MojAndroid

Právnici materskej pobočky WhatsAppu podali žalobu na izraelskú softvérovú spoločnosť NSO Group za špehovanie tisícov používateľov WhatsAppu. V žalobe sa uvádza aj to, že NSO Group využila na zahájenie útoku priamo americké servery. A to je vzhľadom na históriu spoločnosti priťažujúcou okolnosťou.

Žaloba WhatsApp vs. NSO Group

V súdnych spisoch sa píše, že WhatsApp tvrdí, že firma NSO Group využila server patriaci Los Angeleskému hostingovému poskytovateľovi QuadraNet. NSO Group tento server mala zneužiť viac než sedemstokrát priamo na distribúciu malvéru, a to v období medzi aprílom a májom 2019.

Pri cielených útokoch na používateľov platformy WhatsApp mali podľa žaloby byť zneužívané aj služby Amazonu. Keďže ide o servery situované na území Spojených štátov, žaloba podkopla nohy doterajším tvrdeniam firmy NSO Group. Tá uvádzala, že jej hlavný produkt Pegasus nie je schopný operácii v USA.

“Toto narušenie používateľských zariadení a serverov WhatsAppu predstavuje priestupok proti neoprávnenému prístupu, podľa Zákona o počítačových podvodoch a zneužívaní,” tvrdí WhatsApp vo svojej žalobe.

Najnovšia žaloba je pokračovaním súboja z minulého roka, kedy WhatsApp obžaloval NSO Group zo špehovania žurnalistov a ochrancov ľudských práv. John Scott-Railton, vedecký pracovník Univerzity Toronto, uviedol, že žaloba pravdepodobne zníži váhu argumentu NSO Group, že nevykonáva činnosť v USA.

“Bude to pre NSO ťažké dôveryhodne potvrdiť, že ich operácie sa nevykonávajú v USA, keď boli zaneprázdnený platením za priestor na serveroch v amerických dátových centrách,” uviedol Scott-Railton v tweete.„Táto žaloba ukazuje, že NSO nakupuje a prevádzkuje servery vykonávajúce hacking. Vďaka tomu spoločnosť vyzerá, že hackuje, než že vyvíja softvér.“

Hovorca NSO Group zopakoval svoje tvrdenia vo vyjadrení pre CyberScoop.

„NSO Group neprevádzkuje softvér Pegasus pre svojich klientov a nemôže sa používať na sledovanie čísel mobilných telefónov v USA, ani proti zariadeniam v geografických hraniciach Spojených štátov,” komentoval hovorca najnovšiu žalobu.

Tvrdenia o spolupráci s vládami

Právnici WhatsAppu medzitým vyvrátili tvrdenia NSO Group o tom, že by firma mala byť oslobodená od týchto žalôb kvôli možnému ohrozeniu národnej bezpečnosti.

NSO Group totiž vehementne argumentuje údajnou spoluprácou s vládami viacerých štátov, ktoré sú vraj jej priamymi klientmi. Avšak právnici WhatsAppu tvrdia, že NSO Group doteraz neposkytla žiadne dôkazy o údajnej spolupráci s ani jednou vládou.

“Obžalovaní sa vyhovárajú na neidentifikované vlády,” píše sa v žalobe. “Obžalovaní sa nemôžu skrývať za imunitu svojich údajných klientov. NSO nie je ani suverénna, ani imúnna z výkonu súdnej právomoci.”

Videli ste už našu novú rubriku Nákupný poradca? Vyberáme v nej tie najlepšie smartfóny Honor pre rok 2020.

28.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+