MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá: Hlasný reproduktor a chýbajúci jack

Xiaomi Mi6 nedisponuje stereo reproduktormi a vo výbave ponúka iba jeden hlasný reproduktor. Ten ale hrá dostatočne hlasno a poskytuje tiež výbornú kvalitu reprodukcie, ktorá sa vyrovná aj drahším zariadeniam. Opäť trochu sklame absencia 3,5 mm audio jacku, ktorú výrobca kompenzuje aspoň dodávanou redukciou. Na chýbajúci obľúbený audio konektor si však musíme postupne zvykať, keďže čoraz viac výrobcov ho začína nahradzovať stále rozšírenejším USB C konektorom. Ak sa však rozhodnete použiť redukciu, tak kvalitou vás výstup určite nesklame. Ponúka totižto dostatok výkonu, ako aj vyvážené podanie frekvenčných pásiem. Reprodukciu zvuku si môžete prípadne ešte dodatočne upraviť, a to prostredníctvom vstavaného ekvalizéru.

Mutimediálne aplikácie majú v systéme Xiaomi Mi6 tiež svoje zastúpenie. Nájdete tu hudobný prehrávač Hudba, ako aj Galériu. Obidve ponúkajú len základné funkcie, ktoré nijakým spôsobom nevynikajú. Páči sa nám však ich používateľské prostredie a jednoduchosť. Samozrejme, hocikedy ich môžete vymeniť za iné, ktoré nájdete v obchode Play.

Operačný systém: Nový svet s MIUI

Nadstavba MIUI je tak trochu z iného sveta. Oproti iným sa odlišuje v mnohých veciach, a to nehovoríme iba o vzhľade, ale aj funkciách. Xiaomi k samotnej ploche pristupuje tradične čínskym spôsobom – resp. tradičným štýlom v znamení smartfónov Apple. Všetky ikonky aplikácií sú teda umiestnené priamo na ploche alebo v priečinkoch. Ak preferujete iné usporiadanie plochy s vlastným menu s aplikáciami, tak sa budete musieť poobhliadnuť po alternatívach z obchodu Play.

Nadstavba, ktorá beží nad Androidom 7.1.1 Nougat, na nás pôsobila ale veľmi uceleným dojmom. Ponúka všetko to, čo by ste od nej očakávali a ešte aj niečo navyše. Oproti čistému Androidu sa zmenilo nielen usporiadanie plochy, ale aj notifikačná lišta, a to najmä po grafickej stránke. Stále v nej však nájdete odkazy pre rýchle prepínanie funkcií telefónu a notifikácie. Samozrejme, aj tu môžete prvkom zmeniť ich usporiadania, prípadne ich vymeniť za iné.

Skvelým doplnkom nadstavby je aj podpora motívov. Tých v obchode spoločnosti nájdete skutočne veľa, pričom nejde len o akési škaredé atrapy, ale o témy, ktoré vyzerajú naozaj dobre a nebudete sa hanbiť ich použiť. To isté platí aj o pozadiach, ktorých MIUI pribalil v základe hneď niekoľko. Podobne ako motívy, aj tieto ale môžete rozšíriť o ďalšie, ktoré stiahnete z aplikácie Témy.

Nastavenia systému potom ukrývajú aj ďalšie zaujímavé funkcie. K dispozícii je napríklad Detský režim, ktorý v telefóne sprístupní iba vybrané aplikácie alebo hry a môže zabrániť posielaniu SMS správ. Dotykový asistent sprístupní niektoré základné funkcie, ktoré sú dostupné z plávajúceho okna. No a samozrejme, aktivovať môžete tiež ovládanie jednou rukou alebo zmeniť funkcie navigačným tlačidlám pod displejom. Tie môžu okrem klasického stlačenia reagovať aj na ich dlhšie podržanie.

Ako užitočná sa javí byť aj funkcia Druhý profil. Tá používateľovi umožňuje aktivovať nový používateľský profil zariadenia, ktorý bude úplne oddelený od toho, ktorý používate. Vďaka tomu môže druhý profil disponovať úplne inými aplikáciami, prípadne na ňom môžete fungovať s inými kontami pre sociálne siete či e-maily. Za podobným účelom môžete využiť aj klonované aplikácie. Tie sa mimochodom dajú aj zamknúť, čo sa týka všetkých aplikácií nainštalovaných v systéme. Pri ich spustení sa dajú odomknúť pomocou vzoru alebo odtlačkom prsta.

Noví používatelia sa budú musieť s nadstavbou MIUI pravdepodobne trochu oboznámiť. Pravdou však je, že sa na ňu zvyká veľmi rýchlo. Okrem toho, že sme niekedy zaznamenali nejaké to zamrznutie aplikácie, tak k systému ako takému nemáme žiadne výhrady. Chválime aj predinštalované aplikácie, ktoré viacerým používateľom môžu prísť vhod.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
2.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+