MojAndroid

Asi každý by súhlasil, že výdrž batérie súčasných smart hodiniek nie je ideálna. V prípade smart hodiniek s Wear OS sa pohybuje v rozmedzí jedného alebo viac dní. Keďže kapacita batérie je inherentne obmedzená veľkosťou hodiniek, tak sa spoločnosť Google rozhodla riešiť tento problém optimalizáciou softvéru. Podľa portálu 9to5Google by mala priniesť nové grafické rozhranie s úspornejším režimom.

Nové rozhranie by malo priniesť Wear OS až týždňovú výdrž na jedno nabitie

Mala by k tomu využiť akvizíciu fínskej spoločnosti KoruLab, ktorú získala len pred pár dňami. Do vývojárskeho tímu platformy Wear OS sa pripojilo 30 zamestnancov tejto spoločnosti vo Fínsku, ktorí v nej pracovali na vývoji používateľského rozhrania Koru s nízkou spotrebou. Toto používateľskému rozhraniu umožňuje bežať systému veľmi efektívne aj na výkonovo veľmi obmedzenom hardvéri.

Rozhranie potrebuje len 128 kB RAM. Dokonca aj v prípade, že sa sekundová ručička ciferníku hodiniek pravidelne presúva, tak je systém vo fáze spánku 98 % času prevádzky. Prebudenie a opätovné uspanie trvá len 20 milisekúnd a boot systému trvá len 500 milisekúnd. Pri využití procesora Cortex M4 dokáže systém renderovať grafiku pri frekvencii 60 fps. Korulab tvrdí, že je tým možné dosiahnuť až týždennú výdrž.

Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Galaxy Watch 5 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Či bude taká aj realita, to ukáže až čas. Už v prípade Wear OS 3 spolupracoval Google so Samsungom na optimalizácii výdrže využívaním hardvérových jadier s nízkou spotrebou energie. Tohtoročné hodinky Samsungu síce ponúkli o niečo vyššiu výdrž než predošlé generácie, ale Pixel Watch od spoločnosti Google majú stále udávanú iba 24-hodinovú výdrž, čo býva často v recenziách kritizované.

Kľúčové vlastnosti grafického rozhrania Koru

  • Systém je neuveriteľne efektívny, využíva len 128 kB RAM a dokáže spať 98 % času, pričom aktualizuje hodiny každú sekundu.
  • Energetická efektívnosť je jedným zo základných kameňov. Môže vykonať úplný cyklus aktualizovania obrazovky a spánku za 20 milisekúnd.
  • Systém sa dokáže obnoviť z vypnutého stavu za 500 ms.
  • S Koru je možné dosiahnuť až týždeň výdrže batérie.
  • Koru je postavené na otvorených štandardoch, ako sú HTML, XML, CSS a JavaScript.
  • Široká podpora jadra OS: RTOS, ANDROID, NetBSD, Linux. Široká podpora grafického enginu OpenGL ES, Open VG, Framebuffer. Plná natívna integrácia s hardvérovým akcelerátorom ST Microelectronics Chrom-ART 2D.
Náš tip
Peňaženka Google vám pri platení zobrazí tieto milé vianočné animácie
20.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+