MojAndroid

Ani gigant, akým je WhatsApp so svojimi dvoma miliardami používateľov, nie je imúnny voči pravidlám. Aj keď sa zdá, že financie dokážu v jeho prípade vyriešiť všetko, spoločnosť ustupuje tlaku EÚ a mení svoje pravidlá ochrany osobných údajov. Po ďalšej pokute v stovkách miliónov EUR už netúži. Aj keď stále bojuje.

225 miliónov pohlo ľadmi

Celkom paradox nastáva pri sledovaní diania na poli bezpečnosti WhatsApp. Rekordná pokuta, ktorú dostala spoločnosť od írskeho regulátora a dosiahla až na hranicu 225 miliónov EUR, nie je síce konečná, avšak spoločnosť nečaká na odvolanie a súdy. Už v kontexte vytknutých chýb postupne mení pravidlá. Aj keď jedným slovom dodáva, že pochybenia nevníma a pokutu považuje za nesprávnu.

Zdroj: Miroslav Schwamberg

Faktom ostáva, že zmeny, ktoré teraz WhatsApp uvádza do života, sa objavujú výlučne v tej európskej verzii. Zvyšok sveta ostáva bez zásahu. Vedenie spoločnosti napriek tomu uisťuje všetkých zákazníkov, že nebudú musieť vysloviť súhlas s novými pravidlami. Stačí aplikáciu používať ako doteraz. Nové pravidlá vstupujú do účinnosti okamžite. Ich hlavnou víziou je, že sa snažia kopírovať výhrady írskeho komisára na ochranu osobných údajov. Hlavným cieľom je opísať užívateľovi, čo sa presne deje s jeho osobnými údajmi, kde a ako sa uchovávajú a hlavne, komu a za akých podmienok sa sprístupňujú (vrátane Meta). Výhrada írskych úradov bola najmä v tom, že WhatsApp nedostatočne informuje klientov o nakladaní s ich osobnými údajmi.Jeho transparentnosť bola veľmi nízka.

Napriek týmto nastaveným zmenám sa spoločnosť nechce vzdať a proti pokute a nutnosti ju zaplatiť bojuje. Nateraz nie je isté, do akej miery bude Európsky súd naklonený argumentom WhatsApp alebo či uzná zistené nedostatky írskeho úradu ako relevantné. Kedy výsledok a definitívne rozuzlenie padne, nie je vôbec známe. Vyššiu pokutu za porušenie GDPR pravidiel dostal už iba Amazon, ktorý je tak rekordérom s konečnou výškou pokuty 746 miliónov EUR od luxemburského úradu na ochranu osobných údajov.

Práve hrozba vysokých pokút bola pri prijímaní nových pravidiel GDPR v lete roku 2018 základným argumentom proti spoločnostiam, ako je Facebook, Google a spol., že už budú musieť reagovať na európske pravidlá, pretože platiť opakovane pokuty v stovkách miliónov eur si nemôžu dovoliť ani oni.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp LLC
Price: Free
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
Náš tip
Hlasovky z WhatsApp dostanú zlepšovák
30.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+