MojAndroid

Kvôli epidémii koronavírusu Covid-19 poskytla väčšina firiem svojím zamestnancom možnosť pracovať priamo z domu. Platí to aj pre službu YouTube, ktorá patrí spoločnosti Google. Práve tieto opatrenia spomína vo svojej štvrťročnej správe a hodnotí, aký vplyv to malo na kontrolu obsahu v službe.

YouTube umožnil zamestnancom pracovať z domu už v prvom štvrťroku

YouTube už v prvom štvrťroku prijal kroky na ochranu svojich zamestnancov. Tým hlavným bolo väčšie zapojenie technológie rýchlej identifikácie a odstránenia obsahu, ktorý porušuje pravidlá  používania služby. Vďaka tomu mohli zamestnanci, ktorí kontrolujú obsah, zostať v bezpečí domova. Druhý štvrťrok bol prvým úplným štvrťrokom, ktorý celý prebehol v tejto upravenej štruktúre prevádzky. Napriek tomu bolo odstránených viac videí, ktoré porušovali pravidlá, než v prvom štvrťroku.

Náš tip
Prešiel som na YouTube Music: Aké sú moje pocity po týždni používania?

Služba kombinuje k strojovú a ľudskú kontrolu videí

Služba sa zvyčajne spolieha na kombináciu ľudí a technológií. Strojové učenie pomáha detegovať potenciálne škodlivý obsah a potom ho odosiela ľudským recenzentom na posúdenie. Ľudské hodnotenie nie je potrebné len na zaškolenie strojových systémov, ale slúži aj ako kontrola, poskytovanie spätnej väzby, ktorá časom zlepšuje ich presnosť. Automatizované systémy vyhodnotia každý štvrtok milióny príspevkov ako škodlivé, ale až ľudská kontrola označí, čo bude vymazané alebo kto z používateľov bude zablokovaný.

V druhom štvrťroku dostali stroje väčšiu šancu

V druhom štvrťroku sa pri znížení ľudskej pracovnej sily na spätnú kontrolu musela služba rozhodnúť medzi dvoma spôsobmi odstraňovania škodlivých videí. Buď by sa spoliehala na ľudskú spätnú kontrolu videí, ktoré boli strojovo označené za nevhodné, čo by malo za následok menší počet odstránených videí. Alebo by sa viac spoliehala na strojové vyhodnotenie, čo by ale viedlo k väčšej nepresnosti a väčšiemu množstvu odstránených videí, ktoré pravidlá v skutočnosti neporušovali.

Kvôli narastajúcemu počtu extrémnych násilných videí a nevhodného obsahu pre deti sa služba rozhodla pre druhú možnosť. Používatelia, ktorí mali pocit, že ich videá boli odstránené neoprávnene, sa mohli odvolať a zamestnanci ich požiadavok následne vyhodnotili. Prekvapením ale bolo, že k odvolaniu došlo len v 3 % prípadov. Počet kladne vyhodnotených odvolaní sa ale oproti prvému štvrťroku zvýšil z 25 % na 50 %.

Náš tip
Salón elektromobilov 2020 Košice: Ford ukáže najnovší plug-in hybrid Kuga
2.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+