MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Vlajková loď bez kompromisov

Smartfóny spoločnosti Xiaomi zvykli a aj zvyknú mať problém so 4G pripojením, pretože nevyužívajú všetky na Slovensku dostupné pásma. Najnovšieho vlajkového modelu sa to našťastie netýka a tak si plnohodnotné LTE siete užijete aj na Slovensku. Výhodou zariadenia je, že dokáže pracovať s dvomi kartami súčasne. V prehľadných nastaveniach si viete vybrať tú predvolenú či už na hovory alebo dáta. Obidva sloty na SIM kartu navyše plne podporujú 2G, 3G aj 4G siete, takže pri zmene karty na dátovanie sa nemusíte obávať spomalenia spôsobeného tým, že by niektorý zo slotov nepodporoval 4G siete.

Páčia sa nám prehľadné informácie v aplikácii telefónu. Pri zmeškanom hovore ihneď vidíte, ako dlho vám telefón zvonil, a z akej krajiny hovor prichádzal. Pokiaľ ste s niekým telefonovali, ihneď uvidíte aj dĺžku hovoru. Pokiaľ potrebujete zavolať zo SIM karty, ktorá nie je predvolená, žiadny problém. Po vytočení čísla stačí kliknúť na druhú kartu a už voláte. Zariadenie samozrejme podporuje aj siete WiFi. Pri vyhľadávaní siete vidíte aj dodatočné informácie (či sa jedná o 2,4 GHz alebo 5 GHz frekvenciu). Tieto informácie vedia pravdepodobne zobraziť len smartfóny značky Xiaomi. Wifi pripojenie je stabilné, sila signálu je dostatočná a uspokojí aj náročnejšieho používateľa.

Špečialitou novej Mi 8 je GPS. Zariadenie obsahuje duálny GPS modul. Výrobca tvrdí, že smartfónu by nemali teraz robiť problémy ani väčšie budovy a signál nájde rýchlejšie. My to môžeme potvrdiť. Pozíciu máme ihneď po otvorení máp, rovnako navigovanie s ním nie je žiadny problém. Signál drží, nevypadáva a nesklame ani na dlhších cestách. V rámci konektivity nechýba NFC, Bluetooth v najnovšej verzii 5.0 a na pripojenie k počítaču dobre poslúži USB-C konektor.

Fotoaparát: Už aj Xiaomi pochopilo, že fotoaparát je základ

Začneme pekne poporiadku, techniickými parametrami. Xiaomi Mi 8 disponuje duálnym fotoaparátom. Hlavný objektív ponúka rozlíšenie 12 megapixelov, clonu f/1.8 a nechýba ani optická stabilizácia obrazu. Druhý objektív ponúka ohniskovú vzdialenosť 56 mm a slúži ako dvojnásobný optický zoom. Jeho svetelnosť je f/2.4 a rozlíšenie 12 megapixelov.

Aplikácia fotoaparátu je spracovaná veľmi slušne. Nechýba množstvo nastavení či možnosť vytvárať fotografie s pomerom strán 16:9, za čo výrobcu chválime. Fotoaparát však ponúka základný pomer strán 4:3. Video dokáže smartfón natáčať v rozlíšení 4K pri 30 snímkoch za sekundu. Spomalené video môže mať rozlíšenie Full HD a 240 snímkov za sekundu. Fotoaparát Xiaomi Mi 8 prešiel aj testom DxOmark, kde dosiahol veľmi slušných 99 bodov. Nechal tak za sebou svojho najväčšieho súpera OnePlus 6 či Apple iPhone X.

Fotografie za dobrého osvetlenia ponúkajú výborný dynamický rozsah a veľmi dobrú expozíciu. Vyváženie bielej je slušné a fotografie sú farebne reálne. Detaily sú taktiež veľmi dobré. Fotoaparát sa za dobrého osvetlenia môže smelo rovnať s tými najlepšími.

Pri fotografovaní v zhoršených svetelných podmienkach sa môžete spoľahnúť na optickú stabilizáciu obrazu, ktorá zabezpečí ostrejšie fotografie. Nočné fotografie si udržujú vcelku nízku hladinu šumu, dostatok detailov a veľmi dobré farebné podanie. Xiaomi Mi 8 rozhodne patrí medzi TOP 10 smartfónov na trhu čo sa týka nočných fotografií.

Portrétový režim aktuálne nesmie chýbať žiadnemu  lepšiemu smartfónu na trhu, Mi 8 nie je výnimkou. Vo vytváraní takýchto fotografií mu pomáha druhý objektív, ktorý ponúka ohniskovú vzdialenosť 56 mm. Kvalita týchto fotografií je veľmi dobrá, zaostrený objekt je dostatočne detailný, zatiaľ čo pozadie je efektne rozmazané.

Ukážkové fotografie

Xiaomi Mi 8 ponúka druhý objektív, ktorý slúži ako zoomovací. Ponúka dvojnásobný optický zoom bez straty kvality. Fotografie naozaj ponúkajú viac detailov v porovnaní s rovnakými, ktoré sú len orezané, no reálne by sme nepovedali, že sa jedná až o dvojnásobný zoom. Možno tak 1,5 násobný.

Predný fotoaparát ponúka rozlíšenie až 20 megapixelov a svetelnosť f/2.0. Dokáže nahrávať video vo Full HD rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Fotografie z neho sú slušnej kvality, Detailov je vďaka vysokému rozlíšeniu dostatok, dobré je aj ich farebné podanie. Na selfie fotografie určite poslúži veľmi dobre.

Video je možné nahrávať v 4K rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Jeho silnou stránkou je rýchle zaostrovanie, výborný dynamický rozsah a nízka úroveň šumu. Video je slušne stabilizované, za čo môže prítomná optická stabilizácia obrazu.

Ukážkové video

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+