MojAndroid

Spoločnosť Google predstavila službu YouTube Music Key iba pred niekoľkými mesiacmi. Ide o predplatenú službu k hudobným videám na sieti YouTube, vďaka ktorej majú užívatelia prístup ku všetkým hudobným klipom bez reklám a navyše majú možnosť uložiť si ich do zariadenia na počúvanie v prípade, že nemajú prístup k internetu. Táto služba sa však týka výlučne hudobných videí, no zdá sa, že YouTube plánuje predplatenú službu aj pre všetky videá, ktoré nájdete na sieti. Jej výhodou bude odstránenie reklám zo všetkých videí za pravidelný poplatok.

Takéto riešenie nie je vôbec nečakané a už dlhšie sa špekulovalo o tom, že Google niečo podobné vymyslí. Viacerí majitelia kanálov na YouTube majú totiž problém so súčasným modelom vyplácania odmien, ktorý je pomerne nejasný a na základe ktorého si YouTube berie výraznú porciu odmien z reklám, ktoré k videám umiestňujú iné spoločnosti. Okrem toho, že predplatená služba bude novinkou pre samotných užívateľov, by to mohlo znamenať aj zmenu vo vyplácaní odmien pre samotných tvorcov obsahu na sieti.

Spoločnosť Google o chystaných novinkách informovala niektorých majiteľov aktívnych kanálov na sieti YouTube prostredníctvom e-mailu. V e-mailoch ale nie sú uvedené bližšie informácie o tom, koľko bude predplatená služba stáť a aké ďalšie novinky prinesie. Cieľom e-mailov bolo najmä informovať tvorcov obsahu o tom, že sa vrámci nového platobného modelu budú meniť aj podmienky vyplácania odmien, čo je pre YouTuberov veľmi dôležitá správa. Zatiaľ teda nie je zrejmé ani to, kedy bude novinka uvedená do obehu, no môžeme predpokladať, že sa tak stane ešte tento rok. Pre užívateľov to ale znamená možnosť, ako sa vyhnúť pomerne otravným reklamám, ktoré sa zobrazujú väčšinou na začiatku videa. Otázne ale je, koľko užívateľov by si za odstránenie týchto reklám aj v skutočnosti zaplatilo, keďže množstvo z nich je možné preskočiť po piatich sekundách a užiť si tak video iba s minimálnym obmedzením.

Zdroj: Bloomberg via Phandroid

9.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+