MojAndroid

Tím výskumníkov z britskej univerzity v meste Lancaster vyvinul podľa portálu Futurism nový typ Wi-Fi, ktorá využíva radiáciu. Mala by si nájsť využitie v oblastiach, kde bežná Wi-Fi sieť nefunguje.

Pri prenose je využívaný rádioaktívny izotop

Pre prenos dát boli využité rýchle neutróny z rádioaktívneho izotopu nazvaného californium-252. Dôležité informácie, ako sú slová a náhodne generované čísla, boli pri prenose zakódované do neutrónového poľa a následne prenesené do notebooku, kde boli následne dekódované.

Nový typ Wi-Fi má byť využívaný len v špecifických oblastiach

Wi-Fi sieť, ktorá využíva rádioaktivitu, môže znieť hrozivo, ale nie je dôvod sa báť. Bežný človek sa s touto technológiou pravdepodobne ani nestretne. Rýchle neutróny môžu poskytnúť spoľahlivé dátové prenosy v kritických scenároch, kde nie je možné jednoducho vytvárať klasické internetové štruktúry.

“Demonštrovali sme potenciál rýchleho neutrónového žiarenia ako prostriedku pre bezdrôtovú komunikáciu v miestach, kde konvenčný elektromagnetický prenos buď nie je realizovateľný alebo je vo svojej podstate obmedzený.”

Malcolm Joyce, hlavný autor štúdie

S novou technológiou určite nehrozí scenár pripomínajúci legendárnu hru Fallout a bude využívaná len v špecifických scenároch. Napriek tomu sa dá očakávať, že novinka vyvolá odpor časti spoločnosti, ktorá negatívne reaguje na všetko spojené s jadrovou technológiou.

Náš tip
Staršie hodinky od Samsungu dostávajú niektoré funkcie z Galaxy Watch4

 

16.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+