MojAndroid

Slovníky a online prekladače patria medzi najvyhľadávanejšie aplikácie na Google Play Store. Nie každý totižto ovláda angličtinu či iný cudzí jazyk stopercentne, niektorí sa zas stretnú raz za čas so slovným spojením, ktorému nerozumejú a potrebujú pomoc. Slovníky a prekladače ľudia používajú naozaj všade – v škole, v práci, v zahraničí, na výletoch, na dovolenkách. Jednoducho všade. Preto je logické, že slovníky a prekladače si našli miesto aj v smartfónoch a tabletoch, zariadeniach, ktoré nosíme všade so sebou. A keď si spojíte slovník s trendom všetko zjednodušovať, natrafíte na Word Lens. Projekt, ktorý je už dva roky dostupný pre konkurenčný iOS a konečne prišiel aj na Android!

Word Lens je veľmi zaujímavý projekt vizuálneho prekladača, ktorý na prekladanie využíva skenovanie slov pomocou fotoaparátu v reálnom čase. Funguje na princípe, že namierite fotoaparát na text, ktorý chcete preložiť a Word Lens vám priamo na displeji prekladaný text prepíše na preložený text v jazyku, ktorý ste si zvolili. Hovoríte si, že to isté dokáže Google Goggles v spojení s Google Translate? Fajn. A čo poviete na to, že Word Lens funguje kompletne offline a na preklad v reálnom čase nepotrebujete internet?! Výhodu v kompletnom offline prekladaní nájdeme nielen v jednoduchosti a nezávislosti od internetového pripojenia doma, ale hlavne v zahraničí, čo znamená, že nebudete musieť platiť drahé poplatky za zahraničné roamingové dáta. Jediné, na čo potrebujete internet je inštalácia a stiahnutie databázy, na čo vám stačí naozaj len niekoľko minút.

Hoci je Word Lens ešte len v začiatkoch, ide jednoznačne o zaujímavý projekt. Zatiaľ sú podporované len 3 jazyky v kombinácii s angličtinou (francúzština, taliančina a španielčina), no veríme, že vývojársky tím pilne pracuje na pridaní ďalších jazykov. Určite nie je ľahké vytvoriť databázu cudzieho jazyka a prispôsobiť aplikáciu a jej systém na to, aby s databázou spolupracovala, čo sa odráža aj na cene jednotlivých jazykových balíkov. Keďže bol Word Lens predstavený len nedávno, autori sa rozhodli spustiť štartovaciu akciu, v ktorej si môžete jednotlivé slovníky (franc., špan., tal.) zakúpiť za akciovú cenu $4.99/balík (do 22. júla!). Hoci nejde o malé peniaze, akonáhle si Word Lens vyskúšate, pochopíte, prečo sú jednotlivé balíky také drahé. Za exkluzivitu sa jednoducho platí.

  

Aplikácia Word Lens je dostupná v demo verzii bezplatne na Google Play Store. V niektorých krajinách hlásia používatelia nekompatibilitu s niektorými zariadeniami (nám aplikáciu nainštalovalo len na HTC Sensation XE, tablet Acer IconiaTab A500 nie je kompatibilný), preto sa nehnevajte, ak aj práve vaše zariadenie nebude podporované. Vývojársky tím určite pracuje na vylepšeniach svojej aplikácie a na opravách jej doteraz známych chýb, preto by sme sa čoskoro mali dočkať stabilnejšej a dostupnejšej verzie. Dovtedy si však nainštalujte verziu s číselným označením 1.2.1 a v komentároch nám píšte, či vám funguje a ktoré vaše Android zariadenie táto verzia podporuje.

Poznámka: Demo verzia aplikácie Word Lens slúži len na odskúšanie vlastností a funkcií, pre plné fungovanie si musíte zakúpiť plnú verziu aplikácie za cenu 3,99€.

9.7.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+