MojAndroid

YouTube predstavil nový formát videí, ktoré sú určené pre premietanie vo virtuálnej realite. Volá sa VR180 a ide o polovicu sférického videa. Výhodou je nielen menšia náročnosť pri renderovaní, ale aj menšia veľkosť. Ide o prirodzený krok evolúcie, ktorý predstavuje kompromis medzi technickými možnosťami dnešných zariadení a rýchlym napredovaním virtuálnej reality.

YouTube vytvoril tento formát preto, že väčšina pozorovateľov videí vo virtuálnej realite sa zameriava len na obraz pred sebou a nesleduje celú sférickú oblasť videa. Väčšina tvorcov tiež podľa YouTube nevie ešte úplne dobre využívať 360° kamery, a tak vznikol kompromis – VR180. Ide o medzikrok medzi plne sférickým videom a klasickým formátom videa, na ktorý sú ľudia už zvyknutí. Pridanú hodnotu pocítia najmä majitelia VR okuliarov, ktoré môžu používať so svojimi smartfónmi. Práve na nich sa chce YouTube pri novom formáte aj zamerať.

Náš tip
YouTube používa každý mesiac 1,5 miliardy prihlásených používateľov

Aj napriek tomu, že ide iba o polovicu sférického videa, bude zobrazovaná v 4K rozlíšení. To umožňuje sledovateľom poskytnúť naozaj ostrý obraz so zaujímavým obsahom. A čo je najlepšie, na tvorbe projektu VR180 sa podieľal aj priamo Google, ktorý sa aktuálne snaží dohodnúť s výrobcami smartfónov, aby ich modely s duálnym fotoaparátom podporovali prirodzene nahrávanie videí, ktoré bude možné priamo zdieľať pomocou technológie VR180. Zatiaľ sa hovorí o spoločnostiach LG a Lenovo, no neskôr sa môžu pridať aj ďalší výrobcovia. Nevieme ako vy, no my sa na túto novinku poriadne tešíme!

Zdroj: TechCrunch

23.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+