MojAndroid

Ak patríte medzi používateľov operačného systému Linux, pravdepodobne ste sa už stretli s aplikáciou Wine, ktorá slúži na spúšťanie programov z prostredia OS Windows. Do budúcnosti sa môžeme tešiť na jej rozšírenú funkcionalitu, ktorá umožní fungovanie Windows aplikácií aj na Androide! Informoval o tom hlavný vývojár Wine, Alexandre Julliard, na Free and Open source Software Developers’ European Meeting (FOSDEM) v Bruseli, kde v krátkosti demonštroval aj prvú verziu Wine pre Android.

Wine pre Android je zatiaľ len v počiatkoch svojho vývoja. Na FOSDEM bol demonštrovaný len prostredníctvom emulátora, čo bolo aj dôvodom pomalých reakcií pri spustení Windows aplikácie. Wine určený pre ARM zariadenia zatiaľ nie je pripravený na oficiálne spustenie a na jeho dokončenie budú musieť byť vynaložené ešte nemalé finančné prostriedky. Práve z tohto dôvodu nevieme povedať, kedy sa objaví verzia aplikácie, ktorá ponúkne stabilitu a dostatočný výkon pre spúšťanie Windows aplikácií, aj na natívnom hardvéri Android zariadení.

Pokusy o spúšťanie aplikácií z iných operačných systémov tu už boli. Medzi tie úspešné patrí napríklad BlueStacks, ktorý poslúži všetkým tým, ktorí chcú využívať svoje obľúbené Android aplikácie na Windowse. Spustenie Wine pre Android by potešil nejedného používateľa. Možnosť pracovať s akoukoľvek Windows aplikáciou na svojom mobilnom zariadení, by bola viac než zaujímavá.

Zdroj: endgadget 

4.2.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+