MojAndroid

Po oficiálnom predstavení modelu Xiaomi Mi A3 sa vzbudila zvedavosť u viacerých fanúšikov smartfónov. Niektorí ostali v nemom úžase, iní zas krútili hlavou nad jeho nedostatkami. Ako je to však s jeho konkurenciou? Bude Mi A3 zabudnutý v dave, alebo opäť zakope konkurenciu pod zem? Xiaomi Mi A3 si porovnáme s ďalšími dvoma smartfónmi od iných výrobcov. Podmienkou však ostáva, že musia byť zaradené do programu Android One.

Xiaomi Mi A3: Mnohé pre a proti

Po úspešných modeloch Xiaomi Mi A1 a Mi A2 prichádza na svet novinka Xiaomi Mi A3. Tá opäť ponúkne čistý zážitok z Androidu a pravidelné aktualizácie. Ako tomu bolo v predchádzajúcich verziách, aj táto spadá k zariadeniam strednej triedy. Rozhodne nejde o drahý smartfón, a tak poteší prítomnosť viacerých prémiových vlastností.

Prvou z nich je jednoznačne skener odtlačkov prstov v displeji. O jeho rýchlosti vám zatiaľ veľa nepovieme, no i samotný displej je istou revolúciou, pokiaľ ide o jeho technológiu. Tou je OLED a zabezpečí verné zobrazovanie a skvelú energetickú úsporu. Na druhú stranu bolo rozlíšenie displeja z nepochopiteľného dôvodu zmenšené na HD+. Všetky predchádzajúce modely disponovali Full HD panelom. Práve tento fakt mnohých rozbúril a nepríjemne zaskočil.

Je displej veľkým kompromisom?

Nízke rozlíšenie displeja však jednoznačne hraje do kariet výdrži batérie. Tá má navyše nadpriemernú kapacitu 4 030 mAh, čo zaručí pokojne i viac ako dvojdňovú výdrž na jedno nabitie. Keď sme už pri nabíjaní, telefón podporuje nabíjanie o výkone 18 W, no v balení nájdete iba 10 W nabíjačku. Výkonnejšiu je potrebné dokúpiť zvlášť.

Novinka sa spolieha na procesor Snapdragon 665. Oproti predchodcovi so Snapdragonom 660 to nie je až také výrazné vylepšenie. Cena zariadenia začína na 250 € za model so 64 GB úložiskom, respektíve 280 € za 128 GB. Operačná pamäť je v oboch prípadoch štvorgigabajtová. Nechýba však podpora pamäťových kariet microSD.

Fotoaparáty, ktoré stoja za zmienku

Hlavným vylepšením teda ostáva fotoaparát. Primárny snímač ponúkne rozlíšenie 48 MP a clonu f/1.78, avšak opäť bez optickej stabilizácie obrazu. Nasleduje 8 MP ultra-širokouhlý snímač a posledným je 2 MP hĺbkový snímač.

Xiaomi Mi A3 sme porovnávali aj s jeho predchodcami (odkaz na článok). Je dosť možné, že sa viac oplatí kúpiť vlaňajší Xiaomi Mi A2, no finálne rozhodnutie samozrejme ostáva na vás.

Nokia 7.1: Silný konkurent s fínskymi koreňmi

Všetky smartfóny značky Nokia sú zaradené do programu Android One. I tie najlacnejšie doteraz obdržiavajú pravidelné aktualizácie. Výnimkou nie je ani Nokia 7.1, ktorá je schopným konkurentom pre nováčika z Číny. Zobrazovač je technológie IPS LCD, no jeho rozlíšenie činí už Full HD+ (2244 x 1080 pixelov). Displej je veľký 5,84 palcov.

Výkon je faktor, v ktorom Nokia 7.1 oproti Xiaomi Mi A3 mierne zaostáva. O ten sa stará procesor Snapdragon 636, ktorý je o triedu nižšie, ako Snapdragon 665. Operačná pamäť je taktiež na dnešnom požadovanom minime a má 3 GB. Úložný priestor má veľkosť 32 GB, respektíve 64 GB, no je ho možné rozšíriť o pamäťovú kartu.

Bez prítomnosti modernejších vlastností

Bezpečnostný prvok v podobe čítačky odtlačkov prstov nájdeme na zadnej strane, ktorá je taktiež sklenená. Vzadu samozrejme nesmú chýbať fotoaparáty. Tie sa tam nachádzajú hneď dva. Primárny o rozlíšení 12,2 MP a svetelnosťou f/1.8 je dopĺňaný 5 MP hĺbkovým senzorom. V o čosi širšom výreze na prednej strane sa nachádza 8 MP “selfie” kamera so svetelnosťou f/2.0.

Výdržou na jedno nabitie sa Nokia 7.1Xiaomi nemôže rovnať. Kapacita akumulátora činí “len” štandartných 3 000 mAh, no v balení sa nachádza rýchlonabíjačka o výkone 18 W. Sympatický Fín tak poslúži menej náročným používateľom, no jeho cena je pritom prakticky rovnaká, ako v prípade Xiaomi Mi A3, ktorý bude vo všeobecnosti lepšou voľbou.

Motorola moto g7 plus: Rozhodla sa zaujať

Motorola moto g7 plus patrí k nie drahým zariadeniam, na ktoré by ste tipli pokojne i o pár stoviek vyššiu cenu. Keď sa však pozriete pod kapotu, zistíte, že ide o telefón strednej triedy. Hnacím motorom moto g7 plus je Snapdragon 636, ktorý sa nachádza aj vo vnútri Nokie 7.1. Xiaomi má teda opäť vyšší výkon. Operačná pamäť má veľkosť 4 GB a interné úložisko zas 64 GB.

Čo má však Motorola vyššie, je rozlíšenie displeja. Výrobca v žiadnom prípade nenasadil HD+ panel, ale dočkali sme sa štandardného Full HD+ displeja. Ten má uhlopriečku 6,24 palcov.

Skvelý fotograf za dobrú cenu

Momentálne nie je veľmi jasné, ako bude Xiaomi Mi A3 fotiť, no moto g7 plus je schopná ho prekonať. Disponuje 16 MP fotoaparátom so skvelou clonou f/1.7. Čo je však ešte dôležitejšie, smartfónu nechýba optická stabilizácia obrazu. Dočkáte sa tak celkovo lepších, ostrejších a svetlejších výsledných fotografií. Sekundárny snímač na zmeranie hĺbky ostrosti má potom rozlíšenie 5 MP. Na prednej strane v drobnom výreze nájdeme 12 MP prednú “selfie” kameru so svetelnosťou f/2.0.

Pokiaľ ide o výdrž batérie, neočakávali by sme zázraky, ako u Mi A3. Vnútri sa nachádza priemerná, 3 000 mAh batéria, ktorá sa však nabíja technológiou TurboCharge výkonom 27 W. Skener odtlačkov prstov na záver nájdete na zadnej strane, ktorá je vyhotovená zo skla.

Záverečné zhodnotenie: Pre ktorý z trojice sa rozhodnúť?

Z tohto pohľadu sa naraz zdá, že Xiaomi Mi A3 je skutočne dobrým smartfónom. Zaujať sa snaží predovšetkým nadpriemernou výdržou na jedno nabitie. Pokiaľ je toto vašou primárnou prioritou, neváhali by sme kúpu. Nokia 7.1 sa snaží zaujať celkovým dojmom, no ide o nanajvýš priemerný smartfón.

Moto g7 plus zamieri k tým, ktorí často fotografujú. Sľubne fotiť bude však i Xiaomi Mi A3 a ak prehrýznete HD+ displej, s najväčšou pravdepodobnosťou budete veľmi spokojní. V komentároch nám môžete uviesť, ktorý Android One smartfón je schopným konkurentom pre Xiaomi Mi A3.

Náš tip
Oplatí sa kúpiť Xiaomi Mi A3 alebo vybrať Mi A2, respektíve Mi A1? | POROVNANIE

Ktorý z uvedených smartfónov by ste si kúpili vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

24.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+