MojAndroid

Komunikačná platforma WhatsApp už nejaký ten čas testuje takzvané miznúce alebo samodeštrukčné správy. Tie môžete poznať napríklad aj z aplikácii Messenger alebo Viber.

V podstate majú používateľom dávať väčšiu kontrolu nad informáciami, ktoré šíria smerom ku svojim kontaktom. Ak ide o informácie citlivej povahy, ktoré by nemali v histórii komunikácie zostať zachované, tak je možné siahnuť práve po “miznúcich správach”.

Správajú sa úplne rovnako ako bežné správy, až na drobnú výnimku – automaticky sa vymažú po uplynutí zvoleného časového limitu. Odpočet sa zvykne spustiť v momente, kedy si príjemca danú správu otvorí. WhatsApp teraz zachádza ešte o krok ďalej.

Obrázky a videá, ktoré sa stratia bez stopy

Ako informuje portál XDA-Developers, vývojári najnovšie začali testovať podobnú možnosť už aj pre mediálny obsah – obrázky, videá a GIFy. Táto novinka sa mala objaviť v beta verzii 2.20.201.1 pre Android.

Zaujímavé je, že v tomto prípade odoslaný obsah nezmizne po uplynutí určitého času, ale po tom, čo príjemca opustí chat. Po správach s mediálnym obsahom nezostane ani pamiatka.

V aktuálnej verzii sa nezobrazí žiadna informácia typu “Tento obsah vypršal”, ani nič podobné. Miznúce správy s mediálnym obsahom po zatvorení komunikácie proste zmiznú bez stopy.

Rozhranie aplikácie pre posielanie správ a súborovo bude rozšírené o ikonku “časovača”, ktorá po aktivácii “miznúcich správ” zozelenie. Používateľ tak bude vedieť, že obsah, ktorý posiela, bude vymazaný.

Súčasne má byť pripravené upravené rozhranie pre prezeranie miznúceho obsahu, vďaka čomu bude v komunikácii jasné, o aký druh správ vlastne ide.

Ochranná vrstva otázkou

Zatiaľ nie je známe, kedy sa novinka dostane do produkčnej verzie aplikácie WhatsApp. Otázkou zostáva aj to, či vývojári implementujú akúsi detekčnú funkciu, ktorá by odosielateľa upozornila na prípadný pokus o uloženie alebo inú manipuláciu s miznúcim obsahom. Nejaký spôsob ochrany by určite bol žiadúci.

Náš tip
WhatsApp: Nová funkcia pomôže odhaliť či vám niekto poslal hoax
22.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+