MojAndroid

Navigačný softvér pre mobilné telefóny Waze vyvinutý skupinou Waze Mobile poskytovaný zadarmo za podmienok licencií GPL (General Public License) si za posledných 5 rokov získal vo svete obrovskú obľubu. Tvorcami je predstavovaný ako „GPS navigačný softvér s prvkami sociálnej siete a počítačovej hry“. Základnou odlišnosťou od komerčných produktov je tvorba mapových podkladov samotnými používateľmi. V roku 2013 bol dokonca kúpený gigantom Google, čo pomohlo jeho ešte väčšiemu rozšíreniu. A práve tento táto hlasová navigácia si nedávno odniesla kritiku v americkej televíznej reportáži.

Náš tip
Waze: Ako využiť naplno sociálnu navigáciu s mapami? | TIPY A TRIKY

Waze podobne ako navigačné aplikácie sa logický snaží naplánovať používateľovi idúcemu autom čo najkratšiu cestu. Niekedy to môže byť aj kontraproduktívne. To je prípad známej ulice v Los Angeles, ktorou posiela vodičov Waze a pravdepodobnejšie aj iné navigácie. Ulica sa nazýva Baxter street a je známa svojim 30 stupňovým sklonom podobným uliciam v San Franciscu. Vďaka navigácii sa v tejto ulici tvoria pomalé fronty a bohužiaľ veľa vodičov toto pomalé stúpanie do kopca nezvládne. V dôsledku toho dochádza ku kolíziám medzi autami a aj s okolím. Vrcholom ulice je dokonca križovatka, kde sa cesty pretínajú v ostrom uhle a dlhé vozidlá ako autobusy alebo nákladné auta tam často končia zakliesnené. Na začiatku ulice už ale pred časom dali tabuľu Len pre rezidentov. A čo vy? Používate navigáciu Waze a ak áno,  ako ste s ňou spokojní?

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

9.4.2018
Zdroj: PhoneArena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

9 odpovedí na “Waze čelí v USA kritike kvôli vytváraniu dopravných zápch a nehôd”

  1. No a prave Waze je na toto ako stvoreny. Sikovnejsi editovac map by dokazal nastavit tu cestu tak, aby po nej chodilo menej aut a viac menej okamzite by sa to prejavilo vsetkym pouzivatelom Waze. Len to by si niekto, kto dostatacne blizko okolo tej cesty isiel, musel dat namahu a upravit to v mapach. Ale je jednoduchsie kydat na aplikaciu, ktora to ma lepsie vymyslene, ako vacsina inych navigacii. Ach

    • Noo, taky Sygic pouziva platene mapy. Tym, ze pouzivas platene mapy, tak je niekto, kto ti garantuje spravnost map. My tam vdaka tomu mame v mapach prejazd len pre rezidentov, a teda nikomu tade cestu neskracujeme. Ale samozrejme, toto je nie zrovna dobry priklad na ilustrovanie nevyhod Waze.

  2. Wazisti sú ako sekta, ich milovanej apky sa nesmie dotknúť žiadna kritika :)) Keby tak v okolí ich bydliska ľudia nahlasovali, kedy chodia okolo policajné hliadky, aby mali zlodeji prehľad, to by bolo niečo :))

  3. “Zase raz si niekto zamieňa následky s príčinami. Ak by politici
    zodpovední za adekvátne kapacity a skladbu cestnej infraštruktúry
    vyriešili problémy so zápchami,, neposielalo by Wazerov masovo cez ulice
    v obytných štvrtiach…” – vyjadrenie Waze Slovensko na FB. Treba spomenut vsetky aspekty pred pisanim clanku, ze? :)

Pridaj komentár

+