MojAndroid

Epicentrom nákazy koronavírusom sa aktuálne stala Európa. Denne pribúdajú stovky až tisícky pacientov, ktorí putujú do nemocníc alebo do domácej karantény. Nehovoriac o študentoch a o tých, ktorí by mali ostať doma na základe vládnych odporúčaní. Niektorí pracujú z domu, iní zas využívajú svoj voľný čas na pozeranie filmov alebo iných videí. Z toho vyplýva, že drvivá väčšina požíva na krátenie svojho času internet. To znamená, že celosvetová záťaž internetu sa zvýšila.

YouTube znižuje kvalitu svojich videí

Thierry Breton, vedúci priemyslu EÚ, vyzval streamovacie spoločnosti k zníženiu rozlíšenia ich videí. Podľa portálu engadget.com aj osobne komunikoval s generálnym riaditeľom spoločnosti Alphabet, Sundarom Pichai a s generálnou riaditeľkou YouTube, Susan Wojcicki.

Cieľom je zredukovať zaťaženie internetu a dať tak priestor používať internet čo možno najvyššou rýchlosťou predovšetkým ľuďom pracujúcim z domu a žiakom vzdelávaným na diaľku. Portál theverge.com informoval, že po vzore Netflixu, ktorý nedávno znížil svoju sieťovú prevádzku približne o 25 percent, prichádza s týmto rozhodnutím aj YouTube. Ten taktiež znižuje bitrate svojich videí.

Je to naozaj potrebné?

Je jasné, že znížením kvality videí obrovských streamovacích služieb sa zaťaženie internetu zníži. Britský prevádzkovateľ telekomunikačných služieb BT uviedol, že počas epidémie koronavírusu sa prevádzka telekomunikačných služieb zvýšila až o približne 60 precent. Aj napriek zvýšenému využívaniu internetu sa jeho zaťaženie ani zďaleka nepribližuje 17,5 TB/s, ktoré ich sieť dokáže zvládnuť.

Google bojuje aj proti nepravdivým poplašným správam týkajúcim sa COVID-19

V súvislosti s bojom proti COVID-19 a predchádzaniu šíreniu nepravdivých správ, spúšťa YouTube na domovskej stránke takzvaný “spoľahlivý obsah”.

“Chceme, aby mali všetci prístup k spoľahlivému obsahu počas týchto ťažkých časov”

Keďže v tejto dobe zvyknú rýchlo naberať popularitu aj konšpiračné teórie, veľké spoločnosti ako napríklad Google, Facebook, Microsoft a Twitter sa spojili a vrámci vzájomnej spolupráce sa snažia šírenie hoaxov obmedziť.

Spoločnosti robia všetko pre to, aby poskytli ľuďom predovšetkým pravdivé informácie a je otázne, do akej miery pomôžu podniknuté kroky zredukovať šírenie zavádzajúcich informácií.

Náš tip
Obmedzenia operátorov počas epidémie koronavírusu a krízového stavu

21.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+