MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém a nadstavba MIUI

Xiaomi Redmi 4A je vybavený operačným systémom Android vo verzii 6.0.1 Marshmallow. Ten dopĺňa ešte používateľská nadstavba MIUI vo verzii 8.1.4. Práve tá je pre zariadenie spoločnosti príznačná a odlišuje sa od iných komplexnosťou a počtom funkcií, ktoré v nej ponúka.

MIUI ponúka pekné a prehľadné prostredie, ktoré si obľúbi skutočne každý. Samozrejme, nemusíte ostať pri natívnom launcheri, ktorý ukladá všetky ikonky na plochu a do priečinkov, a nainštalovať si môžete aj iné alternatívy. Dobrou správou je, že Xiaomi aj pri takto lacnom smartfóne ponúka množstvo funkcií a nastavení. K dispozícii sú témy, možnosť vytvoriť druhý profil na zariadení, lite režim zobrazenia domovskej obrazovky a nastavení a ďalšie.

Rodičom príde vhod tzv. Detsky režim, ktorý po aktivovaní zobrazí deťom iba vybrané aplikácie, prípadne im úplne zakáže aj posielanie SMS správ. Pre jeho vypnutie je potom potrebné zadať správny bezpečnostný vzor. Dotykový asistent sprístupní niektoré funkcie na dosah kdekoľvek na obrazovke. Stačí kliknúť na plávajúcu ikonu, ktorá následne zobrazí softvérové tlačidlá pre navigáciu v systéme, či vytvorenie screenshotu.

Ak by vám bol Redmi 4A a jeho 5-palcový displej stále veľký, tak k dispozícii je aj funkcia ovládania jednou rukou, ktorá zmenší plochu na 4 alebo 3,5-palca. Na výber je tiež nastavenie farby notifikačnej LED diódy a funkcie kapacitných tlačidiel pod displejom. Ich funkcie môžete vzájomne meniť a dokonca ich úplne deaktivovať.

Zaujímavosťou je aj prítomnosť funkcie klonovaných aplikácií. Vďaka nim môžete niektoré kompatibilné aplikácie spustiť s rôznymi účtami, bez toho, aby ste ich museli preinštalovať alebo používať ďalšie nadbytočné aplikácie.

Samozrejme, v rámci MIUI sú dostupné aj aplikácie od Xiaomi. Nechýba správca súborov, počasie, kalkulačka, FM rádio, hodiny, kompas, poznámky a niekoľko ďalších. Užitočnou je najmä aplikácia Optimalizácia, ktorá disponuje niekoľkými nástrojmi, vrátane čističa pamäte, antivírusu, zámku aplikácií, sledovania spotreby dát a ďalších.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
10.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+