MojAndroid

Už štvrté kolo výzvy umožňujúcej pre obce a mestá získať financie na vybudovanie verejných a bezplatných WiFi zón sa opäť blíži. Teraz budú mať na prihlásenie len jeden deň.

Jeden deň a 15 000 €

Celý model už máme u nás vyskúšaný. Desiatky obcí bolo úspešných. V týchto dňoch mnohé obstarávajú dodávateľa na vybudovanie samotnej siete. Celý model je postavený na princípe, že obec alebo mesto si to musí zabezpečiť.

Európska komisia následne overuje reálnosť WiFi siete a preplatí náklady do výšky 15 000 EUR. Suma je identická aj pre toto ďalšie kolo, pričom na pokrytie centra s viacerými bodmi je plne postačujúca.

Terajšia výzva bude prebiehať iba jeden deň a Komisia ju spustí 17. marca 2020 o 13:00 hod. Koniec je naplánovaný o deň neskôr, teda 18. marca o 17:00 hod.

Financovanie prevádzky siete si samospráva rieši sama

Pre získanie zdrojov musí obec urobiť registráciu na už známej adrese WiFi4EU. Ako to už pri európskych projektoch býva, náklady do výšky 15 000 EUR sú iba na vybudovanie siete a jej spustenie. Financovanie na ďalšie tri roky si už musia mesto alebo obec zabezpečiť sami.

To bude predstavovať najmä náklady na pripojenie od operátora, ktorý túto službu bude poskytovať. Štvrté kolo ponúkne do obehu 947 poukážok, z toho 15 pre Slovensko. To znamená, že práve taký istý počet obcí má šancu získať zdroje na vybudovanie vlastnej obecnej Wi-Fi siete.

Ak obec získa dané zdroje, má povinnosť do 18 mesiacov od podpísania dohody o ich získaní vybudovať u seba sieť. Podrobnosti o technickej prevádzke a vôbec miestach, kde sa sieť inštaluje a s akým pokrytím, sú už na definovaní samosprávy.

Cieľom je pokrytie všetkých obcí, na Slovensku je to nereálne

Iniciatíva WiFi4EU mala svoj cieľ do konca roka 2020 nastavený tak, aby po uplynutí tohto času každá obec alebo mesto v EÚ malo svoje vlastné pripojenie. Samozrejme, minimálne pre Slovensko je to nesplniteľná vízia. Pri počte obcí a miest na Slovensku (skoro 3 000), kde najmä tie malé Wi-Fi nemajú, by sa musela výzva konať ešte päť rokov alebo byť určená iba pre Slovensko.

Okrem Únie však chcel podporiť bezdrôtové surfovanie aj štát. Ten mal vlastný program s názvom Wi-Fi pre Teba, ktorý má k dnešnému dňu 375 obcí. Slovenská výzva bola ukončená v roku 2019 a poskytovala identické financie, teda 15 000 EUR na obec. Či bude pokračovať aj pre rok 2020, sa zatiaľ nerozhodlo.

S prípravou grantu WiFi4EU môže pomôcť aj občianske združenie, prípadne jednotlivci, ktorí už majú s podobnými výzvami skúsenosť, čo je výhoda najmä pre malé obce. Samozrejme, žiadateľom môže byť iba obec alebo mesto samotné, avšak zapojenie komunity pomôže okrem administratívy aj s výberom lokácie antén, ktoré vo výsledku určia oblasti pokrytia.

Zdroj foto: ec.europa.eu

15.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+