MojAndroid

Xiaomi nám za svoju existenciu prinieslo množstvo prototypov svojich možných telefónov. Medzi nimi vyčnieva napríklad model s displejom takmer po celej ploche telefónu. Tentokrát tu však máme nový patent, ktorý je predsa len o niečo miernejší, no aj napriek tomu zaujímavý. Xiaomi totiž prišlo s myšlienkou vytvoriť mobil s otočnou kamerou.

Patent bol podaný ešte v polovici minulého roka, a to na Čínsku národnú správu pre duševné vlastníctvo – CNIPA. Popis jednotlivých funkcií a princípu je stručný, no veľa informácií sa dá vyčítať z priložených obrázkov.

Hlavným prvkov je teda otočná kamera, ktorá je umiestnená na samom vrchu telefónu. V podstate ani nejde o otočnú kameru, ale o celú vrchnú čas telefónu. Displej je preto rozdelený na dve časti, pričom v štandardnej pozícii splýva s telom telefónu a po otočení o 180 stupňov je možné využiť zadný fotoaparát ako selfie kameru.

xiaomi mobil s otočnou kamerou

Využívanie zadného fotoaparátu na selfie síce nie je nič nové, napríklad aj Asus Zenfone 6 dokáže zadný fotoaparát vyklopiť. Prípadne môžeme spomenúť aj Samsung Galaxy A80, ktorý vysúva zadnú časť telefónu pre otočenie fotoaparátov umiestnených na zadnej strane.

Takéto využitie má jednu hlavnú výhodu. Tí, ktorí radi fotia svojky majú k dispozícií čipy s najväčšou kvalitou obrazu. Pre výrobcov to však je starosť navyše. Počítať musia s ďalšími pohyblivými časťami, ktoré prirodzene podliehajú opotrebeniu a môžu byť rizikom pre častejšie opravy.

Okrem rotujúcej kamery je možné z patentu vyčítať veľmi dobré hodnoty medzi plochou displeja a prednou stranou telefónu. Zvyšok telefónu však už ničím neprekvapí – na bočnej strane sa nachádzajú štandardné tlačidlá, spodná zase patrí USB-C a duálnemu reproduktoru. Nakoľko ale informácie čítame iba z patentu, viac konkrétnych detailov o tomto zariadení nemáme. Navyše je možné, že sa Xiaomi mobil s otočnou kamerou do sériovej produkcie ani nedostane a týmto spôsobom si firma iba chráni nové nápady.

Nákupný poradca

Premýšľate nad kúpou nového smartfónu? Vybrali sme najlepšie modely do 250 €. V prípade, že hľadáte mobil na fotenie, navštíviť by ste mali Najlepšie fotomobily, ktoré si môžete kúpiť na paušál. K dobrému telefónu patria aj smart náramky – spravili sme výber tých najlepších do 50 €. V našej novej sekcii Nákupný poradca určite nájdete to, čo hľadáte.

28.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+