MojAndroid

Dnešné zariadenia strednej triedy už ponúkajú viacero zaujímavých funkcií, ktoré môžeme nájsť vo vlajkových lodiach. Rozdiely medzi najvyššou triedou a tou strednou sa stále zmenšujú a aj náročnejší používatelia môžu konečne nájsť dobre vybavené zariadenie za slušný peniaz. Samsung sa snaží preraziť skenerom odtlačkov prstov v displeji, zatiaľ čo Sony vsádza na nový displej s pomerom strán 21:9. Ako to teda vlastne je? Ktorý z tejto dvojice vybrať a prečo?

Odporúčané ceny zariadení:

  • Sony Xperia 10 – 350 €
  • Samsung Galaxy A50 – 350 €

Samsung Galaxy A50 aj Sony Xperia 10 stoja úplne rovnako. Ich odporúčaná cena je 350 EUR, takže v tomto smere favorit neexistuje. Nad cenou teda rozmýšľať nebudeme a pustíme sa rovno do samotného porovnania parametrov a funkcií oboch zaujímavých zariadení.

Konštrukcia a Dizajn: Úzky vs. štandardný

Ihneď na začiatok treba povedať, že Sony sa oveľa lepšie drží v ruke. Vďaka poriadne natiahnutému displeju sa výrobcovi podarilo vtesnať smartfón do šírky len 68 milimetrov. Šírka Samsungu je 74,7 milimetra, no nemôžem povedať, že by sa držal zle. Jeho zahnutá zadná strana zaručí, že s tým nebudete mať absolútne žiadny problém.

Čo sa kvality spracovania týka, obidva smartfóny sú na tom veľmi podobne. Vpredu nájdeme sklo, zadná strana, rovnako ako aj boky, je plastová. Iste, zišiel by sa kov, prípadne sklo, no aj plast má svoje výhody. Oboch musím pochváliť za to, ako dobre dokážu odolávať odtlačkom prstov. Xperia je na tom v tomto smere o trochu lepšie vďaka matnej zadnej strane, no ani Samsung nebudete neustále leštiť.

Vodeodolnosťou nedisponuje ani jeden z dvojice, čo je škoda. Predná strana je zaujímavejšia na Xperii, displej je pekne natiahnutý až do strán. Avšak horný rámik je hrubší, ako by sme si priali. Samsung prednú stranu zaplnil efektívnejšie. V hornej časti displeja sa nevyhol výrezu pre selfie fotoaparát, čo môže niektorým používateľom prekážať a radšej pôjdu do klasického riešenia v prípade Xperie.

Napriek tomu, že Xperia je užšia a kratšia, na výslednej hmotnosti sa to prejavilo len minimálne. Oproti Samsungu je o 4 gramy ľahšia. Subjektívne pôsobia zariadenia hmotnostne veľmi podobne a pri držaní v ruke by som si netrúfal povedať, ktoré z nich je ľahšie.

Odomykanie: Zaujímavé riešenia na oboch stranách

Obidve zariadenia disponujú skenerom odtlačkov prstov. Samsung ho dokonca implementoval priamo do displeja, čo je obrovskou konkurenčnou výhodu, vzhľadom na to, že takéto riešenie momentálne používajú len vlajkové lode iných výrobcov. Sony sa rozhodlo umiestniť skener na pravú bočnú stranu. Ľaváci z toho nadšení nebudú. Navyše, skener je samostatný, zamykacie tlačidlo tiež.

Umiestnenie je teda lepšie v prípade Samsungu, avšak pri reálnom používaní mu veľmi nepomáha. Skener Xperie je oveľa rýchlejší a presnejší. Práve odomykanie Samsungu mi počas testu robilo najväčšie vrásky na čele. Skener je pomalý a nie vždy sa podarí odomknutie na prvýkrát. Xperia je v tomto smere na tom oveľa lepšie.

Ďalšou kapitolou samou o sebe je odomknutie pomocou tváre. Sony túto možnosť jednoducho odignorovalo a spolieha sa len na skener. Samsung dokážete tvárou odomknúť bez problémov, avšak oproti konkurencii je táto funkcia o trochu pomalšia.

Displej: Čím širokouhlejší, tým lepší?

Sony Xperia 10 ponúka IPS displej s uhlopriečkou rovných 6 palcov, no na smartfóny s veľmi neštandardným pomerom strán 21:9. Samsung na to ide tradičnejšie. Ako už býva zvykom, ponúka displej technológie AMOLED, jeho uhlopriečka je 6,4″ a pomer strán 19,5:9. Pri priamom porovnaní je displej Samsungu Galaxy A50 o trochu lepší ako displej Xperie 10. Ponúka lepší kontrast a sýtejšie farby, avšak pri pohľade zboku si môžete všimnúť veľmi jemné zozelenanie. Pozorovacie uhly oboch displejov sú ukážkové a na slnku nebudete mať problém ani v jednom prípade.

Rozlíšenie oboch panelov je FullHD+, takže tu jasného víťaza nemáme. Vyššie rozlíšenie potrebné určite nie je, FullHD je absolútne dostatočné. V prípade Samsungu môže niekomu prekážať spomínaný výrez v displeji, ktorý obsahuje predný fotoaparát. U Xperie sa nič také nedeje. Výhody natiahnutého displeja oceníte pri pozeraní videa v pomere strán 21:9 či surfovaní po internete. V tomto prípade vidíte viac informácií. Samsung Galaxy A50 ponúka zase celkovo krajší displej.

Výkon a Pamäť: Snapdragon vs. Exynos

Zatiaľ čo Sony stavia na procesore od overenej značky Snapdragon, Samsung už dlhšie preferuje svoj vlastný Exynos (aj keď v USA predáva modely so Snapdragonom). Hrubý výkon procesora v Samsungu Galaxy A50 je o niečo vyšší. To sa prejavilo hlavne počas hrania hier. Tam, kde už Xperia strácala dych, sa Samsung len zahrieval. V samotnom systéme však výkonový rozdiel nepocítite. Subjektívne mi príde prostredie Xperie o čosi rýchlejšie. Svoju úlohu na tom hrá aj samotný systém a jeho nadstavba, ktorá je v tomto prípade menej náročná na celkový výkon zariadenia.

Pokiaľ pre vás herný výkon nie je dôležitý, budete určite spokojní s oboma smartfónmi. Ak si však na hrách zakladáte trochu viac, Samsung bude lepšou voľbou. Oproti Xperii tiež ponúka 3 GB operačnej pamäte navyše, čo môžete pocítiť pri náročnejšom multitaskingu a už spomínaných hrách. Tu Xperia 10 naozaj zaostáva, jej 3 GB sú na dnešnú dobu naozaj málo. Gigabajtu navyše by sme sa určite potešili.

V kapacite vnútorného úložiska vedie tiež Samsung Galaxy A50. Ten ponúka až 128 GB priestoru pre dáta používateľov, zatiaľ čo Xperia polovicu. Rozšíriť úložisko pomoocu pamäťovej karty microSD je možné v oboch prípadoch. Samsung je však aj v tomto parametre ďalej, ponúka totiž samostatné sloty na SIM karty a na pamäťovú kartu. V prípade Xperie je druhý slot na SIM kartu zdieľaný s tým na microSD kartu. Navyše, pri ich výmene sa Sony Xperia 10 reštartuje.

Systém: Dve rôzne nadstavby

Systémy týchto dvoch výrobcov už veľmi dobre poznáme. Sony ide cestou jednoduchšej nadstavby, ktorá ponúka všetko podstatné, Samsung zase zvolil robustnejšiu. Tá prešla nedávno výraznejšími dizajnovými a funkčnými zmenami. Vyzerá veľmi dobre a so smartfónom sa pracuje výborne. Základom oboch zariadení je aktuálne najnovší Android vo verzii 9.0 Pie.

Nadstavby sú si v mnohých veciach podobné. Obe ponúkajú domovskú obrazovku, na ktorú si môžete pridávať zástupcov aplikácií či Widgety a nechýba im ani klasické menu aplikácií, ktoré si môžete nechať zoradiť napríklad abecedne. Ani jeden systém nie je okrátený o prakticky žiadnu funkciu. Obidva smartfóny ponúkajú možnosť ovládania jednou rukou, aj keď v prípade Xperie to veľmi potrebné nie je.

Smartfóny sú si podobné aj v ďalšej funkcii. Obidva ponúkajú možnosť vysunutia tzv. bočného displeja pri Samsungu či Side Sense v prípade Xperie. Jedná sa o rýchly prístup k najpoužívanejším aplikáciám či systémovým funkciám. Samsung ponúka možnosť ovládania gestami, Xperia zase nové ovládanie, ktoré poznáme z čistého Androidu 9.0 Pie.

Vybrať si jedno z týchto dvoch odlišných riešení môže byť náročné a je skôr otázkou osobných preferencií. Pravdou je, že nadstavba od Samsungu je robustnejšia, obsahuje viac aplikácií od výrobcu a tiež väčšie možnosti nastavení. Xperia zase vsádza na jednoduchosť a praktickosť.

Fotoaparát: Čím viac snímačov, tým…

Hneď na prvý pohľad si všimnete, že zatiaľ čo Xperia 10 obsahuje dva objektívy hlavného fotoaparátu, Samsung ich má 3. Počet fotoaparátov však rozhodujúci nie je, dôležitejšia je ich kvalita. Viac nemusí automaticky znamenať aj lepšie. Na úvod musím povedať, že oba fotoaparáty dokážu vyprodukovať veľmi pekné fotky, hlavne v dobrých svetelných podmienkach. So znižovaním úrovne osvetlenia sa znižuje aj kvalita výsledných fotografií.

Pri fotoaparáte od Samsungu sme ocenili vydarený ultra širokouhlý objektív. Ten sme si nevedeli vynachváliť. Mať možnosť “oddialiť” objekt je niekedy na nezaplatenie. Tiež sa to môže hodiť pri skupinových fotografiách, kde sa na jedno fotografiu zmestí proste viac. Hlavný snímač ponúka rozlíšenie až 25 megapixelov a clonu f/1.7. Posledným je hĺbkový senzor, ktorý poslúži pri portrétových fotografiách s efektom rozmazania pozadia.

Ukážkové fotografie zo smartfónu Samsung Galaxy A50

Základný snímač Sony Xperie 10 ponúka rozlíšenie 13 megapixelov a clonu f/2.0. Sekunduje mu 5-megapixelový hĺbkový senzor. Zariadenie fotí štandardne v pomere strán 4:3, čo je vzhľadom na pomer strán displeja úsmevné. Hlavne keď sa na takéto fotografie pozeráte priamo na Xperii 10. Našťastie je k dispozícii aj pomer 21:9, no v tomto prípade sa musíte pripraviť na nižšie rozlíšenie.

Ukážkové fotografie zo smartfónu Sony Xperia 10

Nižšia citlivosť na svetlo v prípade Xperie znamená o niečo tmavšie nočné fotografie. Celkovo by sme dali v kvalite nočných fotografií prednosť práve Samsungu. Fotografie počas dňa sú na tom veľmi podobne. Obidva smartfóny disponujú objektívmi, ktoré ponúkajú pomer strán 4:3. Výhodou Samsungu je už spomínaný ultra širokouhlý objektív.

Batéria: Kapacita batérie neudáva výdrž

Presne toto pripomíname vždy, keď testujeme nejaký smartfón od Sony. Tie už tradične disponujú batériami s nižšou kapacitou, avšak stále ponúkajú nadpriemernú výdrž. Pri pohľade na Xperiu 10 s 2870 mAh batériou si väčšina z vás povie, že veľa nevydrží. Opak je ale pravdou, deň bez nabíjačky zvládnete aj pri náročnejšom používaní.

Samsung nenechal nič na náhodu a A50-ku vybavil batériou s kapacitou rovných 4000 mAh. A to je na výdrži naozaj poznať. Pri bežnom používaní sa môžete pripraviť na dvojdennú výdrž absolútne bez problémov. V porovnaní s Xperiou 10 je výdrž o poznanie lepšia. Vzhľadom na relatívne silnú batériu poteší aj fakt, že ju dokážete nabiť za hodinu aj 44 minút. Áno, nie je to síce najrýchlejšie, no keď k tomu pripočítate výbornú výdrž, nebude vám “pomalšie” nabíjanie vôbec prekážať. V našej tabuľke rýchlosti nabíjania sa drží niekde v polovici.

Samsung Galaxy A50Sony Xperia 10
Rozmery158.5 x 74.7 x 7.7 mm155.7 x 68 x 8.4 mm
Hmotnosť166 gramov162 gramov
DisplejSuper AMOLED, 6,4", 2340 x 1080pIPS LCE, 6", 2520 x 1080p
Operačný systémAndroid 9.0 PieAndroid 9.0 Pie
ProcesorExynos 9610 (10nm)Snapdragon 630 (14 nm)
RAM6 GB3 GB
Kapacita úložiska128 GB64 GB
Pamäťová kartamicroSD (do 512 GB), samostatný slotmicroSD (do 512 GB), zdieľaný slot
Dual SIMánoáno
Fotoaparát25 MP, f/1.7, + 8 MP ultra širokouhlý + 5 MP hĺbkový senzor13 MP, f/2.0 + 5 MP hĺbkový senzor
Selfie fotoaparát25 MP, f/2.0, 8 MP, f/2.0
3,5 mm jackánoáno
NFCánoáno
Batéria4000 mAh2870 mAh
Cena350 eur350 eur

Záverečné hodnotenie: Dôležité budú aj preferencie značky

Na konci vám nedáme radu, ktorý smartfón z tejto dvojice jednoznačne vybrať. Konečný výber je na samotnom používateľovi a jeho preferenciách, aj keď v článku je viacero dôvodov, prečo zobrať práve Samsung. Dlhšia výdrž, vyšší výkon, viac RAM či trochu lepší fotoaparát môžu byť relevantnými dôvodmi na to, aby ste siahli po Samsungu. Okrem nich sa tiež môžete spoľahnúť na podstatne lepšiu výdrž batérie. Xperii 10 však žiadna podstatná funkcia nechýba. Jej výhodou bude zaujímavejší displej, absencia výrezu či pohodlnejšie ovládanie jednou rukou. Okoloidúci či kamaráti sa tiež budú určite viac zaujímať o Xperiu, pretože je iná ako ostatné smartfóny. Ak sa chcete odlíšiť, bude pre vás tou správnou voľbou.

Ktorý by ste si vybrali vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
4.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+