MojAndroid

Či už vlastníte Android smartfón alebo tablet, na internet sa pripájate väčšinou prostredníctvom mobilných sietí alebo Wi-Fi. Obmedzené internetové balíky v našich paušáloch nás väčšinou nútia k častému používaniu tej druhej možnosti a doma či v práci tak stále využívame väčšinou internet prostredníctvom Wi-Fi siete. Aj tento druh pripojenia sa neustále vyvíja a možno už čoskoro sa dočkáme nového Wi-Fi štandardu, ktorý umožní prenášať dáta doposiaľ nevídanými rýchlosťami.

Väčšina dnešných mobilných zariadení podporuje Wi-Fi štandardy a/b/g/n/ac prostredníctvom 2,4 GHz alebo 5 GHz siete. Niektoré lacnejšie zariadenia pritom podporujú iba štandardy b/g/n. Verzia ac je už dlhšiu dobu vo vývoji a až doteraz bola absolútnym stropom, čo sa týka prenosových rýchlostí. Je ale zaujímavé, že väčšina súčasných routerov podporujúcich 802.11ac je založená iba na koncepte tohto štandardu a niektoré spoločnosti ich predávajú už od roku 2012. Wi-Fi Aliancia pritom spustila certifikačný program k tomuto štandardu až v polovici roku 2013. Takéto routery dnes dokážu prenášať informácie rýchlosťou do 1,3 Gbps cez 5 GHz sieť a 450 Mbps cez 2,4 GHz sieť.

2007-05-29-wifi6

Nová generácia routerov s týmto štandardom pritom môže dosahovať teoretické rýchlosti až 7 Gbps a na trhu ich uvidíme niekedy v priebehu budúceho roka. Tu sa ale vývoj Wi-Fi sietí nezastaví, práve naopak. Už teraz sa pracuje na úplne novom štandarde 802.11ax. Cieľom tohto projektu je dosiahnuť štvornásobné rýchlosti pripojení jednotlivých klientov a nie iba zvyšovať potenciálne dosiahnuteľné rýchlosti. Inžinieri v spoločnosti Huawei už teraz testujú 802.11ax a dosiahli doposiaľ nemožné rýchlosti až 10,53 Gbps. Na routery s takýmito rýchlosťami si však ešte budeme musieť počkať. Oficiálne bude tento štandard zavedený až v roku 2019, no routery s podporou konceptu 802.11ax sa na trhu možno objavia už v roku 2016.

Zdroj: Androit Authority

15.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+