MojAndroid

Xiaomi sa nedávno viackrát vyjadrilo k článku od Forbes, ktorý skúmal praktiky, akými táto spoločnosť vykonáva zbieranie dát z prehliadača. Vzišla z toho mediálna kauza, hoci Xiaomi tvrdí, že v skutočnosti nejde o nič znepokojivé.

Argumentuje tým, že podobne to robí každý prehliadač a Forbes len správne nepochopil ich politiku zberu dát, ktorá je dobrovoľná a používatelia s ňou musia súhlasiť. Problematické je však to, že zbieranie dát prebieha aj v režime “Inkognito”.

Xiaomi vysvetľuje zbieranie dát

“V Xiaomi sme ostali sklamaní, keď sme si prečítali nedávny článok od Forbes. Máme pocit, že redaktori nepochopili to, čo hovoríme o našich zásadách a zásadách ochrany osobných údajov. Súkromie našich používateľov a bezpečnosť internetu sú v spoločnosti Xiaomi našou najvyššou prioritou; Sme presvedčení, že dôsledne sledujeme miestne zákony a nariadenia a plne ich dodržiavame. Oslovili sme Forbes, aby objasnil túto nešťastnú a nesprávnu interpretáciu,” spomína sa vyhlásenie na blogu Xiaomi.

Zástupcovia Xiaomi na webe spomínajú dve spôsoby, akými sa vykonáva zbieranie dát:

 1. Zber agregovaných dát a štatistík o využívaní systému: Dáta (ako sú informácie o systéme, nastavenia, využívanie systémových funkcií, plynulosť, výkon, využívanie pamäte a hlásenia chýb) sú agregované pohromade a nemôžu byť využité na identifikáciu jednotlivca.

Príklad: URL adresy sú zbierané, aby Xiaomi vedelo, ktoré stránky sa načítavajú pomalšie. To im dáva náhľad na to, aby ešte viac vylepšili zážitok pri prehliadaní.

2. Synchronizácia dát prehliadania: Dáta používateľov sa synchronizujú, ak:

 • je používateľ prihlásený s Mi účtom
 • je zapnutá synchronizácia v nastaveniach

Príklad: Pre poskytovanie jednoduchého prechodu na novšie zariadenie a rýchleho prenosu v minulosti navštívených stránok. Používateľ pre využívanie tejto funkcie musí byť prihlásený cez Mi účet.

Zbieranie dát vyzerá takto a je anonymné
Zbieranie dát vyzerá takto a je anonymné

Pri zbere údajov v režime prehliadania Inkognito sa Xiaomi odvoláva na zber len prvého druhu dát, kedy neprebieha synchronizácia dát prehliadania. Sú to len dáta, ktoré zlepšujú používateľský zážitok z prehliadania.

Xiaomi sa ďalej odvoláva na to, že jej boli certifikáty, garantujúce bezpečnosť a súkromie pri prehliadaní. Tieto certifikáty od firiem ako TrustArc a BSI (Britský inštitút štandardizácie) platia ako pre celý systém, tak aj na jednotlivé aplikácie, akou je aj Prehliadač Mi.

Xiaomi tvrdí, že všetky dáta sú zašifrované a odoslané na cloudovú infraštruktúru, ktorej servery sú po celom svete. Taktiež vysvetľuje, že v najnovšej verzii systému MIUI 12 sú využívané najtransparentnejšie praktiky ochrany dát a súkromia používateľov.

Mi Browser/Mint Browser dostávajú bezpečnostnú aktualizáciu

Zber údajov o používateľoch sa Xiaomi pokúsilo obhájiť, no aj napriek tomu nakoniec vykonalo ústupok. V súčasnosti je preto už možné stiahnuť prehliadače od Xiaomi (Mint, Mi Browser a Mi Browser Pro) s funkciou, ktorá umožňuje vypnúť zber agregovaných dát. Zber údajov síce v štandardne zostáva aktivovaný, no používatelia ho môžu vypnúť v nastaveniach rozšíreného režimu “Inkognito”.

Ako vypnúť zber súhrnných dát v prehliadači

Aktualizácia prehliadačov už do Obchodu Play dorazila. Vypnutie zberu dát je záležitosťou niekoľkých sekúnd. V prípade prehliadača Mint stačí otvoriť nastavenia ťuknutím na ozubené koliesko, následne ťuknúť na “Incognito mode settings” a posledným krokom je povolenie “Enhanced Incognito mode”.

xiaomi mint incognito

Rovnaký spôsob platí aj pre prehliadač Mi Browser Pro. V tomto prípade je taktiež potrebné dostať sa do nastavení rovnakým spôsobom, následne ťuknúť na kartu “Režim inkognito” a povoliť “Enhanced Incognito mode”.

Mi Browser
Mi Browser
Price: Free
 • Mi Browser Screenshot
 • Mi Browser Screenshot
 • Mi Browser Screenshot
 • Mi Browser Screenshot
 • Mi Browser Screenshot
 • Mi Browser Screenshot
 • Mi Browser Screenshot
Mint Browser - Video download,
Mint Browser - Video download,
 • Mint Browser - Video download, Screenshot
 • Mint Browser - Video download, Screenshot
 • Mint Browser - Video download, Screenshot
 • Mint Browser - Video download, Screenshot
 • Mint Browser - Video download, Screenshot
 • Mint Browser - Video download, Screenshot

Nákupný poradca

Ak uvažujete nad kúpou smartfónu značky Xiaomi (Redmi), pripravili sme pre vás v našej novej sekcii Nákupný poradca výber najlepších smartfónov Xiaomi (Redmi).

Náš tip
Xiaomi Mi Band 5: Objavili sa fotografie, ktoré odhaľujú vzhľad náramku
5.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+