MojAndroid

Aplikácia, ktorá premení smartfón na vysielač núdzového signálu, bude možno v blízkej budúcnosti pomáhať lokalizovať ľudí, ktorí zostali uväznení pod troskami budov, zrútených pri prírodných katastrofách, alebo bombových útokoch. Autori rátajú s využitím hlavne v prípadoch, kedy môže byť v dôsledku prírodných katastrof alebo teroristických útokov prerušené telefónne a internetové pripojenie a postihnutí ľudia tak nedokážu privolať pomoc priamo telefonicky, alebo správou.

Vďaka wi-fi hotspotu by sa tak z telefónu mohol stať akýsi „maják“, vysielajúci SOS signál. Takýto nápad začal vyvíjať a testovať tím technikov z Fraunhofer Institute for Applied Information Technology v meste Sankt Augustin v Nemecku. Jednému z nich bola takáto myšlienka vnuknutá na základe nevšedných názvov wi-fi sietí jeho susedov. Viacerí ich totiž označili názvami, ktoré boli vlastne správou, napríklad „Nefajčite na balkóne“, či „Stíšte zvuk“. To mu vnuklo v zásade jednoduchý nápad vytvoriť aplikáciu, ktorá by vložila krátku SOS správu do názvu wi-fi siete vytvorenej smartfónom a ten by ju šíril v okruhu niekoľkých desiatok metrov aj bez nutnosti internetového pripojenia. Záchranári by si potom správu mohli prečítať pomocou vlastnej aplikácie. V pôvodnom článku sa to síce neuvádza, ale v redakcii nám napadlo, že aplikácia by mohla tiež na základe sily wi-fi signálu záchranárom signalizovať, či sa k uviaznutému človeku približujú, alebo sa od neho vzďaľujú.

Zrútená budova

Tím zo spomínaného inštitútu nakoniec vyvinul dve aplikácie, ktorých prípravu a vývoj konzultoval aj so záchranármi, ktorí zasahovali pri nešťastiach na Haiti a Fukušime. Tí požadovali jednoduchú, prehľadnú aplikáciu s nezašifrovaným signálom. Výsledkom bola jedna aplikácia pre obeť nešťastia, pomocou ktorej je možné napísať 27 znakovú správu ako „Oheň na 4. poschodí, pomoc“, či „Zranenie, som pod troskami“. Tá je vysielaná cez wi-fi a druhá aplikácia, určená pre záchranárov, ju vie v okruhu niekoľkých desiatok metrov zachytiť a zobraziť. Aplikácie už vývojári otestovali v rámci cvičenia pri simulovanom teroristickom útoku v chemickej továrni v nórskom meste Stavanger a podarilo sa im pomocou nej nájsť dve „uviaznuté“ osoby. Najbližšie plánujú projekt prezentovať na aprílovej konferencii zameranej na počítačovú interakciu v Toronte.

Autori by chceli, aby bola aplikácia pre obeť katastrof v budúcnosti priamo implementovaná do operačných systémov Android a iOS a zároveň hľadajú spôsob, ako ju automaticky šíriť do telefónov priamo na mieste katastrofy. „ Je to potrebné, nakoľko nikdy neočakáva, že práve on bude postihnutý katastrofou a nebude vopred sťahovať aplikáciu“ uviedol Amro Al-Akkad, jeden z technikov, participujúcich na projekte.

Skutočnosť, že systém funguje na bežných telefónoch, zaujala aj Per Ola Kristenssona, výskumníka, zameraného na interaktívne systémy, pôsobiaceho na univerzite v škótskom St Andrews. „Je zaujímavé, že takýmto novým a netradičným spôsobom využili bežný a široko dostupný hardvér. V tom práve spočíva krása softvéru. Je to omnoho ľahšie a jednoduchšie, ako sa snažiť nanútiť ľuďom nejaký nový, úzko špecializovaný hardvér“.

Zdroj: newscientist.com

28.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+