MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Mnohí by sa mohli učiť

Páčia sa mi aj detailné informácie o hovoroch, ktoré nadstavba od Xiaomi ponúka. Vidíte tu, ako dlho ste s dotyčnou osobou telefonovali, ako dlho vám zvonil telefón v prípade zmeškaného hovoru a podobne.

Tiež ma teší, že výrobca nezabudol na tých, ktorí radi platia mobilom a smartfón vybavil NFC. Chýbať dnes už nesmie ani Dual SIM funkcionalita. Nie je žiadnym prekvapením, že smartfón podporuje všetky siete, ktoré sa u nás využívajú. V nastaveniach si môžete zvoliť svoj dátový limit a zariadenie vás pred jeho prekročením upozorní. To platí pre štandardné dáta, ale aj dáta v roamingu. Každý dátový limit je možné nastaviť zvlášť. V mnohých prípadoch sa táto funkcia určite môže hodiť.

A tu možnosti konektivity ani zďaleka nekončia. Pri pripájaní k Wi-Fi sieti ihneď vidíte či sa pripájate k 2,4 alebo 5 GHz Wi-Fi. Infračervený port bohužiaľ chýba. GPS je už tradične na veľmi dobrej úrovni. Signál chytím rýchlo a bez problémov. Tiež sa mi počas testovania nestalo, že by som niekedy GPS signál stratil.

Pri bluetooth som si všimol zase jednu zaujíamvú funkciu. Pri väčšine pripojeného bluetooth príslušenstva si viete pozrieť aj stav batérie. Toto určite nefunguje pri smartfónoch všetkých značiek a dávam za to Xiaomi palec hore.

Fotoaparát

Xiaomi Mi 9T zaujme trojitým fotoaparátom na zadnej strane a tiež vysúvacím selfie snímačom. Poďme ale pekne poporiadku, začnem tým hlavným. Okrem klasického širokouhlého objektívu ponúka teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením a chýbať nesmie ani obľúbený ultra-širokouhlý snímač.

  • hlavný objektív: 48 MP, f/1.8, PDAF
  • teleobjektív: 8 MP, f/2.4, dvojnásobné optické priblíženie, PDAF
  • ultra-širokouhlý objektív: 13 MP, f/2.4

Maixmálne rozlíšenie fotografií je teda 48 megapixelov (8000 x 6000). Prednastavene je zvolené rozlíšenie 12 MP. V tomto prípade dokáže hlavný objektív spojiť 4 pixely do jedného, čím naň dopadá viac svetla a fotografie sú svetelnejšie. Odporúčam ponechať toto nastavenie (pokiaľ nepotrebujete fotografiu s extra detailami). Ďalším “nedostatkom” takto vysokého rozlíšenia je, že jedna 48 MP fotografia zaberie približne 15 MB miesta.

Xiaomi Mi 9T

Optická stabilizácia obrazu bohužiaľ chýba úplne. Ultra-širokouhlý snímač nedokáže zaostrovať, ostatné dva áno. Tiež ho veľmi neoporúčam používať v noci, kde ide kvalita fotografií rapídne dole. To ale platí pri všetkých smartfónoch. No a veľmi podobné je to aj s teleobjektívom. Ak chcete fotiť v noci, jediným východiskom je použitie hlavného 48 MP objektívu, ktorý v týchto podmienkach produkuje neporovnateľne lepšie fotografie.

Xiaomi Mi 9T

Kvalitou sa síce fotoaparát modelu Mi 9 nevyrovná, no nie je to žiadny prepadák. Cez deň sa môžete pripraviť na veľmi pekné zábery. Problémy nie sú ani pri náročnejších podmienkach a výraznejších zmenách osvetlenia. Dynamický rozsah je veľmi slušný.

Portrétový režim využíva teleobjektív. Musíte sa teda pripraviť, že ak chcete mať pozadie rozmazané, musíte ísť od objektu trochu ďalej. Úroveň rozmazania je samozrejmemožné ručne nastaviť. Zaujímavé je, že portrétový režim sa pri Xiaomi volá “na výšku”. Rozmazanie pozadia je pekné a celkom dobre si poradí aj s náročnejšími podmienkami. Dokonalé to však nie je.

V poslednom čase je medzi výrobcami obľúbený aj nočný režim. V náročných svetelných podmienkach môže pomôcť, no musíte mať pevnú ruku, prípadne statív. Určite by to bolo lepšie, keby smartfón ponúkal optickú stabilizáciu obrazu. V profesionálnom režime si zase manuálne nastavíte vyváženie bielej, ostrenie, uzávierku, ISO či jednoducho prepnete medzi objektívmi. Samotné nočné fotografie sú asi najväčšou slabinou inak veľmi slušného fotoaparátu. Xiaomi Mi 9 je v tomto smere ďalej.

Priblíženie a oddialenie

Testovacie fotografie

Poteší priama integrácia s funkciou Google Lens či možnosť fotogravovania aj v štvorcovom režime. Okrem klasického 4:3 a spomínaného 1:1 je ešte k dispozícii aj 16:9 či širokouhlý, ktorý sa pekne natiahne na celú obrazovku. Ak fotografujete v inom pomere strán ako 4:3, musíte sa pripraviť na nižšie rozlíšenie, keďže snímač ponúka štandardne pomer strán 4:3.

Selfie fotoaparát nepatrí medzi najlepšie. Pokiaľ nemáte dostatočne dobré podmienky, fotí skôr podpriemerne. Dynamický rozsah je tiež slabší. Ak ale máte dostatok svetla, nesklame vás.

Pri videu sa mi páčia veľmi rýchle reakcie na zmenu svetla. Tiež zaostrovanie je rýchle a bezproblémové. Trochu sklamaním je nemožnosť nahrávať video v 4K rozlíšení pri 60 snímkoch za sekundu. 60 fps funguje len vo Full HD rozlíšení. Potešilo by ma tiež, keby som si priamo počas nahrávania mohol prepnúť medzi objektívmi. Aký objektív si na začiatku zvolíte, takým budete nahrávať celé video bez možnosti jeho zmeny priamo počas nahrávania. Škoda.

Video je inak veľmi pekné a celkom dobrú prácu robí aj elektronická stabilizácia. Najviac sa mi osvedčilo nahrávanie vo FullHD pri 60 snímkoch za sekundu. Nechýba tu však ani super spomalené video. To nahráte vo FullHD rozlíšení a k dispozícii je až 960 snímkov za sekundu. Spomalené video môžete nahrávať aj pri 120, repsektíve 240 snímkoch za sekundu, stále pri HD rozlíšení.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
9.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+