MojAndroid

Dnešného duelu sa zúčastní aktuálna vlajková loď od Xiaomi, model Mi 8 a vlajková loď kórejského LG, model LG G7 ThinQ. Smartfóny od LG už dlhodobo patria medzi fotografickú špičku, zatiaľ čo Xiaomi sa zobúdza až teraz. Zariadenia tejto značky vždy ponúkali výbornú výbavu za veľmi slušnú cenu. Inak tomu nie je ani v tomto prípade, jedná sa o jednu z najlacnejších vlajkových lodí súčasnosti. Inžinieri v Xiaomi konečne pochopili, že základom kvalitného smartfónu je kvalitný fotoaparát a ten Mi osmička rozhodne má. Ako si viedli tieto dva smartfóny vo vzájomnom porovnaní fotoaparátov?

Technické parametre:

Fotoaparát LG G7 ThinQ ponúka dva objektívy. Jeden štandardný, ten druhý širokouhlý. Obidva ponúkajú maximálne rozlíšenie 16 megapixelov. Ten hlavný obsahuje clonu f/1.6, nechýba mu optická stabilizácia obrazu a rýchle PDAF zaostrovanie. Druhý neponúka automatické zaostrovanie a disponuje clonou f/1.9. Maximálne možné rozlíšenie fotografií je 16 MP (4656 x 3492) pri štandardnom pomere 4:3. V prípade zvolenia 16:9 sa rozlíšenie zníži na 12 MP, môžete dokonca fotografovať aj v pomere 18,9:9, vtedy sa musíte uspokojiť s 10 megapixelmi. Fotografie však budú roztiahnuté na celom displeji. Fotoaparátu nechýba LED blesk, portrétový režim či umelá inteligencia.

Xiaomi Mi 8 ponúka duálny fotoaparát. Primárny objektív má rozlíšenie 12 megapixelov, ponúka clonu f/1.8, nechýba ani optická stabilizácia obrazu a rýchle PDAF zaostrovanie. Sekundárny disponuje ohniskovou vzdialenosťou 56 mm a ponúka dvojnásobné bezstratové priblíženie. Jeho clona je f/2.4 a neobsahuje automatické zaostrovanie, ostrenie je fixne nastavené na nekonečno. Fotoaparát fotí štandardne v pomere strán 4:3, no pokiaľ vám vyhovujú širokouhlé fotografie, môžete prepnúť na pomer strán 16:9.

Aplikácia fotoaparátu

LG G7 ThinQ ma fotoaplikáciu spracovanú na jednotku. Nemáme k nej prakticky žiadne výčitky. Výkonný procesor a dobrá optimalizácia zaručujú jej bezproblémový chod, ovládacie prvky sú usporiadané logicky. Vpravo máte možnosť rýchlo prepnúť na portrétový režim alebo zapnúť umelú inteligenciu. Posunutím tlačidla pre fotografovanie nahor/nadol ovládate zoom, pod týmto tlačidlom sa nachádza ešte jedno, ktorým rýchlo spustíte nahrávanie videa. Vo vrchnej časti displeja nájdeme rýchly prepínač medzi štandardným a širokouhlým objektívom. V ľavej strane sa nachádza prepínač predného/zadného fotoaparátu, ovládanie LED blesku, manuálne nastavenie režimu fotografovania a tlačidlo, ktorým sa dostanete do nastavení.

Fotoaplikácia Xiaomi Mi 8 sa trochu podobá na tú, ktorú využíva Apple vo svojich iPhonoch. Tlačidlo na prepnutie predného/zadného fotoaparátu sa nachádza na ideálnom mieste, rovno nad spúšťou fotoaparátu. Pod ním je ikonka, pomocou ktorej sa dostanete do galérie. Keď sa presunieme trochu doľava, uvidíme prepínače medzi štandardnou fotografiou, videom, portrétom či panorámou. Na displeji nechýba tlačidlo dvojnásobného zoomu. Pomocou tlačidiel vľavo sa zase dostanete do nastavení fotoaparátu, zapnete HDR, umelú inteligenciu alebo blesk. S aplikáciou fotoaparátu sa pracuje veľmi dobre, všetko je rýchle, zaostrovanie bleskové.

Fotografie pri dobrom osvetlení

Pokiaľ je dostatok svetla, dnešné smartfóny nemajú problém vytvoriť naozaj pekné a kvalitné fotografie. Rozdiely pri tejto fotografii sú naozaj minimálne. Obidve fotografie ponúkajú dostatok detailov, minimum šumu, obloha bola zachytená obomi veľmi slušne. Jediný výraznejší rozdiel je vo farebnom podaní. Fotografia z LG je celkovo farebnejšia, Xiaomi ponúka farby reálnejšie.

Táto fotografia je veľmi vyrovnaná. Obidva smartfóny sa so scénou vysporiadali veľmi dobre. Farby sú reálne, šum minimálny, detaily sú na veľmi slušnej úrovni. Jednoduchá scéna, ktorú zvládli obidve zariadenia na jednotku.

Túto scénu podľa nás o trochu lepšie zvládol Xiaomi Mi 8. Viac sa nám páčia farby, fotografia je svetlejšia a pôsobí prirodzenejšie. LG G7 ponúka o trochu tmavšiu fotografiu, farby sú o trochu menej reálne, no nie je to určite nič hrozné. Detaily a textúry sú u oboch zariadení na podobnej úrovni. Táto fotografia sa vcelku vydarila obom.

Ďalšia veľmi dobre zvládnutá fotografia. Víťaza si tu povedať netrúfame. Pekné a reálne farby, dobré detaily, málo šumu a výborné zaostrenie môžete vidieť v podaní oboch zariadení.

Selfie fotografiu ponúkol kvalitnejšiu LG G7. Fotografovaný objekt  je pekne ostrý a fotografia je veľmi slušná. Dom v pozadí je síce prepálený, no rovnako tomu je aj v podaní Xiaomi Mi 8. Xiaomi sa však za svoju fotografiu hanbiť nemusí, je pekná a určite použiteľná. LG však v tejto disciplíne potvrdil, že patrí medzi zariadenia s najlepším selfie fotoaparátom na trhu.

K selfie fotografii s portrétovým režimom máme len jednu výhradu. LG G7 nedokázal rozoznať okuliare a rozmazal ich, pretože si myslel, že sa jedná o pozadie. Xiaomi Mi 8 sa s týmto problémom vysporiadal lepšie, okuliare sú stále pekne zaostrené. Okrem tohto sú obidve fotografie naozaj veľmi pekné a nie je im veľmi čo vyčítať. Xiaomi malo väčší problém reálnejšie zachytiť odrážajúce sa svetlo od budovy v pozadí.

Portrétové fotografie zvládajú hlavné fotoaparáty obidvoch smartfónov veľmi dobre. Objekt, na ktorý bol fotoaparát zaostrený je pekne ostrý, zatiaľ čo pozadie efektne rozmazané. Takéto fotografie vyzerajú naozaj veľmi dobre.

Fotografie v slabšom osvetlení

Prvá fotografia pri slabšom svetle sa podarila obom zariadeniam. Lepšie sa s ňou však popasoval LG. Dokázal zachytiť o trochu viac svetla, no hlavne ponúka podstatne menej šumu. Detaily sú na podobnej úrovni, no predsa len trochu lepšie je na tom LG aj čo sa týka detailov.

LG pri tejto fotografii nedokázal verne zachytiť farby a celá je ladená do teplých odtieňov, zatiaľ čo Xiaomi sa to podarilo celkom slušne. Detaily sú podobné, fotografia z LG obsahuje viac šumu.

Tu zase vyhráva LG. Jeho fotografia je o poznanie detailnejšia a textúry sa menej rozlievajú, rovnako obsahuje menej šumu. Xiaomi síce dokázal zachytiť viac svetla, no jeho fotografia vyzerá horšie.

Na tejto fotografii je vidieť, že Xiaomi zachytil o trochu viac svetla a ponúka reálnejšie farby. Vo všetkých ostatných aspektoch však vedie LG G7. Ponúka viac detailov, menej šumu a lepšie vyhladené textúry.

Ukážkové fotografie Xiaomi Mi 8

Ukážkové fotografie LG G7 ThinQ

Záverečné hodnotenie

Ak by sme si mali vybrať smartfón z týchto dvoch len na základe fotografických schopností, rozhodovanie by bolo ťažké. Pokiaľ je dostatok svetla, výsledky sú veľmi vyrovnané. Xiaomi však ponúkne o trochu reálnejšie farebné podanie. V tme by sme zase dali prednosť LG. Xiaomi má stále vernejšie farby, no fotografie z LG obsahujú menej šumu a väčšinou aj viac detailov. To ale neplatí stále, niektoré scény zase dokázal zachytiť lepšie Xiaomi.

Predný fotoaparát pri štandardnej fotografii ponúkne lepší LG, no pokiaľ vás zaujíma portrét, tu zase vyhráva Xiaomi, ktorý dokáže lepšie rozoznať objekty, ktoré je potrebné rozmazať a ktoré majú byť ostré.

Ktorý z týchto dvoch smartfónov fotí lepšie?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Náš tip
LG G7 ThinQ vs. Huawei P20 Pro: Ktorý z nich fotí lepšie? | FOTO DUEL
20.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+