MojAndroid

Aj vaša domácnosť môže byť smart. Na trhu existuje množstvo skvelých pomocníkov, ktorí vám dokážu uľahčiť každodenný život a najmä upratovanie. Dnes si predstavíme smart home zariadenia od Xiaomi, pričom sa zameriame práve na čistotu a zdravý vzduch v domácnosti. Povieme si niečo o robotických vysávačoch a čističkách vzduchu.

Práve tieto dve kategórie zariadení sa stali v poslednom období mimoriadne populárnymi. Dôvodov je hneď niekoľko. Títo domáci pomocníci sa stávajú cenovo dostupnými, čo je hlavný dôvod. Čističky vzduchu boli a sú obľúbené najmä v dobe COVIDu, robotické vysávače sa stávajú bežnou súčasťou domácnosti.

Robotické vysávače

V dnešnej dobe má už každý významnejší výrobca elektroniky v ponuke aj zariadenie tohto typu, do popredia sa dostávajú aj menší výrobcovia. Jedným z hlavných hráčov na trhu je samozrejme Xiaomi. Portfólio robotických vysávačov tohto výrobcu je pestré a každý si dokáže nájsť svojho ideálneho pomocníka.

Či už potrebujete cenovo dostupného robota, takého, ktorý dokáže aj mopovať, prípadne funkčne nabitú vlajkovú loď s automatickým vyprázdňovaním a širokou škálou inteligentných funkcií.

Asi najdôležitejším parametrom pri výbere je cena. Výber správneho robota by sa mal odvíjať práve od nej. Nároky zákazníkov sú rôzne a s nimi sa mení aj suma, ktorú  sú ochotní zaplatiť.

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite

Pre najmenej náročných má výrobca v ponuke zaujímavý model Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite. Ako už z jeho názvu vyplýva, ide o cenovo dostupný vysávač. Aj napriek tomu sa za svoju funkčnú výbavu nemusí hanbiť.

Za menej ako 200 eur v tomto prípade dostanete pekného robota v atraktívnom bielom farebnom prevedení. Pochváliť sa môže sacím výkonom až 200 Pa, vďaka čomu špina jednoducho nemá šancu. Vďaka úzkemu profilu s výškou len 81,3 mm povysáva aj pod nábytkom.

Nádoba na prach poskytuje objem 450 ml a prednosťou tohto modelu je schopnosť mopovať. K dispozícii je nádržka na vodu s objemom 270 ml, ktorá je ovládaná elektronicky. To znamená, že počas mopovania si objem vody dávkuje robot automaticky.

Aj napriek nízkej cene sú tu prítomné sú aj funkcie, ktoré konkurencia ponúka len v prémiovejších robotoch. Napríklad automatické dobíjanie a pokračovanie v čistení či prepracovaná aplikácia so širokými možnosťami úprav máp.

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra

Zatiaľ čo predchádzajúci model výborne poslúži menej náročným používateľom a ušetria nejaké to euro, toto je robot bez kompromisov. Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra je určený pre tých najnáročnejších, čomu samozrejme zodpovedá aj funkčná výbava. Cena pritom v porovnaní s podobne vybavenou konkurenciou príjemne prekvapí.

https://mi-store.sk/mi-robot-vacuum-mop-2-ultra-eu.html
Zdroj: Xiaomi

Tento robotický vysávač dokáže samozrejme nielen vysávať, ale aj mopovať. Nádobka na vodu má objem 200 ml a je regulovaná elektronicky. K dispozícii sú aj ďalšie pokročilé vlastnosti. Napríklad pokročilá navigácia v priestore.

Tú zabezpečuje nielen LDS senzor na vrchnej časti, ale aj kamera v jeho prednej časti. Vďaka tomu dokáže svoje okolie nasnímať s maximálnou presnosťou a dokonca v 3D. Automaticky rozpozná miestnosti a vždy presne vie, kde sa nachádza.

https://mi-store.sk/mi-robot-vacuum-mop-2-ultra-eu.html
Zdroj: Xiaomi

Skvelou funkciou je aj aktívne vyhýbanie sa prekážkam. Už nemusíte sledovať, či je domácnosť pripravená na vysávanie, pohodené ponožky alebo káble na zemi nie sú žiadnym problémom. Jednoducho sa im vyhne.

Sací výkon na úrovni až 4000 Pa znamená, že mu neunikne žiadna, ani tá najmenšia špinka. Vo vnútri sa skrýva aj veľká batéria s kapacitou 5200 mAh, ktorá zabezpečí dlhú výdrž na jedno nabitie.

Vyprázdňovacia stanica | Zdroj: Xiaomi

A pokiaľ patríte naozaj medzi najnáročnejších používateľov, určite oceníte možnosť dokúpiť si špeciálnu automatickú vyprázdňovaciu stanicu, vďaka ktorej sa už prakticky nebudete musieť starať o pravidlené vysypávanie nádobky na odpad priamo na robote.

Xiaomi na Slovensku predáva aj ďalšie zaujímavé robotické, ale aj tyčové vysávače. Nechýba pritom kompletný servis, čo znamená, že kúpou samotného zariadenia to nekončí. V ponuke je samozrejme aj kompletné príslušenstvo. Či už ide o náhradné vrecká do vyprázdňovacej stanice, filtre, bočné kefy a podobne. Kompletnú ponuku nájdete na stránkach oficiálneho slovenského zastúpenia Xiaomi, mi-store.sk.

Čističky vzduchu do každej domácnosti

Dôležité je starať sa nielen o čistotu vašich podláh a kobercov, ale aj o čistotu vzduchu v miestnosti. S tým vám výborne pomôže čistička vzduchu od Xiaomi. Práve vnútri trávime väčšinu svojho času, a preto by sme čistotu vzduchu nemali zanedbávať.

Čističky vzduchu zbavia miestnosť alergénov, peľových častíc, prachu, baktérií aj vírusov. A to vrátane vírusu COVID-19. Výber správnej čističky vzduchu by sa mal odvíjať od veľkosti miestnosti, v ktorej ju plánujete používať. Ponuka Xiaomi je tomu samozrejme prispôsobená.

Výrobca začiatkom tohto roka prišiel s úplne novou sériou Smart Air Purifier 4, ktorá sa vyznačuje vylepšeným dizajnom, kvalitnými filtrami a množstvom inteligentných funkcií. Napríklad aj podporou hlasových asistentov od Googlu a Amazonu.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro

Pre náročných je tu to najlepšie, čo Xiaomi ponúka. Model Smart Air Purifier 4 Pro dokáže prefiltrovať až 500 metrov kubických vzduchu za hodinu a uvoľniť 8330 litrov čistého vzduchu za minútu. A to je naozaj poriadny výkon. Hodí sa do väčších miestností s plochou až 60 metrov štvorcových.

Predná strana obsahuje informačný LED displej, pomocou ktorého je možné čističku aj ovládať. Na ovládanie ale lepšie poslúži prepracovaná aplikácia Xiaomi Home. Čistenie vzduchu si vďaka tomu môžete spustiť odkiaľkoľvek.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro | Zdroj: Xiaomi

Kvalitný filter sa postará o odstránenie až 99,97 % pevných častíc s veľkosťou 0,3 mikrometra. Laserový senzor PM2,5/PM10V neustále monitoruje kvalitu vzduchu a v automatickom režimu aj upravuje rýchlosť čistenia tak, aby bolo čo najefektívnejšie.

Príjemná je aj nízka hlučnosť, ktorá je na úrovni len 33,7 dB. To znamená, že problémom nebude ani používanie čističky v noci. Dokonca je tu aj špeciálny nočný režim, v ktorom je výkon nastavený tak, aby používateľa čistička nerušila.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 a Air Purifier 4 Lite

Ďalšie dva modely z tejto novej série sa od toho najvýkonnejšieho líšia najmä veľkosťou a objemom vzduchu, ktorý dokážu vyčistiť. Najlacnejší Air Purifier 4 Lite prefiltruje 360 metrov kubických vzduchu za hodinu, stredný Air Purifier 4 zvládne 400.

Xiaomi Smart Air Purifier 4
Xiaomi Smart Air Purifier 4 | Zdroj: Xiaomi

Samozrejmosťou sú všetky smart funkcie z Pro verzie. To znamená podpora hlasových asistentov a možnosť prepojiť so smartfónom vďaka aplikácii Xiaomi Home. A nechýba ani LED displej na prednej strane.

Tento článok vznikol v spolupráci s mi-store.sk.

28.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+