MojAndroid

WhatsApp je nielen jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií, ale po novom aj jednou z najbezpečnejších. Vďačí za to novému end-to-end šifrovaniu správ, ktoré je v novej verzii aplikácie zapnuté prednastavene. To znamená, že správa je zašifrovaná priamo v zariadení odosielateľa a odšifruje sa až v zariadení adresáta. Podobné šifrovanie síce ponúkajú aj niektoré ďalšie aplikácie ako napríklad Cryptocat či Silent Text, avšak práve WhatsApp má z nich najväčšiu používateľskú bázu.

Bezpečnosť WhatsApp je teraz na takej vysokej úrovni, že prekonáva riešenia konkurenčných aplikácií od Google, Apple či Microsoftu. Podľa vývojárov nebudú môcť obsah správ prečítať ani samotní zamestnanci spoločnosti WhatsApp a to dokonca ani pri prípadnom vyžiadaní zo strany polície a vyšetrovateľov. Šifrovanie je totiž založené na princípe kľúčov, ktoré sa nachádzajú priamo v koncových zariadeniach a okrem samotných dvoch používateľov, ktorí si budú písať, sa k ich konverzácii nikto nedostane.

Nový spôsob šifrovania bol do aplikácie WhatsApp implementovaný vďaka spolupráci s firmou Open Whisper Systems. Podľa technologického riaditeľa firmy,  Moxieho Marlinspika, im príprava kódu pre takýto náročný a rozsiahly projekt zabrala približne šesť mesiacov.

End-to-end šifrovanie je momentálne dostupné pre Android verziu aplikácie, iOS verzia by mala pribudnúť v blízkej budúcnosti.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: androidcentral.com, theverge.com

19.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+