MojAndroid

Bezpečnostní experti odhalili špionážnu kampaň, ktorá je podľa zdrojov tak sofistikovaná a komplexná, že musí byť podporovaná dobre zabezpečenou krajinou. Nový malware nazvaný Inception sa zameriava na zariadenia so systémom Windows, Android, BlackBerry a iOS, pričom k zberu kradnutých dát využíva bezplatné účty švédskej cloudovej služby Cloudme. Potom, čo malware napadne Android telefóny, dokáže zaznamenávať prichádzajúce a odchádzajúce hovory do zvukových súborov formátu MP4, ktoré sú pravidelne posielané útočníkom.

Samotný malware je prezlečený, ako aktualizácia populárnej chatovacej aplikácie WhatsApp. Preto je nevyhnutné, aby ste nesťahovali novú verziu aplikácie, pokiaľ skutočne neprichádza z oficiálnych obchodov Windows Phone Store, Google Play Store alebo App Store. Čo sa niekomu zdá ako samozrejmé, pre menej technicky zdatných ľudí to tak byť nemusí. V praxi platí, že všetko, čo nepochádza z aplikačných obchodov predstavuje určitú mieru rizika.

“Za malwarom Inception stojí jednoznačne dobre finančne zabezpečená a profesionálna organizácia s presnými cieľmi a zámermi, ktoré by mohli byť široké a škodlivé. Tento komplexný útok vykazuje známky automatizácie a skúseného programovania. Spôsob ochrany útoku a maskovanie totožnosti útočníkov je veľmi pokročilé, ak nie paranoidné.” – uviedol Blue Coat.

Viaceré správy naznačujú, že medzi najvýznamnejšie cieľové krajiny, na ktoré sa malware zameriava patrí Rusko, Kazachstan, Bielorusko, India, ale aj naša susedná Česká republika. K ďalším krajinám sa zaradilo Rumunsko, Venezuela, Mozambik, Paraguaj, Rumunsku a Turecko. Aj keď naša krajina nebola spomenutá, je dobré aby používatelia boli opatrnejší pri inštalácií a sťahovaní aplikácií. Dobrou praktikou je tiež pravidelná kontrola obsahu smartfónu antivírovými riešeniami.

Zdroj: phonearena

 

15.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+