MojAndroid

Spoločnosť Xiaomi zrejme netreba nikomu predstavovať. Už aj u nás ide o známeho výrobcu smartfónov, ktorého doménou sú práve mobilné zariadenia. Spoločnosť má ale toho vo svojom portfóliu oveľa viac. Cez televízie, fotoaparáty, čističky vzduchu až po kamery do auta. Práve takéto zariadenie sme mali možnosť otestovať a prvýkrát sme si tak vyskúšali, aké je to mať výrobok Xiaomi neustále na čelnom skle.

Balenie – kompletná výbava

Balenie Xiaomi Yi DashCam je bohaté na príslušenstvo. Nájdete tu všetko, čo budete potrebovať. Okrem samotnej kamery to je držiak do auta a spolu s ním aj poriadne dlhý kábel. Vďaka tomu budete môcť kameru umiestniť kdekoľvek na čelné, ale aj na zadné sklo vášho auta. Samozrejme, nechýba ani adaptér do auta, prostredníctvom ktorého budete celé zariadenie napájať.

Konštrukcia – ako akčná kamera

Mnohým z vás je možno známe zariadenie Xiaomi Yi Camera. Ide o akčnú kameru, ktorá konkuruje známym GoPro kamerám svojou výbavou, no cenou ich výrazne podkopáva. Xiaomi Yi DashCam je veľmi podobné zariadenie s veľmi podobným názvom. Ak budete na internete hľadať informácie o tomto zariadení, dávajte si pozor, aby ste si ich nepomýlili. To sa totiž môže stať skutočne veľmi ľahko.

xiaomi-yi-dashcam__vysledok

Kamera do auta Xiaomi Yi DashCam je veľmi kompaktná a na čelnom skle vám nebude zaberať veľa miesta. S rozmermi 74 x 32 x 52,4 mm a hmotnosťou iba 74 gramov ide o skutočne drobné zariadenie, ktoré toho ale v sebe ukrýva skutočne veľmi veľa.

Vpredu na kamere dominuje vystúpený objektív, pod ktorým nájdeme ešte štrbinku mikrofónu. Na ľavej strane konštrukcie sa nachádza štrbinka pre microSD kartu, hore a dolu sú to zasa štrbinky vetrania. Hore ešte nájdeme otvor, do ktorého sa zasúva držiak na okno. Tento systém pôsobí veľmi stabilne, a tak nebudete mať žiaden problém s upevnením kamery na okno. Na pravej strane ešte nájdeme microUSB port pre nabíjanie a tlačidlo na resetovanie zariadenia.

xiaomi-yi-dashcam_-15_vysledok

Pre používateľov bude najdôležitejšia zadná strana kamery, ktorú budú aj reálne vidieť. Tu nájdu 2,7“ LCD displej s rozlíšením 960 x 240 pixelov. Pod ním sa nachádza štvorica hardvérových tlačidiel – Spustenie nahrávania, Fotografovanie, Galéria a tlačidlo napájania, ktoré je zároveň tlačidlom pre zobrazenie nastavení.

xiaomi-yi-dashcam_-16_vysledok

Po konštrukčnej stránke tak zariadeniu nemáme čo vytknúť, a to najmä preto, že to jednoducho nie je jeho najdôležitejší prvok. Keď kameru raz umiestnite do auta, nebudete mať veľa dôvodov na to, aby ste s ňou ďalej manipulovali. Kamera pôsobí v aute nenápadne, a to aj vďaka užitočnému a kompaktnému držiaku, ktorý je súčasťou balenia.

Systém – množstvo možností a špeciálnych funkcií

Spustenie kamery a jej nastavenie do prevádzkového režimu je skutočne jednoduché a ovládanie je intuitívne. To aj napriek tomu, že na väčšine kamier distribuovaných vo svete nájdete menu v čínskom jazyku. My sme si najskôr nastavili iba požadované rozlíšenie videa a zapli nahrávanie zvuku, čo symbolizujú jednoznačné ikony v menu. Okrem tých tu ale nájdete množstvo ďalších nastavení, pre ktorých pochopenie už budete potrebovať určitú formu prekladu.

xiaomi-yi-dashcam_-5_vysledok

My sme použili obrázky na tejto stránke, kde sú jednotlivé položky vysvetlené. Nájdete tu aj nastavenie citlivosti G-Senzora, ktorého funkcie si vysvetlíme neskôr. To isté platí aj o funkcii ADAS. Nechýba spínač pre Wi-Fi, ako aj nastavenie pre časovač vypnutia obrazovky. Okrem toho môžete priamo z nastavení kamery formátovať pamäťovú kartu či obnoviť výrobné nastavenia kamery.

xiaomi-yi-dashcam_-4_vysledok

Vráťme sa teda k nastaveniam G-Senzora a funkcie ADAS. Prvý spomínaná funkcia prostredníctvom 6-osového senzora sleduje výnimočné situácie na ceste. To znamená nárazy a podobné situácie, kedy sa auto nadmerne trasie či prudko zastane. Môžete si nataviť nízku, strednú a vysokú citlivosť tohto senzora. Ak senzor zachytí takúto udalosť, vytvorí 20 fotografií a trvalo uloží 10-sekundové video pred incidentom a 10-sekundové video po ňom. Myslite ale na to, že toto video nebude možné vymazať a ani sa neprehrá ďalším videom v prípade zaplnenia pamäťovej karty tak, ako je to v prípade ostatných videí. Tie sú inak rozčlenené na 3-minútové sekvencie, a tak sa nemusíte báť, že v prípade zlyhania kamery prídete o video z celej vašej jazdy.

xiaomi-yi-dashcam_-17_vysledok

Okrem toho nájdete v nastaveniach aj spínač funkcie Advanced Driver Assistance System (ADAS). Ide o zobrazovanie pokročilých funkcií v aute, ako napríklad sledovanie opustenia jazdného pruhu či náhle priblíženie k objektu pred vami. Samozrejme, tieto funkcie nefungujú dokonale a sú závislé od umiestnenia kamery v aute. Ide ale o príjemný bonus, ktorý by ste možno v tejto cenovej kategórii kamier do auta neočakávali. Myslite ale na to, že táto funkcia vám bude fungovať iba vtedy, keď budete používať 1080p video s frekvenciou 30 FPS. V ostatných režimoch ju nebudete mať k dispozícii.

Kamera je napájaná prostredníctvom USB kábla. Obsahuje ale aj batériu s kapacitou 240 mAh, čo stačí maximálne na niekoľko minút nahrávania. Pri aktívnom používaní by ste určite mali mať kameru pripojenú do zásuvky.

Pre kameru je k dispozícii aj aplikácia do telefónu, ktorá umožňuje presúvanie obsahu z pamäťovej karty do telefónu. Okrem toho tu nájdete rôzne návody a tipy, ako kameru používať, a to aj v angličtine, takže aj toto môže byť cesta, ako prekonať jazykovú bariéru v menu samotnej kamery.

Systém v zariadení tak hodnotíme kladne. Je použiteľný aj bez znalosti nepríjemného čínskeho menu, no pri troške snahy môžete využiť množstvo extra funkcií, ktoré vám môžu pomôcť k bezpečnej jazde vaším autom.

Video – dobrá kvalita a vysoké rozlíšenie

Ak ste už v minulosti vlastnili kameru do auta, zrejme viete, že dokonalá kvalita videa nie je úplne najdôležitejšou vlastnosťou takéhoto zariadenia. Keďže ide o relatívne lacné kamery, kvalita videa je často iba dostatočná na to, aby bolo možné na videu rozoznať farbu a typ auta. Xiaomi Yi DashCam to zvládne bez problémov a kvalita videa je na skutočne veľmi dobrej úrovni.

Poteší aj fakt, že kamera zvládne nahrávanie videa vo vysokom rozlíšení. Na výber máte tri možnosti – 1080p video s frekvenciou 30 fps, 1080p video s frekvenciou 60 fps a 1296p video s frekvenciou 30 fps. My sme zvolili video s frekvenciou 60 fps, ktoré ponúka dostatok detailov a zároveň je možné využiť vyššiu frekvenciu snímok napríklad na zastavenie videa pre zobrazenie značky idúceho auta bez toho, aby bol text nadmerne rozmazaný.

V nastaveniach kamery si môžete vybrať, či chcete nahrávať aj zvuk, alebo iba obraz. Kamera bez problémov zachytí konverzáciu v aute a zbytočne pritom nezvýrazňuje okolitý ruch, čo chválime. Samotné video je na dostatočne dobrej úrovni. Za denného svetla ponúka aj dostatok detailov, aj keď to nie je možné porovnať s fotoaparátmi v súčasných smartfónov, ktoré zvládnu oveľa detailnejšie a krajšie video.

Oceňujeme tiež slušnú reprodukciu farieb a široký záber, za ktorý vďačíme 165° objektívu. Snímač kamery ponúka clonu f/1.8, vďaka čomu sa môžete tešiť aj na slušné nočné zábery. Tu je už kvalita o poznanie nižšia, no bez problémov je možné z videa rozoznať typ a farbu auta. Horšie je to už s čitateľnosťou ŠPZ, ktoré majú tendenciu byť prepálené pri dopadajúcom svetle. To platí aj cez deň pri priamo svietiacom slnečnom žiarení. Vo väčšine prípadov ale prečítajte aj tieto detailné nápisy, čo je pri takomto type zariadenia skutočne dôležité.

Oceňujeme aj veľmi slušnú stabilizáciu kamery. Video bolo stabilné aj pri prechádzaní menej kvalitnými vozovkami s výtlkmi a hoci takéto nerovnosti na videu zbadáte, celé video nie je roztrasené a ponúka skutočne dobrú kvalitu.

Výslednému videu tak nemáme veľmi čo vytknúť. Predpokladáme, že pre väčšinu používateľov bude táto kvalita dostačujúca. S kamerou je možné zhotoviť aj fotografie, ktorých kvalita tiež nie je najhoršia, no túto možnosť zrejme veľa používateľov využívať nebude.

Záverečné hodnotenie Xiaomi Yi DashCam

Spoločnosť Xiaomi už dávno nie je iba výrobcom smartfónov a mobilných zariadení. Hoci sme pri používaní kamery do auta boli najskôr skeptickí, veľmi rýchlo sme si na ňu zvykli. Sme radi, že je možné sa na ňu spoľahnúť a po prvotnom nastavení fungovala bezproblémovo. Oceňujeme aj veľké množstvo extra funkcií, ktoré síce možno nebude každý využívať, no cena zariadenia je aj bez týchto funkcií opodstatnená. Kvalita videa je na vysokej úrovni a oceňujeme aj malé rozmery a praktické príslušenstvo v balení. Celkovo tak ide o skutočne zaujímavé príslušenstvo do auta. Cena zariadenia sa v našich e-shopoch pohybuje na úrovni približne 70-90 EUR, čo nie je najhoršie a myslíme si, že v tomto prípade je aj opodstatnená.

19.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+