MojAndroid

Je to len niekoľko dní, čo WhatsApp zaviedol nové pravidlá používania svojej služby. Ich súčasťou bolo aj oznámenie, že spoločnosť začína viaceré dáta zdieľať s Facebookom. Takéto spojenie však podľa skupiny EPIC (Electronic Privacy Information Center), zaoberajúcou sa ochranou súkromia, porušuje pravidlá Federal Trade Commission.

EPIC svoje pochybnosti zakladá na porušení ustanovení zákona Federal Trade Commission, ktorý varuje pred “nekalými alebo klamlivými postupmi” spoločností. Práve to má byť aj prípad WhatsAppu, ktorý ešte v roku 2014, pri jeho akvizícii Facebookom, sľuboval používateľom, že predaj nebude mať žiadny vplyv na zásady ochrany súkromia – tie mimochodom udávali, že WhatsApp nikdy nebude zdieľať alebo predávať osobné informácie Facebooku. To malo platiť aj pre telefónne číslo, meno a dáta profilu, ktoré sú po novom zdieľané s Facebookom.

WhatsApp tento krok ospravedlňuje plánovaným spustením nových služieb, ktoré pomôžu používateľom pri komunikácii so spoločnosťami. Dostať môžu napríklad upozornenie na meškanie letu alebo od svojej banky, ktorá takýmto spôsobom môže svojich klientov rýchlo a efektívne informovať o nových hrozbách. Okrem toho, správy sú podľa WhatsAppu aj naďalej plne šifrované a k ich obsahu nemá nikto prístup – dokonca ani zamestnanci Facebooku a WhatsAppu.

Otázne ale ostáva, či sa dá s takýmito zmenami niečo skutočne urobiť. Facebook sa na tento krok nepochybne pripravoval už pred akvizíciou a udalosti posledných dní to len potvrdzujú. Svoje kroky si určite právne ošetril, takže pripomienky k zásadám ochrany súkromia od skupín ako je EPIC pravdepodobne na zdieľanie informácií medzi WhatsAppom a Facebookom nebudú mať žiadny vplyv. Istá možnosť ochrany tu však zatiaľ stále je. Stačí ak budete postupovať podľa odporúčaní v tomto článku.

Zdroj: engadget

29.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+