MojAndroid

Súčasnosť prináša možnosti, o ktorých sa našim predkom možno ani nesnívalo. Vytvárame pokročilé technologické zariadenia, ktoré vedia značne uľahčiť, ale aj skomplikovať naše životy. Pomerne mladá firma, sídliaca v Holandsku, prišla s nápadom pretvoriť Wi-Fi router na systém detekcie vlámania. Je ale možné, že projekt ostane iba konceptom, keďže spoločnosti sa zatiaľ nedarí zohnať potrebné financie. Informuje o tom internetový portál XDA-developers.


Mohlo by vás zaujímať:


Wi-Fi router so zabudovaným bezpečnostným systémom

Spoločnosť Gamgee koná na predpoklade, že len malé percento populácie má v dome zabudovaný bezpečnostný systém, ktorý by ich ochránil pred vlámaním. Pravdou je, že oveľa viac ľudí má doma Wi-Fi router, bez ktorého si mnohí nevedia svoj život predstaviť. Vyvinuli tak technológiu, ktorá využíva vlastnosti Wi-Fi signálu a ich router by mal byť schopný detekovať neautorizovanú osobu v domácnosti.

Gamgee router by mal byť schopný rozoznávať jednotlivé osoby | Zdroj: XDA-developers

Firma sa vyjadrila nasledovne: “Analýzou prerušení Wi-Fi signálu náš systém zachytáva jedinečné črty ľudského tela a chôdze – v podstate vytvára odtlačok tela, ktorý je rovnako výrazný ako odtlačok prsta.” Je to vcelku odvážne tvrdenie, ale s logickým základom. Popri pohybe ľudí a zvierat po domácnosti sa prerušuje Wi-Fi signál. Tak prečo ho nevyužiť na detekciu osôb?

V Gamgee tvrdia, že by dokázali presne identifikovať kto a kde sa v dome nachádza. Dokonca s takou presnosťou, že systém “umožňuje nielen rozlišovať medzi človekom, domácim miláčikom a neživým predmetom, ale aj rozpoznať jednotlivých ľudí na základe ich jedinečných pohybov.”

Aplikácia nebude fungovať na akomkoľvek zariadení

Celý systém by malo byť možné ovládať skrz jednoduchú aplikáciu pre iOS a Android. Kompatibilná ale bude iba s routermi značky Gamgee, ktoré sa na Slovensku nepredávajú. To ale nepredstavuje jedinú prekážku pre uvedenie produktu do výroby. Gamgee sa rozhodlo novinku financovať cez crowdfunding a teda vyzbierať peniaze od dobrovoľníkov na internete. Cieľ si nastavili na 50 000 eur, ale od jeho naplnenia sú zatiaľ veľmi ďaleko.

Bezpečnostný systém by bol ovládaný pomocou aplikácie | Zdroj: XDA-developers

Pokiaľ bude takáto vízia realistická, mohli by sa ňou inšpirovať aj iné značky a postupne technológiu rozšíriť do sveta. Je však potrebné presne rozoznávať konkrétne osoby, minimálne zhodnotiť, či sa vopred schválené osoby zhodujú s osobou pohybujúcou sa v priestore domácnosti. Voči takejto technológii a jej účinnosti je zatiaľ veľa ľudí skeptických.

Náš tip
Toto sú najvýkonnejšie androidy za jún 2024. Máte niektorý z nich aj vy?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+