Aplikácie pre zálohu SMS

SMS & Call Log Backup je skvelá aplikácia pre tých, ktorí nepotrebujú zálohovať svoje aplikácie, záložky alebo iné dáta. Určená je len na zálohu SMS a histórie volaní a v tom je dobrá. Podporuje ukladanie dát do vnútornej pamäte zariadenia, ale aj do cloudových úložísk služieb Google Drive a Dropbox.

SMS___Call_Log_Backup_2 SMS___Call_Log_Backup_1

Dáta dokáže obnoviť jednoducho a rýchlo, pričom dbá aj na to, aby sa v telefóne neobjavovali duplicitné položky. Podporuje aj náhľad a vyhľadávanie v zálohovaných SMS a v histórii hovorov a to podľa niekoľkých kritérií. Rovnako je možná aj obnova len konkrétnych dát, napríklad SMS konverzácie alebo histórie hovorov daného kontaktu.

Verzia: 2.8.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.8.0
Aktuálna cena: Zdarma

SMS Backup+

Aplikácia realizuje zálohu SMS trochu iným spôsobom. Namiesto toho, aby dáta ukladala do vnútornej pamäte zariadenia, tak ich odosiela prostredníctvom e-mailu na váš Gmail. Podporuje zálohu správ z aplikácie Whatsapp a ako jediná umožní zálohu SMS už po 1 minúte od jej prijatia. O svoje SMS správy tak už nikdy neprídete.

SMS_Backup_2 SMS_Backup_1

Verzia: 1.5.10
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.5.10
Aktuálna cena: Zdarma

Zálohujeme fotografie, videá

Dropbox, SugarSync ako aj Google+ výborne poslúžia nielen na zálohu akýchkoľvek dát, ale aj na rýchlu a automatickú zálohu fotografií a videa. Všetky tieto aplikácie totižto disponujú natívnou podporou automatickej zálohy nových fotografií aj videí. Ak so svojim Android smartfónom teda odfotíte alebo nakrútite nejaké tie zábery, tieto sa môžu automaticky uploadovať prostredníctvom WiFi. Neskôr sa zobrazia priamo v záložke Dropboxu alebo v súkromnom albume na sociálnej sieti Google+.

Verzia: 88.2.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 88.2.2
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

SyncMe Wireless je univerzálnym a veľmi dobre hodnoteným nástrojom pre zálohu dát s PC v lokálnej sieti. Ku svojmu fungovaniu teda nepotrebuje internetové pripojenie a údaje synchronizuje prostredníctvom domácej WiFi siete alebo po pripojení smartfónu k PC prostredníctvom USB kábla. Synchronizácia dát je možná oboma smermi a je ju možné precízne naplánovať podľa viacerých kritérií.

SyncMe_Wireless_2 SyncMe_Wireless_1

Verzia: 3.0.9313
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.0.9313
Aktuálna cena: Zdarma

AirSync: iTunes Sync & AirPlay okrem toho, že disponuje pekne spracovaným prostredím ponúka aj pokročilé funkcie pre synchronizáciu videa, fotografií a hudby. K dispozícii je plná podpora s iTunes, rovnako ako aj možnosť bezdrôtovo streamovať multimediálny obsah do kompatibilných zariadení. K funkčnosti AirSync je potrebný bezplatný hudobný prehrávač doubleTwist AirSync.

Verzia: 2.4.2
Aktuálna cena: 4,99 €
Verzia: 2.4.2
Aktuálna cena: 4,99 €
 

Verzia: 3.1.4
Aktuálna cena: Zdarma

Vzdialená správa Android smartfónu

AirDroid umožňuje ovládať Android smartfón aj na diaľku. Stačí nainštalovať Airdroid, pripojiť sa k lokálnej WiFi sieti alebo prostredníctvom mobilného internetu (je potrebné sa prihlásiť pod svojim Airdroid kontom) a spojiť sa so smartfónom cez internetový prehliadač. Priamo z neho budete môcť napríklad spravovať súbory, aplikácie, kontakty, posielať a čítať SMS správy, sledovať stav zariadenia a veľa iného.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Podobnou aplikáciou je aj SnapPea, ktorá umožňuje spravovať multimediálne súbory Androidu, ako aj písať a posielať SMS správy, či importovať hudobnú knižnicu z iTunes. Samozrejmosťou je aj možnosť inštalovať či odinštalovať aplikácie z pohodlia PC. Pre správnu funkčnosť aplikácie je nutné sa najskôr prihlásiť na stránke http://web.snappea.com.

VIDEO

 

1.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+