MojAndroid

Systém – tradičný Číňan

Na testovanie sme v redakcii dostali model s čínskou lokalizáciou, čo značne ovplyvnilo to, ako fungovalo naše konkrétne zariadenie. Predinštalovaný systém Android 5.1.1 Lollipop je doplnený o nadstavbu MIUI 7.1, takže sme mali možnosť vyskúšať si všetko, čo ponúka nový systém od Xiaomi. A nie je toho málo.

Ak ste sa už so smartfónmi Xiaomi stretli, viete, že nemôžete očakávať zážitok ako pri čistom Androide. MIUI je známa nadstavba, ktorá ale vyzerá a funguje inak ako čistý Android. Zmeny vidíme už na uzamykacej obrazovke, ktorá ponúka rýchle skratky pre prechod na inteligentnú obrazovku Xiaomi a aplikáciu fotoaparátu na druhej strane. Po odblokovaní zariadenia sa naskytne pohľad na mriežku ikon bez menu s aplikáciami, čo je pri čínskych zariadeniach už tradičný prvok.

Xiaomi Redmi 3 Screenshot-6 Xiaomi Redmi 3 Screenshot-7 Xiaomi Redmi 3 Screenshot-8

Systém je ale typický možnosťami prispôsobenia, ktoré sú ukryté v centre tém. Tu si môžete vybrať množstvo rôznych tém, ktoré výrazne zmenia vzhľad celého systému. Zmenená je aj notifikačná lišta, ktorá je rozdelená na dve časti – panel s upozorneniami a panel s rýchlym spustením. Nájdete tu všetky potrebné skratky pre rýchle nastavenia, čo počas používania určite oceníte.

Xiaomi Redmi 3 Screenshot-17 Xiaomi Redmi 3 Screenshot-12 Xiaomi Redmi 3 Screenshot-13

Zmeny neobišli ani nastavenia systému, kde nájdete všetky bežné možnosti a ešte aj niečo navyše. Zmeniť si môžete veľkosť textu a dokonca aj typ písma. Vlastné nastavenia má aj uzamykacia obrazovka, notifikačná lišťa a aj notifikácie pre jednotlivé aplikácie. Nechýba jednoduchý režim, režim pre deti či režim Do not disturb, vďaka ktorému vás nebudú vyrušovať neustále upozornenia. Nastaviť si môžete aj akciu pre jednotlivé tlačidlá pod displejom a aj akciu, ktorá bude vykonaná po ich dlhom stlačení.

Xiaomi Redmi 3 Screenshot-18 Xiaomi Redmi 3 Screenshot-19 Xiaomi Redmi 3 Screenshot-20

Prispôsobenie je jednoducho základnou výhodou systému, ktorý vo svojich zariadeniach ponúka Xiaomi. Žiaľ, odvrátenou stránkou je enormné množstvo predinštalovaných aplikácií a absencia Google služieb. Tie je potrebné stiahnuť si buď vo forme APK súboru, alebo z jedného z obchodov s aplikáciami, ktoré nájdete v zariadení. Množstvo aplikácií pritom kvôli čínskym popisom ani nevieme identifikovať a iba v pamäti zaberajú miesto. Dobrou správou je aspoň to, že väčšinu z nich je možné odinštalovať, no tento proces spolu s inštaláciou všetkých vašich obľúbených aplikácií, prípadne jednotlivých Google služieb, zaberie dosť času.

Xiaomi Redmi 3 Screenshot-29 Xiaomi Redmi 3 Screenshot-28 Xiaomi Redmi 3 Screenshot-30

Našťastie, po niekoľkých neúspešných pokusoch sa nám podarilo spojazdniť všetky Google služby, vďaka čomu sa celkový dojem zo systému výrazne zlepšil. Po odinštalovaní nepotrebných čínskych aplikácií a pridaní Gmailu, Chrome, YouTube a ďalších Google služieb pôsobil systém celkovo oveľa známejšie a prívetivejšie. Ovládanie nie je problematické a drvivá väčšina vylepšení je skutočne veľmi užitočná. Ak ste ale fanúšikom čistého Androidu, tu si na svoje neprídete. Google Launcher vám síce môže pomôcť dosiahnuť jednoduchší a známejší zážitok, no možno sa zaobídete aj bez neho. Hoci ide o špecifický systém, je možné si naň zvyknúť a má voje vlastné výhody.

Multimédiá – dobrá výbava

Telefóny z najnižšej cenovej kategórie sú iba zriedka považované za plnohodnotné multimediálne nástroje. To ale určite neplatí o smartfóne Xiaomi Redmi 3, ktorý toho ponúka po multimediálnej stránke skutočne veľmi veľa. Všetko sa odvíja od pekného displeju, ktorý síce má nižšie rozlíšenie, no ako sme už spomínali, skvelé farby a pozorovacie uhly sú na prácu s multimédiami priam stvorené. Hustota pixelov tiež nie je najhoršia a telefón si tak poradí aj s dokumentami a podrobnými internetovými stránkami.

Xiaomi_Redmi_3_recenzia-10

Redmi 3 ale nezaostáva ani v ďalších multimediálnych oblastiach. Na prvý pohľad nenápadný reproduktor na zadnej strane je prekvapivo hlasitý a ponúka naozaj dobrú reprodukciu zvuku. Zašli by sme až tak ďaleko, že by sme ho nazvali jedným z najlepších vo svojej triede. Maximálna hlasitosť nie je taká, ako pri moderných telefónoch zameraných na počúvanie hudby, no napriek tomu prekonáva mnohé drahšie zariadenia. Umiestnenie reproduktoru síce nie je najšťastnejšie, no medzi jeho silné stránky zasa patrí veľmi korektná reprodukcia aj pri najvyšších hlasitostiach, čo určite oceníte.

Xiaomi_Redmi_3_recenzia-9

Čo sa týka softvérovej multimediálnej výbavy, tu sú už naše pocity zmiešané. Môže za to množstvo čínskych aplikácií a služieb, ktoré sú v telefóne predinštalované a ktoré sú z veľkej časti pre slovenského používateľa zbytočné. Klasické tituly, ako Galéria či Hudba však fungujú veľmi dobre. V notifikačnej lište je dokonca napevno umiestnený widget pre ovládanie hudby, a tak nikdy nebudete musieť tento prvok hľadať. Celkovo tak možno nejde o ideálny multimediálny smartfón, no ak ste si mysleli, že takto dostupné zariadenie bude vhodné iba na telefonovanie a písanie správ, mýlili ste sa.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

4.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+