MojAndroid

Xiaomi už dávno nie je len výrobcom smartfónom a vo svojom portfóliu produktov ponúka množstvo zaujímavých technologických zariadení a gadgetov. Jedným z nich je nepochybne aj bezpečnostná kamera Yi, ktorá poslúži pre potreby zabezpečenia objektov doma alebo v práci. Ponúka zaujímavé funkcie s prepojením na aplikáciu, ako aj dobrú cenu, vďaka ktorej si ju bude môcť dovoliť skutočne každý.

Čo nájdete v balení Xiaomi Yi

Kamera Xiaomi Yi prichádza zabalená v peknej priehľadnej krabici. V jej vnútri nájdete len to najnutnejšie príslušenstvo v podobe nabíjačky a dlhšieho USB kábla, s ktorým si vystačí väčšina z vás. Ak budete ale chcieť dostať kameru do vzdialenejších zákutí, budete si musieť zaobstarať dlhší kábel alebo predĺžovačku. K dispozícii je aj niekoľko brožúrok, ktoré sú ale v tomto prípade pre bežného používateľa nezaujímavé.

Dômyselný stojan aj konštrukcia

Hoci kamera Xiaomi Yi nie je vyrobená zo žiadnych prémiových materiálov, ponúka kvalitné konštrukčné spracovanie. Celý stojan aj kamera sú vyrobené z plastu, pričom nosná časť pozostáva z dvoch dielov, a to z podložky a držiaku, ktorého otvor slúži na prichytenie samotnej kamery. Ten je pripevnený na otočnom kĺbe, ktorý poskytuje výbornú polohovateľnosť v rozmedzí od 0 do 180°. Kamera je pritom aj pri tých najextrémnejších polohách stále stabilná a nehrozí, že by sa pri manipulácii prevrátila. Lepšiu stabilitu zabezpečuje tiež pogumovaný spodný diel podložky, ktorý bráni šmýkaniu po hladkých povrchoch.

Xiaomi Yi test-7

Pri kamere Xiaomi Yi ale nie ste obmedzení len jej umiestnením na rovné plochy. Po “odskrutkovaní” držiaku sa vám totižto naskytne pohľad na trojicu otvorov, ktoré slúžia na prichytenie kamery o stenu. Tá tak môže byť namontovaná v podstate kdekoľvek. Samotná kamera okrem šošovky objektívu disponuje aj signalizačnou LED diódou (dá sa vypnúť), ôsmimi IR diódami pre nočné videnie, napájacím microUSB konektorom a slotom pre pamäťovú kartu microSD – tá je potrebná najmä v prípade, že chcete videá aj nahrávať. Posledným ovládacím prvkom je tlačidlo Reset, ktoré slúži na vyresetovanie nastavení.

Xiaomi Yi test-3

Prvé spustenie a nastavenie

Xiaomi Yi pri prvom spustení komunikuje s aplikáciou YI Home Camera, ktorá slúži aj na jej ovládanie a nastavenie. Po prvom spustení vás môžu zaskočiť hlasy v cudzom jazyku, ak ste ale aspoň trochu technicky zdatnejší, tak nastavenie by vám nemalo robiť žiadne problémy. Pridanie novej kamery je otázkou niekoľkých krokov, ktoré spočívajú najmä v nastavení internetového pripojenia kamery cez Wi-Fi. Jednotlivými krokmi vás sprevádza samotná aplikácia a celý proces trvá len niekoľko minút. V aplikácii nie ste pritom obmedzení počtom kamier, tie môžete pridávať podľa vlastného uváženia. Nie je teda problém zabezpečiť objekt alebo budovu viacerými kamerami a ku všetkým mať prístup z jediného miesta.

Xiaomi Yi test-6

Kamera od Xiaomi podporuje niekoľko zaujímavých funkcií. Okrem toho, že môžete zapnúť ochranu prístupu pomocou PIN kódu, je k dispozícii aj zasielanie upozornení pri zaznamenanej aktivite. Kamera teda vie detegovať pohyb, na ktorý vie upozorniť majiteľa prostredníctvom notifikácie na smartfóne. Nastaviť sa dá citlivosť, frekvencia zasielania upozornení, ako aj presný región snímaného obrazu, kde by sa mal pohyb detegovať. K dispozícii je aj plánovanie, kedy by sa mali posielať upozornenia a kedy nie. To je vhodné najmä v prípade, že kamery zaznamenávajú pracovné miesto, napríklad kanceláriu alebo iné firemné priestory, kde je počas dňa rušno. Zabráni sa tak posielaniu zbytočných notifikácií. Pri každej detekcii pohybu sa začne automaticky nahrávať aj video, ktoré si neskôr môžete pozrieť, prípadne stiahnuť. Každé takéto video je uložené na pamäťovú kartu, kratšie 7 sekundové ukážky sa však ukladajú aj priamo prostredníctvom aplikácie. Ak chcete natáčať aktuálny stream do mobilu, môžete tak urobiť aj bez prítomnosti pamäťovky.

Z prostredia aplikácie môžete sledovať live stream z kamery, a to aj mimo dosah lokálnej Wi-Fi siete. K nastaveniam kamier, alebo k videu z nich, tak máte prístup odvšadiaľ, kde je k dispozícii internetové pripojenie. Xiaomi Yi nás zaujala aj možnosťou záznamu zvuku a prenosu hlasu z mobilu do kamery. Xiaomi Yi tak môže slúžiť aj ako jednoduchý baby monitor. Kvalitu videa môžete nechať na automatike, prípadne sa prepínať manuálne medzi SD a HD kvalitou. Vyššia kvalita však spotrebuje viac dát, na čo musíte myslieť najmä pri používaní mobilného internetu (HD stream má dátový tok približne 70-100 KB/s, pri SD kvalite sa zníži na 20-40 KB/s).

Skúsenosti s Xiaomi Yi

Ako sme už v úvode písali, Xiaomi Yi má naozaj podarenú konštrukciu s výbornými možnosťami polohovania. Aplikácia je prehľadná a nestratí sa v nej ani menej znalý používateľ. Pri testovaní sme používali až tri kamery Yi, ktoré sme obsluhovali priamo z aplikácie. Prenos videa bol bezproblémový a oneskorenie v streame minimálne, a to aj pri používaní 3G či 4G internetu. Trochu nespokojní sme boli so zasielaním upozornení s detekciou pohybu, ktoré kamera síce zaznamenala a ukázala v aplikácii, no neupozornila nás na ne prostredníctvom správy v notifikačnom paneli. Inak je prenos aj ovládanie kamery bezproblémové. Prenos zvuku z kamery a hlasu opäčným smerom je vítaným doplnkom, podobne ako aj nočné videnie. To je zabezpečené ôsmimi infračervenými LED diódami. Tie bez problémov v noci osvetlia aj väčšiu miestnosť – ich zapnutie je po zotmení automatické.

Xiaomi Yi infračervené diódy v akcii
Xiaomi Yi infračervené diódy v akcii

Zaujímavosťou je aj to, že kamera dokáže fungovať pri napájaní z externej batérie. Teoreticky ju tak môžete zapojiť aj na miestach, kde nie je prístup k elektrickej energii – napríklad na chate. Stačí, ak si zaobstaráte dostatočne veľkú powerbanku a mobilný Wi-Fi hotspot, na ktorý kameru pripojíte. Pri 10-tisíc mAh batérii vydrží kamera v prevádzke približne 24 hodín.

Kvalita prenosu je po zapnutí HD režimu (rozlíšenie 1280 x 720 px) na dobrej úrovni a na účely zabezpečenia objektov plne postačuje. Ak budete využívať aj pamäťovú kartu, môžete si jednoducho a rýchlo pozrieť históriu natočených udalostí, ktoré sú ihneď k dispozícii na stiahnutie. Navyše, prístup ku kamere môžete zdieľať aj s ďalšími osobami, a to prostredníctvom QR kódu, ktorý vygeneruje aplikácia. Ku Xiaomi Yi tak môže naraz pristupovať hneď niekoľko ľudí súčasne.

Záverečné hodnotenie

Bezpečnostná kamera Xiaomi Yi sa podľa nás naozaj podarila. Za cenu, ktorá sa pohybuje na úrovni 50 eur získate totižto kompletné riešenie, ktoré vás prekvapí funkčnosťou a využiteľnosťou. Pri testovaní sa nám na kamere páčilo jej konštrukčné spracovanie, polohovateľnosť, kvalita videa, ako aj nočné videnie, či prehľadná aplikácia s detekciou a upozorneniami na pohyb. Nejaké chybičky sme však našli aj tu. Upozornenia nie vždy pracovali spoľahlivo a nevýhodou je tiež to, že ak vám kameru ukradnú, tak budete mať z nej k dispozícii len krátke 7 sekundové videozáznamy. Napriek tomu ale môžeme Xiaomi Yi v danej cene len odporúčať.

Za zapožičanie kamier ďakujeme irdistribution.sk

18.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+