MojAndroid

Za ostatných šesť rokov prešla platforma na komunikáciu WhatsApp radikálnou premenou. Znásobila počty užívateľov a zaznamenala neobvyklú popularitu, a to aj v oblasti vzniku najrôznejších skupín. Všetko s puncom šifrovania a ochrany, ktorá odbúrava všetky zábrany vyjadriť svoj názor.

Narastajúca popularita

Aplikácia WhatsApp bola celkom známa aj pred tým, ako ju v roku 2014 za 19 miliárd USD kúpil Facebook. Vtedy však dokázala poskytnúť služby pre 450 miliónov užívateľov, čo bolo iste slušné číslo. Facebook a vôbec zmena správania sa a potreba patriť do určitej skupiny to vyhnali na dve miliardy, čo sa udialo ešte pred vypuknutím COVID-19 krízy.

Jediná platforma, ktorá je viac úspešná je iba samotný Facebook, cez ktorý komunikuje viac ľudí. Keď v marci vypukla kríza spojená s koronou, aplikácie ako WhatsApp zaznamenali raketový záujem. Zavretí ľudia, zavreté kancelárie, obchody a reštaurácie nasmerovali ľudí práve do náručia komunikátora, ktorý si pripísal nárast v používaní o 40 v celosvetovom meradle. Sú však aj destinácie, ako je Španielsko, kde bol nárast až o 76 %. Všetko iba z dôvodu, že ľudia potrebovali komunikovať s inými ľuďmi.

Pomáhať, ale aj ničiť

Celý nárast záujmu o WhatsApp bol spočiatku spojený so záujmom vedieť viac a pomáhať. Všetko v spoločnom úsilí pochopiť a poraziť koronavírus. Vyskytli sa však aj situácie spojené s opačným spektrom nálad a keď sa vo Veľkej Británii začali útoky na vysielače 5G, hlavným zdrojom organizovania bol práve WhatsApp a v ňom vytvorené skupiny na tento účel.

Tu sa v plnej miere prejavila ich anonymita a najmä bezpečnosť, ktorú aplikácia zaručuje. Nastali tiež šírenia správ, ako bola tá o neposielaní sanitky pre ľudí postihnutými dýchacími ťažkosťami počas koronavírusu. Mnohým sa zdá aplikácia ako neškodná a pri limitácii počtu užívateľov v jednej skupine na 256 by sa to malo tak javiť. Skupiny však násobia svoje správy tým, že jedna skupina sa viaže na ďalšiu a tým sa dostáva správa už nie do sféry 256 užívateľov avšak do sféry 65 536 používateľov.

Ideálny na masové šírenie informácií

Ak chcete propagovať svoje myšlienky, potom je pre Vás a každú skupinu ako stvorený práve WhatsApp. Ten má dnes v telefóne skoro každý, je bezplatný a stabilný. Ak nám navyše aplikácia v každom momente pripomína, že sme chránení pred očami z vonku, odbúrava to všetky zábrany.

Na rozdiel od verejných komentárov, ktoré sa objavujú na Facebooku alebo Twitteri, práve takýto chat ponúka kúzlo vlastného názoru. A to často krát takého, ktoré by sme verejne nevyslovili. Dnes už totiž napriek všetkej kritike práve FacebookTwitter zmenili svoje nastavenie a mnohé príspevky sú okamžite mazané, ak neprejdú pravidlami. To sa na WhatsApp nestane, pretože tam cenzúra nie je. A to je lákavé.

A čo budúcnosť? WhatsApp má jeden skrytý potenciál, ktorý už dnes láka. Láka politikov, ľudí z reklamy, proste tých, čo potrebujú osloviť masy. Je ním mnoho užívateľov, ktorí sú prepojení, a to práve cez nekonečné množstvo skupín. Či už lokálnych alebo aj väčších, naprieč krajinami.

Jediná prekážka, ktorá bráni napojiť sa na nich a prezentovať svoje myšlienky je anonymita. Ak nepoznáte skupinu a jej zloženie, obtiažne sa s ňou komunikuje a neviete, kto je v nej, aké má názory a čo urobí. Ak táto prekážka padne, bude WhatsApp miestom, na ktoré budú cieliť všetci. Či už s cieľom predať alebo presvedčiť koho voliť.

Náš tip
Twitter zažíva najväčší hackerský útok v histórii, napadnuté boli účty známych osobností
20.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+