MojAndroid

Nočnou morou každého používateľa mobilných zariadení je signál vybitej batérie. Nikto totižto nechce, aby sa mu smartfón vybil počas pracovného dňa, kedy ho potrebuje na dôležité telefonáty alebo maily. Zaužívaným zvykom pre mnohých ľudí je preto každý večer pred spaním zapojiť svoje zariadenie do nabíjačky a nechať cez noc doplniť drahocennú energiu. Je to však najrozumnejšia voľba? Dokáže takéto dobíjanie poškodiť smartfón alebo tablet a koľko zbytočnej energie spotrebujú naše nabíjačky? Na tieto otázky sa pokúsime odpovedať nižšie.

Koľko energie spotrebujú?

Podľa profesora Davida MacKaya z prestížnej univerzity Cambridge sa energia spotrebovaná nevyužitou nabíjačkou v zásuvke rovná rovnakému množstvu energie, aká je potrebná pre jeden horúci kúpel. Ide teda len o veľmi malé percento celkovej ročnej spotreby energie v domácnosti. Samozrejme, šetriť treba v každom prípade, no profesor MacKay má na to vlastný názor:

“Posadnuté vypínanie nabíjačky telefónov je, ako záchrana Titanicu čajovou lyžičkou. Vypínajte ich, ale uvedomte si, aké je to malé gesto.”

Nabíjačka v zásuvke spotrebuje podľa štúdie z laboratória Lawrence Berkeley ešte z roku 2012 približne 0,26 Wattov. Po pripojení odberného zariadenia, teda smartfónu alebo tabletu sa priemerné množstvo energie zvýši na 3,68 Wattov. Po nabití telefónu sa pochopiteľne spotreba o niečo zníži na 2,24 Wattov. Ak by sme čísla zaokrúhlili a predpokladáme, že nevyužitá nabíjačka v zásuvke spotrebuje približne 0,5 Wattov, spotreba v prípade nonstop prevádzky počas celého roka je 4,4 kWh. Podľa aktuálnych sadzieb to predstavuje 53 eurocentov. To je však len samotná nabíjačka, zoberme si teda príklad nočného nabíjania.

V ideálnom prípade spíme v noci 8 hodín, čo bude predstavovať aj náš čas zapojeného smartfónu v nabíjačke. Priemerné nabíjanie smartfónu trvá 2 hodiny, takže budeme rátať s tým, že prvé dve hodiny má spotrebu 3,68 Wattov a ďalších 6 sa spotreba zníži na 2,24 Wattov. V tomto prípade vychádza ročná spotreba na 7,6 kWh, čo je približne 91 eurocentov. Ak by ste svoj smartfón vytiahli ihneď po dobití, ročne by ste ušetrili 59 centov, teda viac než polovicu. Samozrejme ide o veľmi ideálny prípad, ktorý nepočíta s tým, že v domácnosti je hneď niekoľko niekoľko mobilných zariadení.

Pozn.: Pre výpočet energií sme použili uvedené štatistiky a najnovší integrovaný cenník energii, ktorý v sebe zahŕňa pop­lat­ky za dis­tri­bú­ciu, prevádzku a ďal­šie ta­ri­fy.

Lítium-iontové batérie

Udržiavanie 100% kapacity batérie po dlhú dobu môže výrazne skrátiť jej životnosť, než pri bežnom používaní. Drvivá väčšina dnešných mobilných zariadení využívajú lítium-iontové batérie, by nemali byť dlho udržiavané na 100%. Podľa expertov by sa sa batérie mali používať kratší čas a nabíjať by sa mali tiež v menších intervaloch. Je to podobné, ako ísť na občasnú prechádzku, než bežať na dlhé trate. Druhý prístup je náročnejší pre vaše telo.

Nabíjanie tak nie je až také drahé, ako si možno niektorí používatelia mobilných zariadení mysleli. Dobíjanie počas noci vám síce škrt cez rozpočet nespraví, no negatívne vplýva na životnosť batérie, čo sa vám vypomstí jej skoršou výmenou.

Zdroj: TechRadar

19.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+