MojAndroid

Čínska vláda nedávno spustila novú vlnu obmedzovania zahraničných internetových firiem, cenzúry internetu a internetovej komunikácie. Jednou zo spoločnosti, ktorých sa to najviac dotklo, je aj internetový gigant Facebook. Jeden produkt patriaci do portfólia Facebooku dlho odolával, ale ako sa zdá aj on sa už stál obeťou.

Náš tip
Tieto dva užitočné triky z vás spravia majstra WhatsAppu! | NÁVOD

Zákaz posielania obrázkov

Podľa New York Times majú používatelia služby WhatsApp v Číne problém odoslať fotky, videa a v niektorých prípadoch aj samotný text. Bezpečnostní analytici potvrdili NYTimes, že tieto obmedzenia pochádzajú priamo z nariadenia čínskej vlády. Nadim Kobeissi, známy šifrovací expert a tvorca aplikácie Cryptocat, vraví: “Na základe dnešnej analýzy systému WhatsApp začal Veľký Firewall cenzurovať selektívne jednotlivé funkcie tejto služby.”

Veľký Čínský Firewall (Great Firewall) je súbor legislatívnych a technologických opatrení, ktorými čínska vláda už od 90. rokov blokuje nežiaduce webové stránky alebo služby. Používatelia internetu v Číne dlho využívali na obídenie tohto firewallu VPN. Čínska vláda chce ale do 31. marca 2018 obmedziť využívanie VPN. Povolení poskytovatelia VPN budú musieť vláde poskytovať kompletné logy. Inak budú sankcionovaní a ich činnosť bude znemožnená.

Facebook nemá v Číne problémy prvýkrát. Sieť bola blokovaná už v roku 2009 pri etnických nepokojoch v západnej Číne. Instagram bol blokovaný v roku 2014 počas masívnych protestov v Hong Kongu. Neskôr v roku 2014 začal Facebook masívnu kampaň voči čínskej vláde s cieľom vrátiť svoju sieť do Číny. Zakladateľ spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg dokonca prednášal na konferencii v Číne v čínskom jazyku. Neskôr večeral s prezidentom Xi Jinpingom počas jeho štátnej návštevy v Spojených štátoch.

Návrat do doby kamennej?

Zdalo sa, že ľady povolili. Situácia s blokovaním siete WhatsApp vracia spory späť. Podľa prieskumu Citizen Lab by mal nárast cenzúry súvisieť so smrťou čínskeho disidenta a nositeľa Nobelovej ceny Liou Siao-pa 13. júla 2017. Fotky a kľúčové slová s ním súvisiace nemohla zobraziť ani čínska sociálna sieť WeChat.

Facebook a jeho služba WhatsApp niesu jediné, ktoré majú v Číne problémy. Pravidelne sa s nimi stretávajú aj Google alebo Twitter.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: Gizmodo

20.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+