MojAndroid

Hoaxy a dezinformácie sa stávajú čoraz väčším problémom pre populárne sociálne siete, kde sa zdržuje väčšina konšpirátorov. Služba YouTube teraz na svojom blogu zverejnila dve nové riešenia, ktorým chce proti ním bojovať.

YouTube už dlhšie odstraňuje videá, ktoré porušujú pravidlá služby

Okrem dlhoročných konšpirácií (11/9, pristanie na Mesiaci) a politických hoaxov vytvorených v rámci ruskej hybridnej vojny voči Západu sú dnes trendom aj rôzne dezinformácie o koronavíruse. Príkladom je konšpiračná teória, že 5G vysielače spôsobili šírenie koronavírusu, čo viedlo vo Veľkej Británii k tomu, že ich ľudia ničili.

Metóda 4Rs of Responsibility | Zdroj: blog.youtube.com

V súvislosti s väznými ochoreniami môžu tiež dezinformácie odrádzať ľudí od ich liečby overenými metódami a naopak odporúčať rôzne šarlatánske metódy. Služba Youtube preto proti ním už dlhšie používa metódu “4Rs of Responsibility” (Metóda zodpovednosti štyroch R). Pomocou kombinácie strojového učenia a skutočných ľudí rýchlo odstraňuje obsah porušujúci pravidlá služby a znižuje šírenie dezinformácií.

YouTube zníži aj vplyv videí, ktoré sú na hrane

V prípade videí, ktoré však neporušujú zásady komunity, ale zároveň je ich obsah kontroverzný, pretože tiež obsahuje dezinformácie, chce teraz pristupovať inak. Tieto videá nazýva služba označením “borderline content“ (obsah na hrane) a nechce ich priamo odstraňovať. Bude však pri nich využívať jeden z dvoch nových navrhovaných nástrojov, ktorými chce ich vplyv na používateľov znížiť.

Jedným z nástrojov je možnosť zakázať tlačidlo zdieľania alebo prerušiť prepojenie na videá, ktoré sú už obmedzené v odporúčaniach služby. To v skutočnosti znamená, že by ste nemohli vložiť alebo prepojiť takéto video na inú stránku. Služba však stále nevyhodnotila, či bránenie zdieľaniu nebude obmedzovať práva a slobodu používateľov.

Ďalším nástrojom by preto mohlo byť zobrazenie tzv. intersticiálnej reklamy, ktorá sa zobrazí predtým, ako si divák môže pozrieť alebo prepojí video a upozorní ho, že obsah môže obsahovať dezinformácie. Intersticiálne reklamy momentálne služba používa pre vekovo obmedzený obsah a násilné alebo explicitné videá. Pre ktorý z nástrojov sa služba rozhodne, uvidíme v najbližších mesiacoch.

Náš tip
Xiaomi údajne už tento rok prinesie rýchle nabíjanie s výkonom 150 W
20.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+