MojAndroid

Prinášame vám prehľad trhového podielu výrobcov smartfónov za minulý rok. Skokanom roka sa stalo Xiaomi, zatiaľ čo Samsung, Apple, Huawei, ale aj OnePlus minulý rok utrpeli. Okrem Xiaomi si skvele polepšilo aj Realme a pozitívne čísla zaznamenal aj u nás menej známy čínsky výrobca Oppo.

V poslednom štvrťroku dominoval Apple, celému roku Samsung

Pomohlo mu uvedenie novej série (iPhone 12) na trh. Podľa portálu PhoneArena to bolo najväčšie a najúspešnejšie uvedenie novej série na európsky trh pre amerického výrobcu. Vďaka tomu dokázal Apple poraziť Samsung v poslednom štvrťroku minulého roka.

iPhone 12 Mini

Apple aj tak zaznamenal pokles predaných smartfónov v porovnaní s rokom 2019. V rovnakom období roka 2019 odoslal 16,3 miliónov smartfónov a počas 4. štvrťroku 2020 len 15,7 miliónov kusov. Avšak pre Apple to znamenalo rekordný trhový podiel – až 30 %.

Huawei Xiaomi
Zdroj: PhoneArena.com

Pri pohľade na celý rok sa karty otočili a Samsung zvíťazil nad Applom. Za celý rok vyviezol Samsung na náš trh 59,8 miliónov smartfónov a Apple len 41,3. Aj pri pohľade na celý rok zaznamenali obaja výrobcovia pokles. U Samsungu to bol 12 % pokles, u Apple len 1 %. Môžu za to slabšie predaje série S20 na začiatku roka, ktorá nenaplnila očakávania mnohých používateľov. Avšak celkový prepad trhu bol 14 %, čiže Samsung obstál celkom dobre.

Huawei sa prepadol, Xiaomi z toho vyťažilo najviac

Xiaomi v Európe doslova zvíťazilo, a to aj napriek pandémii. Už len za posledný štvrťrok si Xiaomi odnieslo 85 % nárast v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 a 90 % medziročne.

PhoneArena spomína, že najväčší nárast zažilo Xiaomi v krajinách ako Španielsko a Taliansko, tieto krajiny tvoria 28 % a 17 % z celkových európskych čísel za posledný štvrťrok 2020. Či Xiaomi porastie aj na väčších trhoch, závisí aj od toho, ako sa bude tento rok dariť predajom drahších zariadení, napríklad nedávno predstaveného Xiaomi Mi 11.

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Huawei skončil štvrtý a zaznamenal 43 % prepad medziročne a 62 % prepad v poslednom kvartáli minulého roka. Huawei si tak vymenil priečky so Xiaomi.

Oppo rastie, jeho dcérsky OnePlus nie

Oppo sa na Slovensku ešte poriadne nechytá, ale v Európe to už začína vyzerať inak. Pomáha mu v tom veľký marketingový rozpočet vo vybraných krajinách a zmluvy s operátormi. Napríklad v Nemecku Oppo získalo partnerstvá s Vodafone a Deutsche Telekom. Celkovo predali 6,5 miliónov smartfónov a z nich 2,3 milióna počas posledného štvrťroka. Ich trhový podiel sa zdvojnásobil a predaje vzrástli o 80 % pri pohľade na medziročné porovnanie.

Huawei Xiaomi
Zdroj: PhoneArena.com

OnePlus sa prepadol. Zrejme mu minulý rok nepomohli ani dostupné zariadenia radu Nord. Avšak aspoň v poslednom štvrťroku mu zrejme tieto modely pomohli (rovnako tak aj dostupná vlajková loď OnePlus 8T). V ňom zaznamenal 5 % nárast, avšak medziročne 23 % prepad.

Skokanom roka je Realme

Ten zaznamenal 420 % nárast v porovnaní s rokom 2019 a 1008 % nárast za posledný štvrťrok (v porovnaní s Q4 2019). Môžu za to trhy ako Španielsko, Taliansko, ale aj východná Európa, kde Realme doslova “vybuchli” predaje. Smartfóny Realme totiž ponúkajú skvelý pomer výkonu a ceny, podobne ako zariadenia od Xiaomi.

Náš tip
Hackli mi účet na Facebooku aj Azete, nemohol som sa prihlásiť. Ako som to vyriešil? Aktualizované

2.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+