MojAndroid

Nočnou morou každého používateľa mobilných zariadení je signál vybitej batérie. Nikto totižto nechce, aby sa mu smartfón vybil počas pracovného dňa, kedy ho potrebuje na dôležité telefonáty alebo maily. Zaužívaným zvykom pre mnohých ľudí je preto každý večer pred spaním zapojiť svoje zariadenie do nabíjačky a nechať cez noc doplniť drahocennú energiu. Je to však najrozumnejšia voľba? Dokáže takéto dobíjanie poškodiť smartfón alebo tablet a koľko zbytočnej energie spotrebujú naše nabíjačky? Na tieto otázky sa pokúsime odpovedať nižšie.

Koľko energie spotrebujú?

Podľa profesora Davida MacKaya z prestížnej univerzity Cambridge sa energia spotrebovaná nevyužitou nabíjačkou v zásuvke rovná rovnakému množstvu energie, aká je potrebná pre jeden horúci kúpel. Ide teda len o veľmi malé percento celkovej ročnej spotreby energie v domácnosti. Samozrejme, šetriť treba v každom prípade, no profesor MacKay má na to vlastný názor:

“Posadnuté vypínanie nabíjačky telefónov je, ako záchrana Titanicu čajovou lyžičkou. Vypínajte ich, ale uvedomte si, aké je to malé gesto.”

Nabíjačka v zásuvke spotrebuje podľa štúdie z laboratória Lawrence Berkeley ešte z roku 2012 približne 0,26 Wattov. Po pripojení odberného zariadenia, teda smartfónu alebo tabletu sa priemerné množstvo energie zvýši na 3,68 Wattov. Po nabití telefónu sa pochopiteľne spotreba o niečo zníži na 2,24 Wattov. Ak by sme čísla zaokrúhlili a predpokladáme, že nevyužitá nabíjačka v zásuvke spotrebuje približne 0,5 Wattov, spotreba v prípade nonstop prevádzky počas celého roka je 4,4 kWh. Podľa aktuálnych sadzieb to predstavuje 53 eurocentov. To je však len samotná nabíjačka, zoberme si teda príklad nočného nabíjania.

V ideálnom prípade spíme v noci 8 hodín, čo bude predstavovať aj náš čas zapojeného smartfónu v nabíjačke. Priemerné nabíjanie smartfónu trvá 2 hodiny, takže budeme rátať s tým, že prvé dve hodiny má spotrebu 3,68 Wattov a ďalších 6 sa spotreba zníži na 2,24 Wattov. V tomto prípade vychádza ročná spotreba na 7,6 kWh, čo je približne 91 eurocentov. Ak by ste svoj smartfón vytiahli ihneď po dobití, ročne by ste ušetrili 59 centov, teda viac než polovicu. Samozrejme ide o veľmi ideálny prípad, ktorý nepočíta s tým, že v domácnosti je hneď niekoľko niekoľko mobilných zariadení.

Pozn.: Pre výpočet energií sme použili uvedené štatistiky a najnovší integrovaný cenník energii, ktorý v sebe zahŕňa pop­lat­ky za dis­tri­bú­ciu, prevádzku a ďal­šie ta­ri­fy.

Lítium-iontové batérie

Udržiavanie 100% kapacity batérie po dlhú dobu môže výrazne skrátiť jej životnosť, než pri bežnom používaní. Drvivá väčšina dnešných mobilných zariadení využívajú lítium-iontové batérie, by nemali byť dlho udržiavané na 100%. Podľa expertov by sa sa batérie mali používať kratší čas a nabíjať by sa mali tiež v menších intervaloch. Je to podobné, ako ísť na občasnú prechádzku, než bežať na dlhé trate. Druhý prístup je náročnejší pre vaše telo.

Nabíjanie tak nie je až také drahé, ako si možno niektorí používatelia mobilných zariadení mysleli. Dobíjanie počas noci vám síce škrt cez rozpočet nespraví, no negatívne vplýva na životnosť batérie, čo sa vám vypomstí jej skoršou výmenou.

Zdroj: TechRadar

19.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

61 odpovedí na “Zabudnutá nabíjačka v zásuvke vás na ulicu nedostane”

  1. …z ineho uhla pohladu, takeho priatelskejsieho by som povedal, ze pan doktor pise ake male gesto, avsak jeho titul musel byt velke gesto ked ho dostal ked je taky arogantne povysenecky a sprosty, moj osobny nazor, lebo 59 centov je ideal na jedneho cloveka a jedno zariadenie, zariadeni je veru vela, uz len z ekologickeho hladiska by to stalo za zmienku preratat a uplatnit v globalnom meritku a nie ze ake male gesto, chranme si to, co nam dovoluje existovat ,etda byt zivy , nasu prirodu , na druhej strane na slovensku , za 59 centov mam aspon lacnu pasteku k rozkom :D raz zadarmo relativne, ak to nezaplatim na elektrine, polemizovat sa da veru ,aj uplatnit lepsie, avsak to mi prislo arogantne, ze je t omale gesto, male kroky robia prave velku vedu, tie velke vsetko naoko vyriesia a za zatvorenymi ocami toho najviac pototo :D mier more :D

  2. Osobne nabijacky zo siete nevypajam takmer nikdy…
    Ale udaje o spotrebovanej energii v clanku mate dost podhodnotene. Pri ucinnosti 50% sa na nabitie baterky (2000mAh/3,7V) spotrebuje 14,8Wh.

    “Priemerné nabíjanie smartfónu trvá 2 hodiny, takže budeme rátať s tým, že prvé dve hodiny má spotrebu 3,68 Wattov…”

    Podla vasich vypoctov treba na nabitie baterie 7,36Wh. Ratali ste s Nokiou 3310 alebo ste pouzili rovnake cisla ako do sportky? :)

  3. Este sa zabudlo na jednu vec a to je jalova energia, ktoru odobera nabijacka bez zatazenia, ktora vtedy predstavuje induktivnu zataz. Bezny odberatel ju sice neplati, ale dodavatelov el. energie to zaujima…Kazdy transformator, ci uz impulzny alebo klasicky, bez zatazenia ma induktivny charakter.

  4. haha :D ako jasne je to zanedbatelna polozka …ak sa k tomu pripocita chladnicka + nejake spotrebice ako televizor a tak tak to utobi nejake centy a pametajte si ze milionar sa nestal milionarom preto ze je stedry ale preto ze drzi kazdy centik :D

  5. Je lepsie mat zautomatizovany navik, dat nabijat telefon na noc, ako zazivat situacie s vybitym telefonom. Moj prvy smartfon som mal 4 roky, nabijal som ho vzdy celu noc(pred spanim som ho napichol na kabel, rano odpojil). Bateria mozno stratila kapacitu, ale nejak extra som to necitil kedze bol aj tak nabijany kazdy den.
    A dalsia vec je, ze tu chyba graf ako straca bateria zivotnost pri plnom nabiti az po vybitu.
    Idelane je to niekde nad polovicou az po neviem 80-90 percent, ci tak nejak.
    Aky sialenec/maniak by clovek musel byt aby to takto stale strazil?
    Ak by ju totiz zase naopak zabudol nabit a bateria by sla pod polovicu je to este horsie. A uplne najhorsie pre nu je ak je vybita.
    Najidealnejsi sposob nabijania je podla mna ten co clanok prave zavrhuje.

  6. Irelevantny clanok sledujte niekedy videa pc revue rano v telerane Ondrej Macko zrobil tento test pred kamerami a co sa zistilo? To ze spotreba nabijacky po vytiahnuti mobilu je nulova
    Ta studia je hlupost

  7. praveze vsetko odpajat je propaganda zelenych. na kampan vyhodili miliony, ktore sa mohli usetrit. Navyse kampan zelenych sa ukazala ako dalsi trapas, co dokazuje aj tento clanok. Dalsie trapasy su napriklad elektromobily a tvrdenie ze to setri prirodu. no trt a dva orechy.

  8. mam predlzovacku s vypinacom, v nom 4 nabijacky. jednym cvaknutim to mam vypnute a nemusim sa strachovat ze raz vyhorim koli cinskemu smejdu. toto je hlavny problem trvalo zapnutej nabijacky a nie spotrebovana energia za rok. :)

  9. este pripomienka k litiovym baterkam. Mobily uz maju inteligentne nabijanie a tak sa odpoja same a nepotrebuju nasu asistenciu. Same aj pocvicia baterku, aby nebola stale na 100%. Je lepsie nechat mobil nabijat celu noc, ako ju cez den odpalit jednym hlbokym vybitim. to jej skodi daleko viac.

  10. az na to ze nove nabijecky jsou chytre, tudiz jak mile je mobil plne nabity nabijecka se prepne do spanku a energii uz necerpa, lze to snadno poznat kdyz rano sanhnete na nabijecku a je uplne ledova

Pridaj komentár

+