MojAndroid

Keď na začiatku mesiac upravila služba WhatsApp svoje podmienky zdieľania dát s Facebookom, vyvolala tým u svojich používateľov vlnu kritiky. Podľa portálu GSMarena sa teraz rozhodla predlžiť termín na súhlas s týmito podmienkami. Dôvodom by mohol byť aj odchod množstva používateľov ku konkurenčnej open source službe Signal.

Kritizované podmienky zdieľania dát sa netýkajú slovenských používateľov

Zmeny v podmienkach sa týkajú až troch oblastí. Jedna zo spomínaných oblastí je spôsob spracovávania dát WhatsAppom. Ďalšia je možnosť, ako podniky spravujú svoje WhatsApp správy s Facebookom. Tretia hovorí o tom, že sa WhatsApp čoskoro spojí s Facebookom, aby ponúkol hlbšie prepojenie služieb. Práve posledný bod vyvolal vlnu nevôle. Používatelia budú musieť prijať nové podmienky zdieľania dát medzi službami, ak chcú pokračovať v používaní aplikácie.

WhatsApp podmienky

Ak zmenu odsúhlasia, tak WhatsApp bude s Facebookom zdieľať napríklad ich telefónne číslo pri registrácii, údaje o transakciách, alebo ich IP adresu. Treba pripomenúť, že tieto podmienky platia len pre krajiny, kde neplatia pravidla GDPR, takže sa netýkajú slovenských používateľov. Pôvodne mali tieto podmienky začať platiť už 8. februára. Včera ale služba na svojom Twitter účte oznámila presunutie tohto dátumu na 15. máj. 

Čo je dôvodom odkladu termínu?

Prvým dôvodom, prečo sa služba odhodlala k tomuto kroku, je určite obrovské množstvo kritiky používateľov na sociálnych sieťach v súvislosti novými podmienkami zdieľania dát. Po kauze Cambridge Analytica sociálnej siete Facebook sa používatelia začali dôslednejšie zaujímať o to, ako nimi používané internetové služby zaobchádzajú s ich osobnými údajmi a dátami. A je to práve spoločnosť Facebook, ktorá službu WhatsApp už niekoľko rokov vlastní.

whatsapp-dark

Služba WhatsApp vo svojom vyhlásení píše, že došlo k nedorozumeniam, k dezinformáciám a že všetko nie je tak čierne, ako sa zdá byť. Vyzdvihuje pritom svoje end-to-end šifrovanie v aplikácii WhatsApp a uisťuje používateľov, že nikto nevidí správy, obsah fotografií, a vôbec nikto neanalyzuje hlasy pri hovoroch.

Druhým dôvodom je pravdepodobne zvýšený záujem ľudí o konkurenčnú open source službu Signal, ktorá bola na začiatku týždňa najsťahovanejšou aplikáciou. Patrila jej prvá pozícia v obchode Google Play v USA, Veľkej Británii, Nemecku, Libanone a Francúzsku. Dokonca aj na Slovensku sa dostala začiatkom týždňa na štvrté miesto medzi najsťahovanejšími aplikáciami.

Signal

Aplikácia Signal je taktiež šifrovaná, ale jej šifrovací softvér je open source, čo znamená, že jeho kód si môže pozrieť ktokoľvek. Ak by doňho spoločnosť zakomponovala aj kód, ktorý má na starosti zbierať rôzne údaje o používateľoch, prišlo by sa na to. Taktiež to dáva používateľom možnosť hľadať v softvéri chyby a zraniteľné miesta, vďaka čomu ich vie spoločnosť rýchlo opraviť. Medzi komunikačnými aplikáciami je preto často hodnotená ako najbezpečnejšia.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp LLC
Price: Free
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
Náš tip
Samsung ISOCELL HM3: Nový foto snímač Galaxy S21 Ultra oficiálne

 

16.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+