MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Najlepší z najlepších

V tejto časti sa pravdepodobne trochu zdržíme. Začneme tým, o čom budeme rozprávať najmenej: operačný systém. V tomto prípade sme mali dočinenia s Androidom 8.1 Oreo. Počas používania si ho ale vôbec nevšimnete. Prečo? Pretože je dokonale prekrytý nadstavbou MIUI a nám to vôbec nevadí.

Z krabičky sme Xiaomi Mi 8 Lite vytiahli s nadstavbou MIUI 9.6. Okamžite sa nám však podarilo nainštalovať verziu 10.0. Aktualizácia zmenila okrem ikon a niektorých systémových zvukov aj celkový výzor. Hranaté karty sa zaoblili a páčilo sa nám aj ovládanie hlasitosti.

Nadstavba pôsobí tak, akoby bola vlastným operačným systémom. Ponúka aj vlastné gestá, ktoré sú úplne super. Ich fungovanie je bezchybné a používanie návykové. Jedine rýchlosť je pri vyvolaní multitaskingu pomalšia ako klasické tlačidlo, na to sa však dá zvyknúť a nie je to chyba smartfónu.

xiaomi mi 8 lite recenzia

Dojem z prostredia je skvelý, MIUI 10 nás absolútne uchvátilo. Pekné animácie, celkový dizajn a iné. Najprv ale asi začneme tým, čo nás zamrzelo. Sú to notifikácie, ktorých ikony sa nezobrazovali v stavovom riadku. Je možné, že sme v nastaveniach prehliadli možnosť upraviť to, ale v našom prípade smartfón len zavibroval a lištu sme si museli stiahnuť už len preto, aby sme zistili, o aké upozornenie ide. A zase na uzamykacej obrazovke sa notifikácie nedali otvoriť či vybaviť.

Posledná výhrada je namierená proti niektorým aplikáciám. Nebavíme sa o predinštalovaných aplikáciách, ale napríklad Messenger s tým mal problém. Výrez totiž bránil zobrazovaniu obsahu a v hornej časti aplikácií potom vznikali bugy a prekrývanie niektorých prvkov. To by bolo ku kritike asi tak všetko.

Na druhej strane sú predinštalované aplikácie početné a podarené. Dobrý príkladom je Galéria alebo pokojne aj aplikácia Hudba. Prehliadač súborov je prehľadný rovnako ako Nastavenia.

MIUI je známe hlavne tým, ako sa v ňom dá veľa vecí prispôsobiť. Aj nás prekvapilo, nad čím všetkým sme mali kontrolu. Prispôsobiť sme mohli veľkosť písma s neobvykle veľkým rozsahom. Zvuky, nastavenia, widgety či rôzne skratky a gestá, to všetko sme si mohli prispôsobiť.

Z možností systému chválime aj funkciu Duálne aplikácie. Umožňuje vám vytvoriť si pre niektoré aplikácie kópiu s druhým účtom. Dokonca je tu možnosť dvoch používateľov. Tá vám na základe uzamykacieho vzoru odomkne “vašu časť mobilu”. Spolu s ďalšími maličkosťami tvorí nadstavba MIUI 10 celok, ktorý nás nielenže prekvapil, ale aj potešil a jeho používanie bola čistá radosť. Jedinou výčitkou zostávajú notifikácie.

Multimédiá: Pri hudbe zaváhal, ale vadiť to nebude

Ak sa pozriete na tento smartfón, pravdepodobne vás displej očarí. 6,26-palcový zobrazovač je naozaj super a mnoho používateľov by ho rado využilo naplno. Sociálne siete sa nám spravovali pohodlne, dobré bolo aj čítanie novín alebo pozeranie videí.

S posledným menovaným sa spája aj reproduktor. Ten je spolu s chýbajúcim audiojackom najväčším nedostatkom Xiaomi Mi 8 Lite. Reproduktor nie je zlý v čistote zvuku alebo v jeho kvalite. Chýba mu však hlasitosť. Je dobrý, aj hĺbky sú nadpriemerné, ale jednoducho je tichý.

Audiojack sa tu nekoná. Nie je na to ani nejaký oficiálny závažný dôvod, takže to celkom zamrzí. Pribalená redukcia je síce dobrá a funguje správne, no aj tak sme sa niekoľkokrát pristihli hľadajúc ju na dne tašky. Je to veľká škoda.

Koniec koncov ale smartfón nie je zlý ani na multimédiá. Veľký displej, dostatočný výkon alebo aj celkom dobre hrajúci reproduktor a rýchly systém tvoria dobrý mobil na spravovanie sociálnych sietí, pozeranie videí alebo hranie hier.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

7.12.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+