MojAndroid
  • Správa, ktorá sa šíri cez WhatsApp, môže spôsobiť to, že vám aplikácia zamrzne alebo úplne spadne. 

Náš tip
Whatsapp Stories hlásia už 450 miliónov používateľov, predbehli Snapchat

Ak vám táto správa príde, neotvárajte ju

Používateľom WhatsAppu na zariadeniach s Androidom táto správa spôsobí, že Whatsapp prestane odpovedať. Androidu by malo stačiť vypnutie a zapnutie aplikácie, no v prípade iPhonov je to zložitejšie, zapnutie a vypnutie nepomôže, aplikácia automaticky spadne a nedá sa s ňou nič robiť.

Aplikácia vám nezamrzne len vtedy, keď kliknete na tú čiernu bodku, ale je úplne jedno kam kliknete, pretože okrem nej, obsahuje ešte ďalšie stovky (okolo 2000) neviditeľných znakov. Tie dokážu spôsobiť to, že spadne text rendering engine a aplikácia prestane reagovať. Problémy majú hlavne staršie zariadenia, niektoré nové, napríklad Google Pixel 2 sa s tým vedia vysporiadať. Aplikácia síce zamrzne, ale o chvíľu je všetko v poriadku, akoby sa nič nestalo.

Náš tip
Toto sú nové funkcie pre WhatsApp a Instagram

Čo to spôsobuje?

Youtuber Tom Scott, ktorý sa vo svojich videách venuje hlavne vede a technike vysvetľuje, ako táto správa funguje. Podstatou je, že neviditeľná časť správy je zložená zo špeciálnych znakov, ktoré unicode využíva na špecifikovanie, či je text zobrazený sprava doľava alebo naopak, zľava doprava. Tieto znaky sú veľmi dôležité pre to, aby sa text zobrazil správne v jazykoch, ktoré píšu zľava doprava, ale aj v jazykoch, ako napríklad v arabských krajinách, kde sa píše sprava doľava.

zdroj: Tom Scott

S týmto by nebol žiadny problém, keďže moderné zariadenia sa s tým vedia vysporiadať. Problém ale nastane vtedy, keď sa objaví nejaká zvláštna kombinácia znakov, ktorá vyvolá chybu v engine. Presne toto sa deje tu. Sekvencia dvetisíc znakov opakovane mení orientáciu textu, čo spôsobí spadnutie aplikácie, keďže smartfón nevie, čo s tým má urobiť. Zvláštne na tom všetkom je fakt, že Android dokáže text zobraziť správne, no keď ťuknete na displej, aplikácia prestane reagovať.

Samozrejme, táto chyba nie je priamo vo WhatsAppe. Pokiaľ by ste správu otvorili v ktorejkoľvek aplikácii, výsledok by bol pravdepodobne rovnaký, ako pri WhatsAppe (vyzerá to tak, že Google Chrome s tým problém nemá).

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Nemusíte sa obávať

Tento “bug” je úplne neškodný, čo sa týka ostatných súčastí systému. Nezmiznú vám žiadne dôležité dáta, neukradne vám heslá ani fotografie, telefón sa nereštartuje. Jediné, čo táto správa spôsobí, je zaseknutie aplikácie.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+