MojAndroid

Služba YouTube sa koncom minulého týždňa rozhodla rázne zakročiť proti ruskej propagande a odstránila viac ako 70-tisíc videí súvisiacich s ruskou inváziou na Ukrajine. Ako prvý o tom informoval britský portál TheGuardian.

Už dávnejšie boli pozastavené YouTube kanály ruských ministerstiev

Redaktori portálu si totiž všimli, že zo služby začali miznúť videá, ktoré označujú ruskú agresiu ako “oslobodzovaciu misiu.”  Celkovo malo byť odstránených cez 70 000 tisíc videí a cez 9 tisíc kanálov, ktoré tento vojenský čin nejakým spôsobom schvaľovali, popierali, zľahčovali, či šírili prokremeľskú propagandu a konšpirácie o vojne, čím porušovali pravidlá služby.

Od začiatku ruskej invázie vo februári YouTube zrušil napríklad kanál prokremeľského novinára Vladimira Solovyova. Kanály spojené s ruskými ministerstvami obrany a zahraničných vecí boli v posledných mesiacoch taktiež dočasne pozastavené. Aj tie na službu nahrávali videá, ktoré vojnu popisovali ako “oslobodzovaciu misiu“.

YouTube chce prinášať overené informácie z ruskej invázie na Ukrajine aj ruským občanom

Služba YouTube sa snaží poskytovať overené spravodajstvo z vojny Ukrajine a len videá z tejto krajiny majú 40 miliónov videní denne. Zároveň má v Rusku viac ako 90 miliónov používateľov a aj im chce prinášať necenzurované informácie o dianí na Ukrajine. V Rusku boli totiž od začiatku invázie zablokované všetky domáce alebo zahraničné médiá, ktoré konflikt označovali ako vojnu.

“Máme prísne zásady, ktoré sa vzťahujú na veci, ako je popieranie veľkých násilných udalostí. Všetko od holokaustu po masaker v Sandy Hook. A samozrejme, to, čo sa deje na Ukrajine, je veľká násilná udalosť, takže sme tieto zásady použili na aktuálne  bezprecedentné kroky. Našou najdôležitejšou úlohou je zabezpečiť, aby ľudia, ktorí hľadajú informácie, našli presné, kvalitné a overené údaje.”

Neal Mohan, Vedúci produktového oddelenia YouTube

Náš tip
Vyberáme najlepšie handsfree do auta
24.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+