MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Android Oreo s nadstavbou MIUI

Xiaomi Mi 8 prichádza s Androidom vo verzii Oreo a nám už dobre známou nadstavbou MIUI, ktorá mení vzhľad čistého Androidu na nepoznanie. Nadstavba od Xiaomi ponúka množstvo nastavení, či už displeja, správania samotného telefónu alebo spôsobu jeho ovládania. Domovská obrazovka je nám už dobre známa. Smartfón neponúka klasické menu aplikácií, tie sú zoradené na domovských obrazovkách podobne, ako je to v smartfónoch značky Apple. Na plochu je, samozrejme, možné pridávať widgety, ikonky aplikácií je taktiež možné meniť. K dispozícii sú aj rôzne témy, ktoré zmenia vzhľad vášho smartfónu na nepoznanie.

Ovládanie telefónu je možné riešiť klasicky, pomocou androidových navigačných tlačidiel, no výrobca si pre používateľov pripravil aj zaujímavú novinku. Tlačidlá je možné skryť a na navigovanie použiť gestá. Potiahnutím zdola nahor sa vrátite na domovskú obrazovku (rovnako ako pri iPhone X), pokiaľ prst podržíte, dostanete sa do multitaskingu. Potiahnutím z jedného či druhého kraja sa vrátite o krok späť. Ak túto možnosť v nastaveniach zapnete, smartfón vám ponúkne rýchly tutoriál, v ktorom vás ovládanie naučí. Funguje to veľmi dobre. Navigačné tlačidlá sme teda nechali vypnuté a využívame ovládanie týmto spôsobom.

Zaujímavou možnosťou je zamknutie aplikácií. Stačí vybrať, ktoré budú zamknuté, nastaviť heslo a už sa k nim nikto nedostane. Ani vtedy, keď máte telefón odblokovaný. Pokiaľ by vám nevyhovoval výrez v displeji, v nastaveniach ho môžete jednoducho vypnúť. Nechýba mód “fulscreen” obrazovky, v ktorom si môžete nastaviť, ktoré aplikácie sa budú zobrazovať na celom displeji a využijú aj výrez.

V nastaveniach je možné nechať si zobraziť využitie dát oboch kariet, prípadne pri pripojení WiFi. Nielenže sa dozviete, koľko dát ste minuli celkovo, ale aj konkrétne. Zistíte, ktorá aplikácia stiahla najviac dát či už cez WiFi alebo mobilnú sieť. Zobraziť si môžete nechať dnešný deň, včerajšok, tento mesiac a minulý mesiac.

Xiaomi ponúka množstvo vlastných riešení aplikácií. Či už sa jedná o prehrávač hudby, vlastnú galériu, počasie, poznámky, kompas či nahrávač zvuku. Obsahuje dokonca vstavané nahrávanie displeja. Veľmi zaujímavou je napríklad aplikácia s názvom security (bezpečnosť), ktorá slúži ako správca  zariadenia. Obsahuje funkcie ako čistenie systému, kontrola bezpečnosti, nastavenia batérie, prehľad používania dát, zrýchľovač hier a informácie o možnostiach aktualizácií aplikácií.

Systém je veľmi dobre odladený, neexistujú žiadne záseky či trhania. Určite za to môže aj použitie výkonného procesora, no za nadstavbu a optimalizáciu výrobcu musíme jednoznačne pochváliť.

Multimédiá: Ten pravý multimediálny pomocník

Základom multimediálnych funkcií dnešného smartfónu je neodmysliteľne displej. Ten v Xiaomi plní svoju úlohu na 100 percent. Je veľký, takže na ňom nebudete mať žiadny problém pozrieť si aj nejaký ten film, prípadne na pozeranie Youtube videí je ako stvorený. O zvukový prejav zariadenia sa postará reproduktor, ktorý je umiestnený na spodnej strane. Jeho zvuk je dostatočne hlasný, kvalitu prejavu by sme zaradili medzi priemer. Nenadchne, no hanbiť sa nemusí. Problém môže nastať vtedy, keď do smartfónu budete chcieť pripojiť vlastné slúchadlá s 3,5 mm audio konektorom. Ten totižto novinka neobsahuje. Výrobca ale aspoň pribalil redukciu z USB-C na 3,5 mm jack. My sme používali bluetooth slúchadlá od Xiaomi a s párovaním, prípadne počúvaním hudby sme nemali žiadny problém.

Smartfón ponúka úložisko s kapacitou od 64 do 256 GB, ktoré môžu používatelia využiť na filmy, hudbu, videá či aplikácie alebo hry. Treba mať ale na pamäti, že pamäťovú kartu prístroj nepodporuje, takže úložisko už nijako nerozšírite. Keďže Xiaomi Mi 8 ponúka výkonný hardvér, s prehrávaním 4K videí či iných multimediálnych súborov nebudete mať absolútne žiadny problém. Všetko ide plynulo, nič neseká a multimediálny zážitok z tohto smartfónu je veľmi slušný. Výrobca pribalil aj vlastné aplikácie na prehrávanie videa či počúvanie hudby a nechýba ani galéria fotografií.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+